Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie
 • Postaw na test 10:00 01.04.2016
 • Wizyty Promocyjne

  Czego nie jeść zimą?

  Czego nie jeść zimą z grupy produktów takich jak warzywa i owoce, które dostarczają organizmowi tak ważne witaminy i składniki mineralne? Przyjrzyjmy się temu bliżej w poniższym artykule. Główną przyczyną tego jest fakt, iż wiele z nich podczas uprawy zimowej skażonych jest pestycydami, a niektóre z nich są uprawiane w sztucznie stworzonych warunkach. Dotyczy to szczególnie produktów importowanych. Odbija się to nie tylko na ich wartościach smakowych, ale również odżywczych, w tym na zawartości np. witamin.

  Czego nie jeść zimą – warzywa

  Pomidory

  Pierwszymi z tych produktów są popularne pomidory. Warzywa te pochodzą z prawidłowej krajowej uprawy i posiadają bardzo zdrowotne właściwości. Są one bowiem źródłem likopenu, który jest silnym przeciwutleniaczem neutralizującym wolne rodniki i w konsekwencji opóźniającym proces starzenia. Ponadto pomidory zapobiegają takim schorzeniom jak np. zawały i miażdżyca. Mają również działanie antynowotworowe i poprawiają trawienie.

  Jak wiemy, zimą pomidory sprowadzane są głównie z Holandii. Tam zazwyczaj nie rosną w ziemi, ale w wełnie mineralnej nasączanej wodą i nawozami. Dodatkowo do Polski przywożone są zielone warzywa, które dojrzewają w sztucznych warunkach. Z tego powodu ich wartości odżywcze i zawartości witamin są minimalne.

  czego nie jeść zimą pomidory

  Szpinak

  Udowodniono, że szpinak jest jednym z najbardziej skażonych pestycydami warzyw. Przebadano jego próbki i okazało się, że zawierają m.in. kadm. Pierwiastek ten może uszkodzić nerki i przyczynia się też do powstania osteoporozy i anemii. Zimą oczywiście nie kupimy tej świeżej polskiej zieleniny. Zdarza się, że jest ona dostępna z importu. Nie zaleca się jednak spożywania jej o tej porze roku.

  czego nie jeść zimą szpinak

  Sałata

  W okresie zimowym sałatę sprzedaje się pakowaną w foliowe torebki lub osłonki. Samo warzywo uprawia się w szklarniach z udziałem nawozów azotowych, które przyspieszają jego dojrzewanie. Natomiast opakowanie foliowe powoduję, że wilgoć nie ma jak odparować. Pod jej wpływem azotany przekształcają się w szkodliwe dla zdrowia nitrozoaminy. Niektórzy specjaliści uważają, że związki te są rakotwórcze.

  czego nie jeść zimą sałata

  Ogórki

  Podobnie sytuacja przedstawia się z ogórkami. Zimą uprawia się je też, jak pomidory na sztucznej wełnie mineralnej. Poza tym ogórki są warzywem, które nie mają wielu wartości odżywczych z wyjątkiem właściwości chłodzących i alkalizujących. Z tego względu można z nich zrezygnować w okresie zimowym, ponieważ są dodatkowo nasycone pestycydami.

  czego nie jeść zimą ogórki

  Szparagi

  Najlepiej smakują one wiosną, gdy są jędrne, chociaż można je kupić przez cały rok. Natomiast szparagi transportowane zimą z innych krajów mogą być wiotkie.

  czego nie jeść zimą szparagi

  Kolby kukurydzy

  Zimą warzywo to nie jest takie słodkie, jak latem. Nie mniej jednak jest ono smaczne i zdrowe, ale tylko mrożone. Inaczej prawdopodobnie niewielu ludziom będzie odpowiadało. Poza tym zimą jest ono importowane przede wszystkim z krajów, w których podlega ono modyfikacji genetycznej. Dodatkowo kolby są pełne twardych ziaren.

  czego nie jeść zimą kukurydza

  Zielony groszek

  Latem świeże nasiona tego warzywa są słodkie i delikatne. Używamy je do sporządzania sałatek. Tymczasem zimą są one twarde i bogatsze w skrobię. Zatem o tej porze roku lepiej zastąpić go mrożoną np. łuskaną soją edamame.

  czego nie jeść zimą groszek

  Czego nie jeść zimą – owoce

  Banany

  Owoce te są źródłem fruktozy, która podwyższa w znacznym stopniu zawartość glukozy we krwi. Jednocześnie wzmaga ona produkcję insuliny przez organizm i dlatego jesteśmy szybko głodni. Są one wyjątkowo energetyczne. Zaleca się zrezygnowanie z ich jedzenia zimą lub znaczne ograniczenie, gdyż z braku dużej aktywności ruchowej w tym okresie czasu pozwalającej na spalenie dodatkowych kalorii mogą przyczynić się one do powiększenia masy ciała. Jednak owoce te są źródłem potasu i z tego powodu zalecane są do spożycia osobom z niedoborem tego pierwiastka.

  czego nie jeść zimą banany

  Truskawki

  Smaczne owoce, które również są dostępne w sklepach zimą. Najczęściej jednak są one w tym okresie z importu. W krajach ich pochodzenia hodowane są w nienaturalnych warunkach z udziałem pestycydów i pakowane w  pudełka ze sztucznego tworzywa. Oczywiście wygląd mają ładny, ale nie mają smaku truskawek. Nie zaleca się ich spożywać.

  czego nie jeść zimą truskawki

  Brzoskwinie

  Owoce te są najbardziej soczyste i jędrne latem. Zimą są one najczęściej importowane np. z Ameryki Południowej. Zaleca się zamianę brzoskwini na owoc kaki. Są one bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które skutecznie chronią przed rakiem.

  czego nie jeść zimą brzoskwinie

  Kiwi

  W przypadku w ogóle spożywania kiwi zdania są różne. Sam owoc pochodzi z Azji, Chin, Indii i Japonii, ale aktualna nazwa jego została nadana w Nowej Zelandii, gdzie również jest on dostępny. Uprawia się go również we Włoszech, Francji i Grecji. Polska importuje kiwi. Jak uważają specjaliści, oprócz zagrożenia wynikającego z uprawy ze sztucznymi nawozami i pestycydami owoc ten ma też właściwości wychładzające organizm, co nie jest korzystne w okresie zimowym.

  czego nie jeść zimą kiwi

  Ponadto w skład kiwi wchodzi alergogenna aktynidyna, która u alergików może spowodować wysypkę, ból gardła, duszności, a nawet zapaść. Dodatkowo zawiera on również szczawiany wapnia, które są jedną z przyczyn powstawania kamieni nerkowych. Posiada dużą zawartość witaminy C, ale inne owoce też ją mają i można kiwi z powodzeniem nimi zastąpić.

  https://www.sokinazdrowie.pl/dlaczego-warto-jesc-owoce-cytrusowe-szczegolnie-zima/

  https://zywienie.abczdrowie.pl/owoce-i-warzywa-ktorych-nie-nalezy-jesc-jesienia-i-zima

  https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Zasady-zywienia/Zimowe-owoce-i-warzywa-a-zdrowie.-Co-jesc-a-czego-unikac

  https://zywienie.abczdrowie.pl/tych-warzyw-nie-powinienes-jesc-w-zimie/2

  http://stylzdrowia.pl/jakich-warzyw-i-owocow-nie-powinnismy-jesc-zima/

  https://zywienie.abczdrowie.pl/owoce-i-warzywa-ktorych-nie-nalezy-jesc-jesienia-i-zima/7

  https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-dlaczego-zima-lepiej-nie-jesc-salaty-bananow-i-pomidorow,nId,2714374

  Ładowanie...

  Ładowanie