Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Big Mac kalorie i ich ekwiwalent

Niestety dania typu fast food cieszą się bardzo dużą popularnością. Szczególnie uwielbiany produkt to tak zwany Big Mac, ale trzeba pamiętać, że jest obfity w kalorie. Niestety skrywa on w sobie nie tylko zdaniem niektórych pyszny smak. Sprawdź, jaka jest kaloryczność Big Maca?

Big Mac kalorie — Czym jest i z czego się składa?

Big Mac jest to kanapka dostępna w restauracjach McDonald’s. Cechą charakterystyczną tego dania jest podwójna warstwa mięsa i bułki. Kanapka zawiera następujące składniki: bułka, sos, cebula moczona, sałata, ogórek konserwowy, ser Cheddar i dwa kawałki mięsa wołowego. Co ciekawe, hamburger waży aż 215 gramów i dostarcza do organizmu 550 kcal, w tym 29 gramów tłuszczu i 75 mg cholesterolu.

Big mac kalorie — Ile kalorii ma Big Mac?

Big Mac o średniej wielkości ma około 550 kcal. Pochodzą one z białka, węglowodanów i tłuszczy. Okazuje się, że taka ilość odpowiada około 21% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla dorosłego człowieka wyróżniającego się średnią wagą i uprawiającego przeciętną aktywność fizyczną.

Ile kalorii ma Big Mac z McDonalda w zależności od spożytej ilości hamburgera?

Wystarczy zjeść tylko 20 g Big Maca, aby dostarczyć do organizmu 51 kcal. Z kolei 100 g tej potrawy to już 257 kcal. Z kolei średniej wielkości burger, czyli około 195 g stanowi odpowiednik 501 kcal. Istotne jest także to, że 500 g Big Mac dostarcza aż 1285 kcal. Co więcej, w 100 gramach tego produktu mamy 20,08 gramów węglowodanów, 11,82 gramów białka i 14,96 gramów tłuszczu.

Big Mac kalorie i ich ekwiwalent

Big Mac to nie tylko kalorie?

Big Mac to białko, tłuszcz i węglowodany. Jednakże danie to skrywa także wiele innych niebezpiecznych substancji. W kanapce znajduje się sorbinian potasu, czyli E202. Jest to silny konserwant, który może wywoływać alergie, a także różnego rodzaju podrażnienia skóry. Co więcej, Big Mac to także obecność benzoesanu sodu, a więc E211. Jest to związek, który spożywany w zbyt dużych ilościach może wywołać podrażnienie śluzówki żołądka. Jest to prosta droga do choroby wrzodowej.

Ile trzeba zjeść innych produktów, aby osiągnąć kaloryczność zbliżoną do Big Maca?

Puste liczby czasami niewiele nam mówią. Dlatego niektóre informacje warto przedstawić na przykładzie i zobrazować. W celu osiągnięcia kaloryczności zbliżonej do Big Maca trzeba zjeść około 9,5 jabłek, spożyć pięć plastrów sera żółtego, 4,5 kromki chleba, wypić 6 szklanek coca-coli i 4 szklanki mleka, a także uzupełnić to 26 łyżkami cukru.

Co trzeba zrobić, aby spalić Big Maca?

Tak duża ilość kalorii sprawia, że spalenia Big Maca to nie lada wyzwanie. W celu pozbycia się tych kalorii potrzebujesz przez około 71 minut jeździć na rowerze, 49 minut grać w tenisa, 50 minut biegać, 92 minuty jeździć konno lub 59 minut pływać.

Ile kalorii ma cały zestaw Big Maca?

Warto także powiedzieć o tym, ile kalorii ma cały zestaw Big Maca. Składa się on oczywiście z Big Maca, frytek i napoju coca-cola. Osoba, która zdecyduje się na zamówienie takiego kompletu, dostarczy do swojego organizmu około 1300 kcal. Przekracza to dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dzieci, które kształtuje się na poziomie od 1000 kcal do 2000 kcal. Co więcej, stanowi to także ponad 50% dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby o średniej aktywności fizycznej.

Big Mac kalorie i ich ekwiwalent

Co trzeba zjeść, aby dostarczyć do organizmu 1300 kcal?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że aby dostarczyć do organizmu 1300 kcal, należy zjeść dwie kromki pełnoziarnistego chleba z twarożkiem i ze szczypiorkiem. Co więcej, do tego uwzględnij jogurt ze świeżymi owocami, gotowaną pierś z kurczaka z porcją kaszy gruboziarnistej z zielonym groszkiem, a także miseczkę sałatki z tuńczykiem z ogórkiem i rzodkiewką skropioną sokiem z cytryny. Jest to naprawdę bardzo dużo, ponieważ taki zestaw równie dobrze może stanowić jadłospis na cały dzień.

Co trzeba zrobić, aby spalić 1300 kalorii?

Zestaw Big Mac dostarcza około 1300 kcal. W celu spalenia takiej dawki energii potrzeba bardzo wiele wysiłku. Na liście polecanych aktywności jest ponad godzinne skakanie na trampolinie. Co więcej, może to być także ponad godzinny jogging czy też godzinny trening interwałowy. Warto także spróbować treningu interwałowo-siłowego. Trzeba pamiętać, że podczas tych ćwiczeń nie spali się od razu wszystkich kalorii, ponieważ będą one zrzucane jeszcze kilka godzin po ćwiczeniach. Może to być też 80-minutowa gra w tenisa lub 120 minut pływania.

Jakie procesy zachodzą w organizmie po zjedzeniu Big Maca?

Zjedzenie Big Maca to nie tylko kalorie, ponieważ potrawa ta wywołuje szereg niepożądanych procesów w organizmie. Już po 10 minutach wzrasta poziom cukru we krwi. Zjedzenie dużej ilości kalorii w krótkim czasie zapewnia przyjemność i zachęca do spożycia jeszcze jednej kanapki. Wpływa na to soda i syrop glukozowy, które mają właściwości uzależniające. Big Mac dostarczy także do Twojego organizmu dużą ilość soli. W rezultacie wzrośnie także ciśnienie krwi. Po 30 minutach po zjedzeniu tak dużej dawki kalorii i tak będziesz odczuwać głód. Dlatego raczej trzeba unikać spożywania takich potraw lub szukać zdrowszych zamienników, na przykład wegetariańskich burgerów pełnych warzyw i ziół, a także pozbawionych szkodliwych substancji konserwujących. Można sobie zrobić takiego burgera w domu i wybrać wysokiej jakości składniki, które mają dobry wpływ na zdrowie!

Bibliografia:

1. https://kuchnia.wp.pl/najbardziej-kaloryczne-dania-6054629745136257g/10

2. https://wszystkoojedzeniu.pl/big-mac-kalorie-kcal/

3. https://myfitness.gazeta.pl/myfitness/56,166737,23171147,5-cwiczen-dzieki-ktorym-spalisz-nawet-1500-kalorii-dziennie.html

Ładowanie...

Ładowanie