Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Czy trzeba przestać jeść słodycze, żeby schudnąć?

Motywacja na diecie jest jednym z kluczowych elementów, które gwarantują powodzenie takiej misji. U każdego wygląda ona inaczej i każdy ma inne sposoby, żeby ją w razie potrzeby wzbudzić. Okazuje się jednak, że wśród osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, zaobserwować można także różne podejście do wytycznych, narzuconych przez daną dietę. Jedni uważają, że drobne odstępstwa nie zaszkodzą. Inni z kolei trzymają się ściśle wszystkich zasad. Jak jest w rzeczywistości? Jak jeść słodycze i nie tyć? Czy, aby pozbyć się brzuszka, należy definitywnie wykluczyć cukier z jadłospisu? Co zrobić, żeby nie jeść słodyczy?

Odchudzanie a zakazane produkty — jeść czy nie jeść?

Współczesna wiedza na temat ludzkiego ciała oraz procesów w nim zachodzących jest naprawdę rozległa. Większość z nas łatwo może zgubić się w morzu informacji, szczególnie że wiele danych dostępnych w mediach jest nieprawdziwych lub wręcz zmanipulowanych. Dotyczy to wszystkich aspektów naszego życia, również tych związanych z żywieniem.

Problem mogą mieć również osoby, które planują zrzucić zbędne kilogramy. W Internecie znaleźć można bowiem wiele cudownych diet oraz informacji na ich temat, często ze sobą sprzecznych. Wśród nich pojawiają się także opinie i przekonania, które mogą stworzyć mylny obraz danej metody, a nawet, w skrajnych przypadkach, poważnie zaszkodzić stosującej ją osobie. A jak to jest ze słodyczami? Czy można je jeść, mimo stosowanej diety?

Czy trzeba przestać jeść słodycze, żeby schudnąć?

Słodycze w diecie — jak jest naprawdę?

W Internecie znajdziemy na ten temat wiele sprzecznych opinii. Część specjalistów sugeruje, że nie da się osiągnąć zadowalających rezultatów, nie ograniczając znacząco spożycia produktów zawierających cukier. W ostatnim czasie pojawia się jednak coraz więcej głosów mówiących, że umiar i rozsądek w tym względzie dają znacznie lepsze efekty.

Najnowsza wiedza na temat odchudzania wskazuje, że podstawą każdej metody jest w rzeczywistości stworzenie deficytu kalorycznego. Oznacza to, że jemy mniej, niż potrzebuje nasz organizm. Zapotrzebowanie to określa się na podstawie płci, wzrostu, wieku oraz innych elementów dotyczących trybu życia. W oparciu o uzyskane dane opracowuje się jadłospis, który zakłada dostarczanie mniejszej ilości pokarmu, niż wynikałoby to z bieżących potrzeb. Oczywiście niezbędnym składnikiem tego procesu musi być także aktywność fizyczna. Dopiero takie połączenie może sprawić, że pozbędziemy się dodatkowej tkanki tłuszczowej.

Biorąc pod uwagę tę teorię, możemy założyć, że nie jest istotne, co będziemy jeść, ale w jakich ilościach. Co za tym idzie, kluczowe są proporcje, a nie jakość spożywanego jedzenia. Ten trop wskazuje ponadto, że słodycze są dopuszczalne, o ile nie będzie ich za dużo. Oczywiście te rozmyślania szybko należy obalić, ponieważ wiadomo nie od dziś, że w diecie najważniejszy jest balans i równowaga. Praktyka pokazuje, że swój codzienny jadłospis trzeba oprzeć o wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale utrzymane w odpowiednich proporcjach. Nadal jednak nie daje nam to odpowiedzi na pytanie, czy słodycze na diecie są w ogóle dopuszczalne.

Odrobina słodyczy nam nie zaszkodzi? Jak jeść słodycze i nie tyć?

W tej kwestii zdania są podzielone, ale coraz częściej dominuje pogląd, że umartwianie się i narzucanie sobie zasad, których nie będziemy w stanie spełnić, daleko nas nie zaprowadzi. Oczywiście wśród osób, które pragną schudnąć, znajdą się i takie, które mają żelazną wolę. Potrafią one wytrwać nawet w najbardziej restrykcyjnych postanowieniach. Takich ludzi jest jednak stosunkowo mało. Co więc z resztą? Czy nawet małe odstępstwo skazuje całe przedsięwzięcie na porażkę? Jak jeść słodycze i nie tyć?

I tu w końcu pojawia się dobra wiadomość! Coraz głośniej mówi się bowiem o tym, że, bez względu na stosowaną dietę, warto zawsze zachować zdrowy rozsądek i umiar w każdym aspekcie. Nie powiedzie się żadna misja, która opiera się na nieustannych restrykcjach i narzucaniu sobie bardzo surowych zasad, które wpędzają nas tylko w poczucie winy. Taka praktyka sprawi jedynie, że będziemy odliczać dni i godziny do końca diety. Kiedy jednak tylko dobiegnie ona końca, rzucimy się na słodycze niczym wygłodniałe dzieci. Nawet jeśli przez chwilę wytrwamy w tego rodzaju postanowieniach, szybko zostaną one zniweczone. Pytanie więc, czy chodzi nam o krótkotrwały i “wycierpiany” efekt, czy o stabilną i zdrową kondycję i dobre samopoczucie?

Zgodnie z najnowszymi trendami w dietetyce, najważniejsze jest dążenie do wypracowania zdrowych nawyków, które zapewnią nam nie tylko doskonałą sylwetkę, ale również dobry nastrój i kondycję. Warto uświadomić sobie, że wszystkie te elementy są ze sobą połączone. Dopiero zachowując równowagę pomiędzy nimi, mamy szansę na osiągnięcie pozytywnych efektów. W praktyce oznacza to więc, że dobrze jest czasem sobie odpuścić albo pozwolić na popełnianie błędów. Jeśli marzy nam się zjedzenie kawałka czekolady, a zastanawiasz się co zrobić, żeby nie jeść słodyczy, znacznie lepiej jest dać sobie szansę na to drobne odstępstwo, zamiast cierpieć miesiącami z powodu braku takiej możliwości. Najnowsze badania pokazują, że zdrowa i zbilansowana dieta będzie miała na nas zbawienny wpływ, nawet jeśli będzie zawierać jednocześnie niewielkie ilości słodyczy.

Czy trzeba przestać jeść słodycze, żeby schudnąć?

Słodycze wybieraj mądrze! Co jeść zamiast słodyczy?

Jedzenie słodycze na diecie jest dopuszczalne, o ile nie dominują w codziennym jadłospisie. Należy jednak uświadomić sobie również to, jakiego rodzaju słodkości spożywamy. Oczywiście na zakazanej liście znajdziemy wszystkie te wysoko przetworzone produkty, które oprócz cukru mają w składzie także inne niekorzystne elementy. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę także na to, że również “fit” słodycze bywają nie do końca zdrowe. Często bowiem wpadamy w pułapkę marketingu, który wmawia nam, że wszystko to, co jest “light”, będzie dla nas lepsze. Tymczasem analizując skład tego rodzaju produktów, znajdziemy wiele niepokojących informacji.

Często dajemy się nabrać atrakcyjnym opakowaniom i ładnie brzmiącym nazwom, które sugerują, że mamy do czynienia z czymś lepszym. Niestety sam fakt, że biały cukier zastępuje się w nich trzcinowym czy syropem z agawy, jeszcze niczego nie zmienia. Nadal jest to bowiem substancja słodząca. Co więcej, należy zwrócić uwagę na proporcje składników odżywczych w danym produkcie. Może się bowiem okazać, że pod względem wartości odżywczych lepiej będzie zjeść tradycyjnego batonika!

Robiąc zakupy, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, która z opcji będzie dla nas najlepsza. Czasem lepiej wybrać coś spośród tradycyjnych produktów albo zjeść kawałek domowego ciasta. Dostarczymy sobie tym samym potrzebną dawkę słodyczy, dbając jednocześnie o jakość naszej diety. Po więcej szczegółów i wytycznych dobrze jest udać się również do dietetyka. Podpowie nam on, w jaki sposób skomponować zdrową dietę bez długiej listy wyrzeczeń.

Ładowanie...