Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta dla studenta – co jeść podczas sesji?

Egzaminy to część życia. Nieustannie zdajemy jakieś testy, podejmujemy wyzwania, musimy sprawdzić się w różnych sytuacjach. Jednakże najwięcej egzaminów przechodzimy, gdy jesteśmy na studiach. Jest to etap wytężonej pracy umysłowej. Każda sesja to ogromny stres dla studenta, który działa na niekorzyść. Wówczas trudno nam się skupić i zebrać myśli. W tej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na brak koncentracji. Doskonałym sposobem jest odpowiednia dieta, która doda nam energii i sprawi, że szybciej przyswoimy materiał. Jaka zatem powinna być właściwa dieta dla studenta? Jakie produkty są wskazane podczas sesji egzaminacyjnej?

Zdrowa dieta dla studenta w czasie sesji egzaminacyjnej

Spożywane pokarmy są bardzo ważne dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jedzenie może w istotny sposób poprawić pracę mózgu, koncentrację i procesy myślowe. Podkreślić należy fakt, że neurony to takie komórki, które podlegają wymianie. Bardzo ważną informacją jest także to, że we wskazanych strukturach dochodzi do gromadzenia szkodliwych składników przemiany materii i innych niekorzystnych środków chemicznych, które przyczyniają się do ich uszkodzenia. Doskonałym przykładem jest glutaminian sodu. Biorąc pod uwagę powyższe, każdy człowiek powinien zadbać o utrzymanie szarych komórek na właściwym poziomie.

Niezwykle pożądanym komponentem jest lecytyna. Znajduje się ona między innymi w soi, kiełkach pszenicy, orzechach, jajach, wątróbce, warzywach kapustnych, czy wołowinie. Jest ona niezbędna, gdyż zapewnia skuteczną ochronę bardzo wrażliwego elementu, którym jest osłonka mielinowa.

Dieta dla studenta powinna także uwzględniać obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Niestety układ człowieka nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Dlatego też naszym zadaniem jest dostarczanie ich razem z pożywieniem. Wspaniałym źródłem są nierafinowane oleje roślinne, ryby oraz orzechy.

Żelazo odpowiedzialne jest za dotlenienie mózgu, a także innych tkanek ciała. Dobrym źródłem tego mikroelementu jest białko zwierzęce. Pierwiastek obecny jest także w pieczywie pełnoziarnistym, szpinaku, pietruszce oraz groszku. Jednakże w przypadku warzyw przyswajalność jest dość słaba. Dobrym sposobem zatem jest połączenie szpinaku z produktami zawierającymi duże ilości witaminy C, na przykład cytrusami. Wówczas organizm lepiej wykorzysta składniki odżywcze zawarte w roślinie.

Na jakie wartości odżywcze należy zwrócić uwagę?

Długie ślęczenie nad książkami jest bardzo wyczerpujące dla organizmu. Dlatego też każdy student powinien zadbać o dostarczenie sobie dużej ilości magnezu, który przyczyni się do szybszej regeneracji układu nerwowego. Odpowiednią dawkę pierwiastka można sobie zapewnić przez spożycie gorzkiej czekolady, orzechów, czy też kanapki z pastą sojową. Mikroelement odpowiada za aktywowanie enzymów, które uczestniczą w przemianach tłuszczów oraz węglowodanów. Co więcej, kontroluje mechanizmy przemiany związków energetycznych, których zasadniczym zadaniem jest odżywienie mózgu.

Duże znaczenie ma także obecność witamin mających działanie przeciwutleniające. W gronie tym wyróżnia się między innymi witaminę C, A oraz E. Znajdziemy je przede wszystkim w warzywach i owocach bogatych w barwniki, a więc papryce, bakłażanie, jagodach, dzikiej róży, czy rokitniku.

dieta dla studenta

 

Zdrowy sen i właściwe nawodnienie organizmu

Warto także przyjmować produkty, które mają działanie wyciszające i relaksujące. Jest to ważne szczególnie przed snem. Odpoczynek bowiem jest niezbędny do odpowiedniej regeneracji organizmu. W tym przypadku doskonale sprawdzi się herbatka lipowa, melisa, majeranek, macierzanka lub tymianek.

Trzeba także zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Woda jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Trzeba ją uzupełniać, gdyż nieustannie ją tracimy. Co więcej, doskonale oczyści organizm i wpłynie na trzeźwe myślenie. Człowiek powinien spożywać każdego dnia od 1,5 do 2 litrów niegazowanej wody mineralnej.

Aktywność i spacery

Podczas nauki trzeba także zapewnić sobie właściwą dawkę ruchu oraz ilość tlenu. Warto uczyć się przy otwartym oknie. Oczywiście wszystko zależy od pory roku. Istotne znaczenie mają także krótkie spacery oraz gimnastyka. Aktywność ruchowa pozwoli się odstresować, dostarczy energii, która pomoże przejść przez kolejne etapy zawiązane z przyswajaniem wiedzy.

Dwa przykładowe dania dla studenta

Dieta dla studenta powinna być wartościowa i uwzględniać obecność składników odżywczych, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Warto wskazać przykładowe dania, które mogą być elementem takiej diety. Ciekawym przykładem jest sałatka z indykiem. Do jej przygotowania przyda się sałata, kiełki, papryka, łyżeczka pestek słonecznika, kawałek pokrojonego indyka upieczonego z dodatkiem ziół. Wszystkie składniki należy połączyć i polać odrobiną oliwy z oliwek. Uzupełnieniem może być pełnoziarniste pieczywo oraz szklanka świeżo wyciskanego soku. Jest to doskonały pomysł na śniadanie, które można zaserwować sobie w dniu ważnego egzaminu.

Inna pyszna potrawa to sałatka z awokado. W tym przypadku potrzebujemy wybraną sałatę, awokado, pomidor, paprykę i kawałek sera sałatkowego. Składniki łączymy i polewamy oliwą lub innym nierafinowanym olejem. Na zakończenie sałatkę posypujemy natką pietruszki. Danie spożywamy w towarzystwie żytniego pieczywa chrupkiego i pomarańczy.

Bibliografia:

https://dieta.pl/dieta/diety_dedykowane/947-co-jesc-podczas-sesji-dieta-dla-studenta/ [dostęp 08.10.2019 roku]

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-na-koncentracje-i-pamiec-co-jesc-przed-waznym-egzaminem-propozyc-aa-eFDH-gMNi-Pysq.html [dostęp 08.10.2019 toku]

Ładowanie...

Ładowanie