Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Co to jest skala Nutri-Score?

Ludzie ulegają modzie i panującym trendom. Są podatni na informacje przekazywane przez ogólnodostępne media. Dlatego co jakiś czas można zauważyć konkretne tendencje i zachowania konsumentów. Ostatnie lata pokazują, że społeczeństwa różnych krajów zwracają się ku zdrowiu. Coraz większą wagę przywiązują do aktywności fizycznej i wartościowo skomponowanych posiłków. Zatem nie jest im obojętne to, co wrzucają do koszyków podczas robienia zakupów. I to jest bardzo dobra wiadomość. W celu ułatwienia wyboru produktów przyjaznych dla organizmu wprowadzono rozwiązanie, jakim jest skala Nutri-Score. Chcesz się dowiedzieć, co to takiego jest? Zapraszamy do lektury!

Co warto wiedzieć na temat skali Nutri-Score?

Skala Nutri-Score jest to rozwiązanie przeznaczone do uproszczonego etykietowania artykułów żywnościowych. Opracowała ją angielska instytucja British Food Standards Agency. System składa się z pięciu stopni oznaczonych literami od A do E. Każda z nich informuje o jakości i walorach konkretnego produktu. Pierwsza oznacza produkt bardzo dobry, natomiast ostatnia wyrób charakteryzujący się niską wartością odżywczą. W ten sposób konsument bardzo szybko może ocenić towar i podjąć ewentualną decyzję o zakupie. Dzięki temu nie poświęca wiele czasu na czytanie etykiet. Zyskuje też gwarancję, że nabyte jedzenie jest dobre, jeśli chodzi o wpływ na zdrowie jego i rodziny.

Skala Nutri-Score – dlaczego właściwie ją wprowadzono?

Skalę Nutri-Score opracowano z zamiarem ułatwiania klientom podejmowania lepszych decyzji żywieniowych. Nie wszyscy mają wystarczającą wiedzę, aby rozszyfrować pełne składy produktów spożywczych. Jednym za dużo one nie mówią, inni ich po prostu nie czytają, a jeszcze pozostali się tym nie interesują. Niezależnie od tego system Nutri-Score pomoże każdemu. Informacja występuje w widocznym miejscu na przodzie etykiety. Praktycznie natychmiast rzuca się w oczy. Dlatego chcąc, czy nie chcąc i tak się na nią spojrzy. Natomiast, gdy człowiek ma pewną świadomość to bez względu na preferencje i tak dokona dobrego zakupu. Tak to po prostu działa!

Skala Nutri-Score – jak wygląda metoda obliczania?

Dokonanie oznaczenia odbywa się przez przyznanie produktom punktów za recepturę. W tym przypadku ocenia się ilość składników, które należy ograniczać, a więc energii, do publikacjitłuszczów nasyconych, cukru i sodu. Uwzględnia się też elementy, które należy promować, czyli błonnik pokarmowy, białko, owoce, warzywa, rośliny strączkowe i orzechy. Punkty ustala się na podstawie ich zawartości w 100 g produktu bądź 100 ml napoju. Następnie od sumy za część do ograniczenia odejmuje się liczbę dotyczącą składników pozytywnych i otrzymuje ostateczny rezultat. Łączny wynik umożliwia zakwalifikowanie konkretnego wyrobu do jednej z pięciu klas wartości. Artykuły z punktami od -15 do -1 mają oznaczenie A, od 0 do 2 uzyskują grupę B, od 3 do 10 C, od 11 do 18 D oraz 19 i więcej najniższą grupę, czyli E.

Skala Nutri-Score – jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Skala Nutri-Score to bez wątpienia łatwy sposób oznaczania żywności. Dzięki temu skłoni do dobrych zakupów osoby, które dotychczas nie wykazywały zainteresowania zdrowym odżywianiem. Jest to jednak sposób uproszczony, dlatego nie stanowi idealnej metody oceny produktów. W przypadku ludzi z dużą świadomością nie niweluje potrzeby czytania etykiet. Wynika to z tego, że najwyższa klasa nie gwarantuje tego, że w konkretnym artykule nie ma niepożądanego składnika.

Skala Nutri-Score świadczy o tym, że wykonuje się coraz więcej kroków w walce ze złymi nawykami żywieniowymi. I to jest bardzo dobre! Jednakże nic nie zastąpi wizyty u dobrego dietetyka. Tylko tam otrzymasz informacje na temat swoich przyzwyczajeń związanych z jedzeniem. Specjalista dobierze dietę indywidualnie. Dzięki temu uzyskasz lepsze rezultaty i będziesz cieszyć się nie tylko wymarzoną sylwetką, ale także zdrowiem.

Bibliografia:

1. https://danone.pl/nutri-score/ [dostęp 19.03.2021r.],

2. https://www.edukacjadietetyczna.pl/skala-nutri-score-co-to-jest-i-na-czym-polega/ [dostęp 19.03.2021r.],

Ładowanie...

Ładowanie