Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta bezglutenowa jadłospis

Dieta bezglutenowa jest niezbędna dla osób, które zmagają się z celiakią lub są nadwrażliwe na gluten. Co więcej, od jakiegoś czasu sięgają po nią także osoby, które nie mają alergii, ponieważ tym sposobem chcą schudnąć. Dowiedz się więcej na jej temat. Zobacz, jak wygląda dieta bezglutenowa i jadłospis.

Co warto wiedzieć o diecie bezglutenowej?

Gluten jest to białko, które należy do prolamin. Przede wszystkim składa się z gliadyny i gluteniny. Możemy je znaleźć w takich zbożach jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. Dietę bezglutenową należy stosować u osób chorych na chorobę trzewną, czyli celiakię i mających alergię na prezentowane białko.

Jakie produkty są zalecane dla osób na diecie bezglutenowej?

Istotną grupę produktów stanowią zboża naturalnie bezglutenowe. Do tej listy zalicza się kukurydzę, grykę, ryż, proso, amarantus, oraz sorgo. Kolejną grupę stanowią kasze bezglutenowe. W tym przypadku mowa o gryczanej, jaglanej, owsianej, a także kukurydzianej. Warto także sięgać po owoce, warzywa lub nieprzetworzone mięso, mleko, kefir, maślankę i jogurty. Do produktów dozwolonych zalicza się orzechy, migdały, ziołowe herbatki, soki naturalne i zdrowe słodycze.

Dieta bezglutenowa, przykładowy jadłospis

Warto poznać przykładowy jadłospis na diecie bezglutenowej. Jest to rozpiska na 3 dni i zawiera ona średnio 2000 kcal, 100 g białka, 62 g tłuszczu, 242 g węglowodanów oraz aż 34 g błonnika pokarmowego. Pierwszego dnia na śniadanie proponujemy ryż na mleku z truskawkami i siemieniem lnianym. Z kolei na drugie śniadanie będzie to sałatka z tuńczykiem i pestkami dyni. Na obiad warto ugotować komosę ryżową, a także pierś z kurczaka i jako dodatek dołożyć tarte buraczki czerwone. Na kolację nie będzie żadnych rewolucji, a tylko ryż na mleku z jabłkami i cynamonem.

Następy dzień możemy spokojnie rozpocząć od ulubionych naleśników z owocami, migdałami i jogurtem. Na drugie śniadanie zjemy kaszę jaglaną z owocami, a na obiad makaron ryżowy z pieczoną piersią z indyka. Na kolacje chleb gryczany z serkiem wiejskim. Ostatni dzień naszego jadłospisu zaczniemy od ryżu na słodko z malinami, a na drugie śniadanie proponujemy kanapki z chleba gryczanego z twarogiem, świeżym ogórkiem i szczypiorkiem. Świetną odmianą obiadową będzie przepyszna komosa ryżowa ze szpinakiem, a na kolacje możemy zjeść jogurt naturalny z owocami i migdałami.

Dieta bezglutenowa jadłospis

Jakie efekty zapewnia dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa u osób z nadwrażliwością na prezentowane białko przynosi doskonałe rezultaty. Dzięki temu dochodzi do wygojenia, nawet całkowitego błony śluzowej dwunastnicy. W efekcie można zapomnieć o biegunkach, zaparciach, wzdęciach i gazach. Z pewnością pożegna się także niedoskonałości skórne. Jednak trzeba ją dobrze komponować, aby nie doszło do niedoborów minerałów takich jak: magnez, kwas foliowy, żelazo czy wapń. Należy też unikać lub zupełnie zrezygnować z przetworzonych dań bezglutenowych. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, czyli dietetyka, który dostosuje dietę indywidualnie do konkretnych potrzeb.

Jakie są zalety diety opracowanej przez dietetyka?

Niezależnie od tego, czy jest to dieta bezglutenowa, czy inna warto skorzystać z pomocy dietetyka. Pierwszą zaletą jest to, że dieta zostaje opracowana specjalnie dla konkretnej osoby. Uwzględnia nie tylko potrzeby, ale również preferencje żywnościowe pacjenta. Dzięki temu ma się także łatwiejszą kontrolę nad utratą wagi. Można także liczyć w ten sposób na oszczędności i zdecydowanie więcej czasu dla siebie. Osoba korzystająca z porad dietetyka zmienia swoje nawyki żywieniowe na dobre. Co więcej, na co dzień wybiera także zdrowsze jedzenie. W ten sposób można także zapewnić sobie różnorodność, co jest niezwykle ważne. Ludzie mają tendencję do popadania w rutynę, jeśli chodzi o jedzenie, bo nie chce im się wymyślać urozmaiconych dań. Ułożony przez dietetyka jadłospis przyczyni się do tego, że kłopot związany z żywieniową monotonią po prostu zniknie. Istotne jest też to, że dieta od specjalisty zapewni komplet niezbędnych składników odżywczych.

Dieta bezglutenowa, czyli podsumowanie najważniejszych informacji

Dieta bezglutenowa stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które borykają się z celiakią lub mają nadwrażliwość na gluten. Jednakże nie należy tej diety stosować samodzielnie, ponieważ wówczas można mieć niedobory żywnościowe lub sięgać po przetworzone produkty bezglutenowe. W tym celu warto skontaktować się z dietetykiem, który opracuje i przygotuje dietę dostosowaną do potrzeb konkretnej osoby. Dzięki temu zyska się zdrowy jadłospis uwzględniający preferencje żywieniowe człowieka, dla którego dieta została opracowana. Specjalista zapewni Ci także różnorodność i sprawi, że codzienne posiłki nie będą wiały nudą i monotonią. Dlatego nie należy się zastanawiać i skorzystać z porad dietetyka. A za jego sprawą zyskamy specjalistyczną opiekę oraz wspaniałe dania. Dietetyk podpowie, na co należy zwracać szczególną uwagę, a czego unikać w diecie bezglutenowej lub innej. W efekcie można wypracować zdrowe nawyki żywieniowe, które mogą zmienić bardzo dużo.

Bibliografia:

https://dietetykanienazarty.pl/b/dieta-bezglutenowa-jadlospis-co-jesc-efekty [dostęp 02.02.2023r.]

 

Ładowanie...

Ładowanie