„Cheat day” – co to jest? Ostatnią bardzo dużą popularnością stosowaną przez osoby wysportowane cieszą się dni tak zwane oszukane. Są to dni, w których konkretna osoba pozwala sobie na zjedzenie wszystkiego, na co ma ochotę bez uwzględniania swoich wyrzeczeń. Ludzie wprowadzają taką zasadę raz na 7, 14 czy 30 dni. Wiele osób traktuje ten dzień, jako chwilowy odpoczynek od codziennego reżimu żywieniowego. Sprawdź, czy jest to faktyczne takie dobre rozwiązanie.
Osoby, które raz na jakiś czas wprowadzają do swojego życia „cheat day” lub „cheat meal” pozwalają sobie wówczas na zjedzenie niezdrowych posiłków, których odmawiają sobie przez długi czas. Spożywają wtedy jedzenie należące do kategorii wysokoprzetworzone i bardzo kaloryczne. Do takich posiłków należą przede wszystkim dania wyróżniające się dużą zawartością tłuszczów nasyconych, węglowodanów, a także soli. Są to frytki, hamburgery, nuggetsy, zapiekanki, pizza, lody i napoje takie jak coca-cola oraz wiele, wiele więcej. Osoby, które stosują takie rozwiązanie, żyją w przekonaniu, że stanowi to zbawienny odpoczynek od wyrzeczeń. Co więcej, pomaga im to także w zmniejszeniu napięcia psychicznego. Twierdzą także, że „cheat day”, np. raz w tygodniu ma pozytywny wpływ na wydatkowanie energii, a także gospodarkę hormonalną organizmu człowieka.
Powszechna opinia jest taka, że pozwolenie sobie raz na dwa tygodnie czy rzadziej na zjedzenie oszukanego posiłku może przyczynić się do wzrostu leptyny w surowicy krwi. Co więcej, w efekcie tego może dojść do przyspieszenia metabolizmu i zwiększenia masy mięśniowej oraz utraty zapasowej tkanki tłuszczowej. Do zwiększenia stężenia leptyny w organizmie dochodzi dlatego, że jest ono podatne nawet na bardzo małe zmiany dotyczące bilansu energetycznego. Istotne jest jednak to, że uregulowanie tego procesu w czasie związanym z redukcją tłuszczu zapasowego i powrót do wartości początkowych nierzadko trwa 72 godziny. Ponadto nie ma też żadnych dowodów naukowych potwierdzających, że stosowanie „cheat day” na diecie pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne przez działanie na poziom hormonów, czyli leptyny czy trójjodotrynoniny. Naukowcy nie potwierdzają też pozytywnego wpływu stosowania odstępstw od diety na wydatek energetyczny. Dlatego entuzjaści takiego rozwiązania nie powinni spodziewać się znaczących efektów, jeśli chodzi o kształtowanie sylwetki.
Wiele osób ma także przekonanie, że stosowanie strategii „cheat meal day” na diecie może spowodować zmniejszenie retencji wody w organizmie. Ponadto chwilowy odpoczynek od restrykcji związanych z dietą może prowadzić do chwilowej poprawy profilu hormonalnego surowicy krwi. Jest to prawdopodobnie związane z dużą redukcją stresu. Jest to po części prawda, ale rezultat taki nie pojawi się w każdej sytuacji. Wynika to z tego, że potrawy spożywane w trakcie tak zwanego „cheat day” wyróżniają się ogromną wartością energetyczną. W związku z tym proces podobny jest do tego, jaki występuje w przypadku bulimii. Nie ma tutaj jednak wymiotów. Dlatego nie można tutaj zaobserwować zmniejszenia masy ciała w wyniku obniżenia retencji wody w ustroju człowieka. Przypadek jest wręcz odwrotny, ponieważ pojawia się tutaj zwiększenie zapasu tkanki tłuszczowej przez nadwyżkę kaloryczną, a także zatrzymanie wody.
Pamiętaj również o tym, że tak z racjonalnego punktu widzenia stosowanie rozwiązania w postaci „cheat meal day” bardzo mocno obciąża układ pokarmowy. Co więcej, w takich okolicznościach wydalenie takiego posiłku może trwać bardzo długo. Istotne jest również to, że po krótkotrwałej euforii mogą wystąpić u Ciebie wyrzuty sumienia. Dzieje się to bardzo często w przypadku „cheat day” na redukcji. Niezdrowa żywność często prowadzi także do uczucia ciężkości i ogólnego złego nastroju przez dolegliwości żołądkowe. W ten sposób bardzo łatwo także można zapomnieć się i wrócić do dawnych nawyków żywieniowych.
Badania naukowe informują, że stosowanie „cheat day” na redukcji raz w tygodniu bądź rzadziej nie prowadzi do większych efektów metabolicznych. Co więcej, w tym przypadku dostrzega się jedynie pozytywne rezultaty związane z kondycją psychiczną. Jest to najczęściej spowodowane przez chwilowe polepszenie profilu hormonalnego i zmniejszenie retencji wody w ustroju człowieka. Jest także druga strona medalu, ponieważ osoby stosujące taką zasadę często nie mogą się doczekać chwili, w której będą mogły odpuścić i zjeść ulubione oraz do tego niezdrowe potrawy. Z kolei czas oczekiwania może wywołać dyskomfort i napięcie. Ponadto po spożyciu takiego jedzenia może też wystąpić poczucie winy. Wszystko to może prowadzić do negatywnych następstw zdrowotnych. W tym przypadku bardzo łatwo można stracić kontrolę i zapomnieć o dawnych wyrzeczeniach!
Osoby, które pragną popracować nad swoim sposobem odżywiania, raczej nic nie powinny robić na własną rękę. Najlepiej udać się do dietetyka, który dobierze dietę indywidualnie i uwzględni choroby, alergie czy też preferencje żywnościowe pacjenta. Co więcej, zwróci uwagę na istotne sprawy i będzie czuwał nad postępami konkretnej osoby.
Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/262041,czy-posilki-oszukane-cheat-meals-rzeczywiscie-sa-pomocne-w-procesie-ksztaltowania-sylwetki [dostęp 22.06.2022r.]
Ładowanie...