Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Detox, na czym polega i co to jest?

Każdy z nas słyszał o czymś takim jak detox. Mniej czy więcej jest wiadome, czym się to wiąże, a mianowicie z restrykcyjną dietą i oczyszczeniem organizmu. Jednak nie wszyscy dokładnie wiedzą i rozumieją, czym jest detoksykacja organizmu. Kiedy warto stosować detox i co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Jeśli ktoś zamierza wdrożyć w życie odtruwanie organizmu, powinien to wiedzieć.

Detoksykacja organizmu – co to takiego?

Przede wszystkim, należy wyprowadzić z błędu, w który wiele osób wierzy. Detox to nie jest dieta odchudzająca i stosuje się go nie tylko po to, aby pozbyć się nadmiaru kilogramów. Detoksykacja organizmu to po prostu oczyszczanie/odtruwanie organizmu, dzięki któremu można pozbyć się toksyn z organizmu. Dzięki regularnemu oczyszczaniu, które wyeliminuje toksyny z naszego ciała, będziemy czuć się lepiej i wspierać tym samym nasz organizm. Spowoduje to poprawienie jakości życia, tym samym możemy pozbyć się wielu negatywnych aspektów, które nam dokuczały. Wymienić tutaj można, chociażby bóle głowy, niestrawności, bezsenność, dekoncentrację, wzdęcia czy problemy z cerą. Tak, to wszystko można zawdzięczać odpowiednio przeprowadzonym detoksie.

Jak przeprowadzić detox?

Jest kilka sposobów, aby przeprowadzić skuteczną detoksykację organizmu. Występuje ona pod różnymi postaciami:

  • głodówka – tutaj należy nakreślić, że jedynie osoby pełne zdrowia mogą podjąć się takiemu wyzwaniu. Okres trwania głodówki nie powinien przekraczać 2 dni, nawet w przypadku, jeśli nie odczuwamy głodówki źle. Należy również pamiętać, że nawadnianie organizmu jest tutaj niezbędne. Należy wypijać dużą ilość płynów dziennie,
  • dieta sokowa – okres trwania w okolicach dwóch tygodni i nie należy skracać tego czasu. W ciągu tego detoksu należy wypijać nie mniej niż 3 razy dziennie po pół litra soku z buraka, kapusty kiszonej lub marchwi. Jeśli chodzi o inne produkty, to są one wskazane do spożywania, z wyjątkiem takich, które obciążają organizmy. Zaliczają się do nich różnego rodzaju Fast foody, przekąski, słodycze, gazowane napoje itp.,
  • jednostronna dieta – podobnie jak głodówka trwa 2 dni, a polega na spożywaniu w ciągu 48 godzin tego samego jedzenia. Mogą być tutaj jabłka, kasza lub inne warzywa czy owoce. Prawidłowe nawadnianie organizmu, także jest tutaj kluczowe,
  • dieta ziołowo – warzywna – jedna z najmniej restrykcyjnych i mogąca trwać praktycznie cały rok. W tej diecie ograniczmy spożywanie produktów sztucznych i bogatych w różne konserwanty. Skupiamy się na tych, które naturalnie oczyszczają organizm z toksyn. Pomocne będą tutaj zioła, takie jak skrzyp polny, pokrzywa, aloes, mniszek lekarski, fiołek trójbarwny albo sok z brzozy. Wszystkie te zioła, jak i wiele innych (chociażby zielona herbata) mają właściwości oczyszczające i wspomagają właściwą pracę wielu organów.

Dla kogo jest detoksykacja organizmu?

Dla każdego. Nie ma tutaj reguły czy występują u nas objawy, które kwalifikują się do przeprowadzenia detoksu, czy po prostu nie chcemy jego przeprowadzać w momencie, kiedy poważnie odczuwamy zatrucie organizmu. Detoksykację przeprowadzać najlepiej 4 razy w roku, w momencie zmian pory roku. Bardzo ważne, żeby przed podjęciem detoksu zbadać swoje zdrowie, dlatego konsultacja lekarska jest wskazana, aby nie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Detox, zmiana na lepsze

Detoksykacja organizmu wiele wniesie do naszego życia, a z pewnością poprawę jakości. Jednak to budowanie w sobie świadomości będzie najlepszą lekcją. Zła dieta obfitująca w „śmieciowe” jedzenie jest samoistnym wskazywaniem siebie na pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego pierwszym czynnikiem jest zmiana nawyków żywieniowych. Kierując się zbilansowaną dietą i odpowiednimi proporcjami składników wspomagamy nasz organizm, w lepszej trosce o prawidłowe funkcjonowanie. Warzywa i owoce powinny być włączone do jadłospisu każdego dnia. To samo tyczy się chudego mięsa, ryb czy produktów zawierających błonnik. Posiłkując się aktywnością sportową i całkowitym pozbyciu nałogów, takich jak palenie papierosów, dodatkowo odtrujemy organizm. Pamiętając cały czas, że właściwe nawadnianie organizmu jest istotne dla naszego funkcjonowania.

Efekty będą widoczne gołym okiem. Spadek zbędnych kilogramów, poprawa samopoczucia i zanikanie innych uciążliwych dolegliwości. To wszystko jest możliwe, dzięki racjonalnemu podejściu do przeprowadzenia detoksu.

Źródła:

https://www.laroche-posay.pl/artykul/dlaczego-warto-zrobic-detoks-organizmu/a33217.aspx

https://biotechnologia.pl/uploads/press_release/pdf/39/Informacja_prasowa_-_Detoks_i_oczyszczanie_-_Ewa_Napi_rkowska.pdf

Ładowanie...

Ładowanie