Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta białkowa ile można schudnąć w tydzień?

Dieta białkowa w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność. Osoby, które ją stosują, są przekonane, że właśnie w ten sposób można szybko stracić zbędne kilogramy bez efektu jojo. Czy jest to jednak prawda? Dieta białkowa ile można schudnąć w tydzień? Warto więcej dowiedzieć się na ten temat.

Dieta białkowa, czyli co warto wiedzieć na ten temat?

Dieta białkowa jest określana inaczej jako dieta proteinowa. Jest to sposób żywienia, który obfituje w produkty zawierające białko. Rekomendacje wskazują, że ilości białka u osoby dorosłej powinna mieścić się w granicach od 10 do 20 procent dziennego zapotrzebowania. Zatem dieta białkowa jest żywieniem, które codziennie dostarcza więcej niż 20 procent białka. Co więcej, dieta białkowa najczęściej zakłada zmniejszenie węglowodanów i tłuszczów na rzecz większej ilości białka w pożywieniu. Jedną z diet białkowych jest na przykład dieta Dunkana. Do tej kategorii należy też dieta Atkinsa.

Dieta białkowa może przynieść pozytywne rezultaty osobom po 65 roku życia. Ponadto jest dobra dla osób aktywnych fizycznie, które pragną zwiększyć masę mięśniową. Często stosują ją osoby z nowotworami, anoreksją, czy też w okresie rekonwalescencji po chorobach bądź urazach. Jest bardzo niezalecana jako dieta odchudzająca.

Na jakie produkty żywnościowe należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku diety białkowej?

Dieta białkowa wymaga, aby codzienne menu było wzbogacone w białko. Dlatego należy tutaj szczególną uwagę zwrócić na mięso, na przykład indyka, kurczaka, wołowinę i wieprzowinę. Do innych zalecanych produktów należą ryby takie, jak dorsz, makrela, tuńczyk, halibut, czy też łosoś. W tej diecie należy także w większych ilościach spożywać owoce morza, nabiał i jaja. Nie należy również zapominać o białku roślinnym, na przykład nasionach roślin strączkowych. Osoby na diecie białkowej powinny jeść sporo przetworów ze strączków, orzechów, na przykład pistacjowych. W tej kategorii mieszczą się również takie produkty jak: nasiona i pestki, a także komosa ryżowa, kasza jaglana i gryczana.

Niektóre diety należące do kategorii diet białkowych zakładają ograniczenie węglowodanów i tłuszczów. Wówczas należy zmniejszać ilości przyjmowanych makaronów, pieczywa i kasz. Istotne jest to, że w przypadku diety białkowej nie ma rygorystycznych zakazów dotyczących spożywania konkretnych produktów. W tym sposobie odżywiania należy po prostu racjonalnie podchodzić do jedzenia. Można jeść słodycze i fast foody, ale w ograniczonych ilościach.

Dieta białkowa ile można schudnąć w tydzień

Dieta białkowa ile można schudnąć w tydzień?

W przypadku diety białkowej pierwsze efekty, jeśli chodzi o odchudzanie, zauważalne są w krótkim czasie od przejścia na dietę. Jednakże szybka utrata wagi związana jest z ryzykiem ponownego przyrostu masy ciała, po przejściu na normalną dietę. Dlatego w przypadku diety białkowej należy trzymać się jej zasad przez cały czas. Istotne jest też to, że zbyt szybka utrata masy ciała w krótkim czasie wcale nie jest korzystna dla organizmu.

Przykładowy jadłospis w przypadku diety białkowej

W diecie białkowej na śniadanie można zjeść na przykład owsiankę, która stanowi bombę witaminową. Z kolei na drugie śniadanie kanapkę z pastą z makreli i jajek. Na obiad proponujemy kanapkę drwala z wołowiną lub zupę gołąbkową. Na podwieczorek sprawdzi się owsiany batonik z masłem orzechowym, a na kolację sałatka z gyrosem lub zupa krem z ciecierzycy z grzankami.

Czy dieta białkowa jest zdrowa, czyli jakie mogą być skutki uboczne stosowania takiego sposobu odżywiania?

Dieta białkowa może być stosowana przez osoby dorosłe pod bardzo ścisłą kontrolą dietetyka i lekarzy w szczególnych przypadkach. Natomiast duża ilość białka może stanowić obciążenie dla osób z chorobami nerek. Duża ilość białka w diecie i ograniczenie węglowodanów oraz tłuszczów może wywołać zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Może wystąpić też niedobór witamin, błonnika pokarmowego i składników mineralnych.

Dieta białkowa jest dość łatwa, ponieważ nie wymaga zapisywania ilości spożywanych posiłków, a także liczenia kalorii. Jedyne, o co w tym chodzi to zwiększona ilość białka i ograniczenie węglowodanów oraz tłuszczów. Ma ona wielu zwolenników, ale niestety nie zapewnia zbilansowanego dopływu witamin i składników mineralnych. Nie jest w stanie też zastąpić aktywności fizycznej, która jest bardzo istotna w procesie odchudzania.

Dieta białkowa ile można schudnąć w tydzień? Zdrowsze alternatywy

Najlepszym rozwiązaniem w odżywianiu jest po prostu spożywanie produktów, zawierających witaminy i minerały. Co więcej, należy także wykluczyć żywność wysokoprzetworzoną oraz niezdrowe słodycze. Należy wypijać odpowiednią ilości wody, czyli około 2 litów dziennie. Nie jest dobrym pomysłem nastawianie się w odżywianiu na jedną grupę produktów tak jak na przykład w diecie białkowej. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do dietetyka, który zadba o nasz sposób odżywiania. Specjalista opracuje dietę indywidualną, która będzie uwzględniała preferencje żywnościowe konkretnej osoby, a także ewentualne schorzenia. Co więcej, dietetyk podpowie też czego unikać i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu nie tylko uda się osiągnąć pożądane rezultaty, ale także zadbać o dostarczanie do organizmu odpowiednich składników.

Bibliografia:

https://centrumrespo.pl/dieta/dieta-bialkowa/ [dostęp 07.02.2024r.]

 

 

Ładowanie...

Ładowanie