Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Alkohol i kalorie w Sylwestra

W każdym napoju alkoholowym znajduje się związek określany mianem etanolu. Jest on wytwarzany przez drożdże podczas trawienia cukru pochodzącego z żywności na przykład winogron. Alkohol sprawia, że człowiek jest odważniejszy, ale z drugiej strony ma on wiele kalorii i prowadzi do wielu różnych reakcji w organizmie. Alkohol – kalorie, na które możesz sobie pozwolić.

Sylwestrowy alkohol, czyli dlaczego warto go unikać?

Sylwester jest piękną okazją do wspaniałej zabawy i skosztowania różnych trunków alkoholowych. Jednakże warto zapewnić sobie dietetyczny Sylwester, dla spokojnej głowy, pięknej sylwetki i lepszego Nowego Roku. Nadmierne spożywanie napojów zawierających alkohol jest prostą drogą do uaktywnienia się zwiększonej zawartości tłuszczu w wątrobie. Co więcej, systematyczna konsumpcja alkoholu zmniejsza powierzchnię mózgów, prowadzi do chorób demencji starczej, sercowo-naczyniowych i nieprawidłowości w zakresie snu.

Alkohol i kalorie, jak wpływają na sylwetkę?

Alkohol wpływa także niekorzystnie na sylwetkę człowieka. Po wypiciu dużej ilości trunków spada synteza białka o około 15 do 20 procent. Ma to ważne odzwierciedlenie w ilości tkanki mięśniowej. Proces ten zwiększa ekspresję miostatyny, czyli czynnika katabolicznego. Duża dawka alkoholu obniża też poziom testosteronu w surowicy.

Jak alkohol wpływa na sposób odżywiania?

Alkohol sprawia, że człowiek dostaje większego pragnienia zjedzenia niezdrowych przekąsek. Co więcej, alkohol podnosi poziom adrenaliny w organizmie i tym sposobem negatywnie wpływa na sen. Dzieje się tak, ponieważ obniża ona poziom melatoniny. Z kolei bezsenność prowadzi do większej ochoty na jedzenie i picie.

alkohol i kalorie w sylwestra

Dlaczego po alkohol nie powinny sięgać osoby, które są aktywne fizycznie? Alkohol to zabójcze kalorie.

Po alkohol nie powinny sięgać osoby dbające o sylwetkę i aktywność fizyczną. Wynika to z tego, że „popijawa” niweluje całą pracę na siłowni i psuje wszelkie pozytywne efekty. Zwiększone spożycie napojów zawierających w swoim składzie alkohol prowadzi do zaburzeń syntezy włókien mięśniowych. Co więcej, zwiększa poziom miostatyny. Zmniejsza poziom testosteronu i ingeruje w stosunek estrogenów, zmniejsza przyrost siły oraz upośledza syntezę glikogenu po wysiłku.

Które alkohole mają najwięcej kalorii, czyli których trunków lepiej unikać w sylwestrową noc?

W sylwestrową noc lepiej unikać alkoholi wysokoprocentowych. Jest to na przykład gin, whisky, rum i wódka. Wynika to z tego, że alkohole te mają wysoką kaloryczność. Kolejnym przykładem jest piwo. Butelka ciemnego piwa dostarcza 250 kcal, natomiast jasnego 230 kcal. Czerwone wino ma wiele antyoksydantów, dlatego jest zdrowe, ale także ma bardzo dużo kalorii. Jedna lampka tego trunku stanowi około 150 kcal. Szczególnym rekordzistą jest Margarita. Jeden kieliszek tego trunku dostarcza do organizmu aż 740 kcal.

Jak pić alkohol podczas Sylwestra, aby uniknąć nieprzyjemności następnego dnia?

Pierwszą najważniejszą zasadą jest tutaj umiar. Istotna jest także barwa trunku. Im napój jest jaśniejszy, tym mniej kalorii znajduje się w nim. Co więcej, gotowe mieszanki zawierają bardzo dużo cukru, dlatego one także powinny pójść w odstawkę. Nie bez znaczenia jest też skład drinków.

szampan

Alkohol – kalorie, propozycje

W noc sylwestrową warto na przykład wypić rum z colą bez cukru. Taka propozycja zawiera około 100 kcal i do tego zupełnie nie ma cukru. Wódka z wodą gazowaną i cytryną dostarczy 97 kcal i także zero gram cukru. Z kolei Gin z tonikiem bez cukru stanowi 100 kcal i zero gram cukru. Warto również skosztować tylko kieliszek czerwonego wytrawnego wina, które zawiera około 125 kcal.

Dlaczego warto zrezygnować z alkoholu w Sylwestra?

Wiadomo, że Sylwester jest wspaniałą okazją do tego, aby skosztować jakiegoś dobrego alkoholu. Jednakże warto w tym roku postawić na abstynencję. Może to będzie początek wyjątkowej tradycji, która odbije się pozytywnie na zdrowiu. Dzięki temu zapewnisz sobie lepszą jakość snu po Sylwestrze. W rezultacie nie prześpisz całego Nowego Roku i kreatywnie spędzisz ten czas. Więcej zapamiętasz też z wieczoru sylwestrowego. Zjesz zdrowsze jedzenie, ponieważ alkohol nie wyzwoli w Tobie chęci na niezdrowe przekąski. Doskonale zdasz sobie sprawę z tego, że fantastycznie umiesz bawić się bez alkoholu, że wcale go nie potrzebujesz do tego, aby miło spędzić czas. Zapomnisz o złym samopoczuciu następnego dnia, czyli o zawrotach głowy, biegunkach, wymiotach i innych objawach kaca.

Dla niektórych alkohol stanowi podstawę sylwestrowej nocy, a dla innych wcale nie jest on potrzebny do tego, żeby się dobrze bawić. Warto iść śladem tych ostatnich. Dzięki temu uniknie się wielu nieprzyjemności, które objawiają się następnego dnia. Zapomni się o kacu, bólu głowy, nadmiernym pragnieniu czy biegunkach. W efekcie Nowy Rok będzie naprawdę ciekawym dniem, a nie czasem spędzonym w łóżku, jak to często bywa po alkoholu. Wszystko jednak zależy od Twojego wyboru i od tego, co jest dla Ciebie ważniejsze. W przypadku, gdy nie możesz obyć się bez alkoholu w Sylwestra, wybieraj mało kaloryczne trunki i zachowaj przede wszystkim umiar!

Bibliografia:

https://centrumrespo.pl/zdrowie/alkohol-a-trening-i-sylwetka/

https://www.doz.pl/czytelnia/a12191-Jakich_trunkow_lepiej_unikac_w_noc_sylwestrowa

https://zywienie.medonet.pl/zdrowe-odzywianie/zasady-zdrowego-odzywiania/20-rzeczy-ktore-zauwazysz-kiedy-zrezygnujesz-z-picia-alkoholu/f84ejew

Ładowanie...

Ładowanie