Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Bycie na diecie czy zdrowe odżywianie?

Odchudzać się, czy się nie odchudzać, to odwieczne pytanie większości z nas, szczególnie kobiet, które bacznie przyglądają się swojej sylwetce. Każdy dodatkowy kilogram traktują one jak niechcianego intruza. Warto jednak mieć świadomość, że często popełnianym błędem jest pielęgnowanie przekonania, że tylko zrzucenie nadmiarowych kilogramów jest kluczem do zdrowia oraz idealnego wyglądu. Tymczasem najnowsze badania pokazują wyraźnie, że to zbilansowane i zdrowe odżywianie jest w stanie zagwarantować nam optymalną wagę, a co za tym idzie, również ciało wolne od chorób i przykrych dolegliwości.

Zdrowe odżywianie – w zdrowym ciele zdrowy duch

Spory na temat definicji diety idealnej nie ustają. Specjaliści z tej dziedziny wciąż dyskutują na temat tego, czym jest i jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie, które prowadzi nas do szczupłej i zdrowej sylwetki. I choć każdego roku opracowuje się nowe metody zrzucania zbędnych kilogramów, jedno jest pewne, recepta na optymalną i bezpieczną dla zdrowia wagę jest znacznie bardziej złożona.

Nasze ciało jest skomplikowanym mechanizmem opartym na, często trudnych do uchwycenia, schematach działania. Jeśli popsuje się jeden z elementów, szwankować może całość. Zrozumienie tej zależności jest kluczem do zdrowego ciała oraz ducha. Podobnie można spojrzeć na proces odchudzania. Nie wystarczy ograniczyć spożycie dodatkowych kalorii, należy jednocześnie wzbogacić swoje menu tak, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

O co chodzi z tym odchudzaniem?

Odchudzanie z definicji jest procesem eliminacji i ograniczenia tych składników, które mogą odkładać się w naszym ciele w formie tkanki tłuszczowej. Zwykle mechanizm ten jest skuteczny i daje w miarę szybkie efekty, szczególnie w przypadku osób, które cierpią na wysoką nadwagę. Wówczas rezultaty są zauważalne i satysfakcjonujące, mają jednak poważny mankament. Nieprawidłowo opracowana i przeprowadzona dieta nie sprawdza się na dłuższą metę, a jej działanie jest krótkotrwałe. Konsekwencją większości cudownych sposobów na odchudzanie jest spektakularna utrata wagi, która wraca do pierwotnej wysokości w momencie przerwania procesu utraty kilogramów. Jest to więc bodaj najmocniejszy argument przemawiający za teorią mówiącą, że sama dieta to za mało!

zdrowe odżywianie

Odchudzanie – pomoc doraźna?

Według opinii niektórych specjalistów odchudzanie się stanowi jedynie doraźne rozwiązanie. Może ono pomóc w niektórych przypadkach, jednak, o ile zależy nam na utrzymaniu prawidłowej wagi, nie jest lekiem na całe zło.

Odchudzanie jest dość prostym mechanizmem. Poprzez ograniczenie kaloryczności w codziennym jadłospisie lub wyeliminowanie niektórych produktów, doprowadzamy organizm do tak zwanego deficytu kalorycznego. W jego efekcie ciało sięga do „odłożonych zapasów”. Finałem takiego działania jest utrata zbędnych kilogramów. Niestety, z założenia żadna dieta nie może trwać wiecznie. Tymczasem w wielu przypadkach zdarza się, że po jej zakończeniu mamy do czynienia z efektem jojo. Waga wraca bowiem do swojej pierwotnej wysokości. Dlatego właśnie lekarze oraz dietetycy coraz częściej sugerują, że zamiast kolejnej diety cud znacznie lepszym sposobem jest zadbanie o zdrowe i zbilansowane odżywianie na co dzień.

Zdrowe odżywianie – zrzucanie zbędnych kilogramów a aktywność sportowa

Pozbycie się nadmiarowych kilogramów oraz zapewnienie sobie świetnej sylwetki to proces dość żmudny, który w rzeczywistości powinien łączyć w sobie kilka elementów. Mówi się, że nie ma mowy o odchudzaniu bez obowiązkowej dawki ruchu. Aktywność fizyczna stanowi bowiem podstawę zdrowego trybu życia. Jest także kluczowym elementem we współczesnej piramidzie żywienia. Nie może jej zabraknąć w naszym życiu bez względu na to, czy uważamy, że ważymy w sam raz czy chcemy coś zmienić. A może by tak, zamiast testowania kolejnej diety cud, zadbać o pełnowartościowy jadłospis oraz niezbędną porcję ruchu?

O tym, że skrajności nam szkodzą!

Wiadomo nie od dziś, że popadanie ze skrajności w skrajność nie jest dobre dla nikogo w żadnej sferze życia. Być może właśnie dlatego tak dużo mówi się o tym, że to równowaga jest kluczem do wszystkiego. Jako ludzie mamy skłonność do poszukiwania natychmiastowych i łatwych rozwiązań. W praktyce okazuje się jednak najczęściej, że nie są one ani trwałe, ani skuteczne. Nie inaczej dzieje się w przypadku odchudzania.

Większość z nas podejmuje się tego wyzwania z nadzieję, że „pójdzie” gładko. W praktyce niestety często okazuje się, że to droga pod górkę. Dni i tygodnie wyrzeczeń i ograniczeń owocują chwilowym sukcesem, który jednak szybko wraca do pierwotnego stanu. Mało kto ma aż tyle samozaparcia i konsekwencji, aby kontynuować podjęte działania do skutku. Z kolei tych, którym zabrakło siły, mogą spotkać znacznie gorsze konsekwencje (na przykład znaczący wzrost wagi). Dietetycy coraz częściej doradzają swoim pacjentom inne rozwiązanie. Zamiast obiecujących złote góry metod, indywidualnie opracowaną, zbilansowaną dietę dopasowaną do potrzeb!

Dopasuj swoje codzienne menu do własnych potrzeb i oczekiwań!

Wbrew pozorom zdrowe odżywianie może okazać się znacznie przyjemniejsze i wygodniejsze niż stosowanie specjalistycznych i często bardzo skomplikowanych diet odchudzających. W praktyce są one często trudne do ogarnięcia i niemożliwe do przeprowadzenia bez pomocy lekarza lub dietetyka. Tymczasem zbilansowane menu na co dzień to znacznie lepszy pomysł.

Każdy z nas jest inny. Mamy różne potrzeby i różne uwarunkowania. Prowadzimy odmienne tryby życia. Mamy także inne oczekiwania. Dobrze dopasowany jadłospis, wychodzący naprzeciw konkretnemu planowi i założeniom, potrafi zdziałać prawdziwe cuda! Przede wszystkim metodę tę możemy stosować bezterminowo (o ile oczywiście nie wystąpią nowe uwarunkowania, na przykład medyczne). Tak długo, jak dostarczamy swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, zapewniamy sobie zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów. W połączeniu z aktywnością fizyczną mamy szansę na sprawność i doskonałą kondycję przez długi czas. Aby opracować zbilansowaną dietę, warto wybrać się do specjalisty dietetyka. Pomoże on opracować rozwiązanie idealne dla naszych potrzeb i oczekiwań.

 

Źródła informacji:

 

Ładowanie...