Częste zmęczenie może być wynikiem nieprawidłowej diety. Organizm może mieć braki, jeśli chodzi o niezbędne składniki mineralne. Dlatego warto zadbać o odpowiednie jedzenie. Dowiedz się zatem, jakie artykuły żywnościowe dodają energii i dieta dodająca energii jadłospis.
Zdrowa dieta zawiera produkty, które dostarczają do organizmu węglowodany, białka, zdrowe tłuszcze i cenne witaminy, a także składniki mineralne. Co więcej, należy także zadbać o obecność naturalnych antyoksydantów, które inaczej określa się mianem przeciwutleniaczy. Są to składniki, które skutecznie opóźniają proces starzenia się organizmu. Podnoszą energię i chronią przed rozwojem chorób cywilizacyjnych.
Węglowodany dzieli się na proste i złożone. Zdecydowanie lepsze są węglowodany złożone, ponieważ organizm wolnej je trawi. Wpływa to na to, że dostarczają one stałej dawki energii. Istotne jest także to, że zapewniają one tej energię przez dłuższy czas. Wśród produktów, które dostarczają węglowodanów złożonych, znajduje się między innymi: ryż czerwony, brązowy, kasza gryczana, jaglana, jęczmienna, płatki owsiane, jaglane, orkiszowe, a także otręby.
Osoby szukające produktów dostarczających energii nie mogą zapomnieć również o białku. Jest to podstawowy budulec organizmu. Zbyt mała ilość białka w organizmie może doprowadzić do problemów z odpornością, wpływa także na większą podatność na stres. Co więcej, za mało białka wywołuje skutek w postaci spadku energii.
Białko może być zwierzęce lub roślinne. Pierwsze znajduje się oczywiście w mięsie, ale także w mleku i jego przetworach. Z kolei dużo białka roślinnego występuje w roślinach strączkowych, a więc fasoli, bobie, soczewicy, grochu, czy też ciecierzycy.
Zdrowe tłuszcze stanowią kolejny element układanki, jeśli chodzi o odpowiednią ilość energii e organizmie. Co więcej, przyczyniają się one do lepszego funkcjonowania układu nerwowego. Są to tłuszcze wielonienasycone z grupy omega. Regulują one poziom cholesterolu, korzystnie wpływają ona układ sercowo-naczyniowy. Występują one przede wszystkim w tłustych rybach morskich i owocach morza, a także nierafinowanych olejach roślinnych, czyli oliwie z oliwek, czy też oleju rzepakowym. Wśród innych cennych źródeł należy wymienić awokado, orzechy, pestki, a także nasiona.
Duże znaczenie dla odzyskania poziomu energii mają witaminy z grupy B. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Przykładem jest kwas foliowy, którego spore ilości występują w warzywach. Nie należy zapominać też o składnikach mineralnych takich jak: mangan, chrom, wapń, żelazo, magnez i cynk.
Następną grupę stanowią antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Ich ogromną zaletą jest to, że zmniejszają one stres oksydacyjny i podejmują skuteczną walkę z wolnymi rodnikami. Jest to przede wszystkim witamina C, E i A. Do tej grupy zalicza się również związki roślinne: flawonoidy i polifenole.
Wśród takich produktów są kiełki lub młode listki, czyli nierozwinięte w pełni roślinki, które mają dużo więcej witamin i minerałów niż dorosłe formy. Do grupy żywności tak zwanej super food zalicza się płatki owsiane i nasiona chia. Zielone warzywa takie jak: szpinak, jarmuż, brokuł, sałata stanowią prawdziwe bomby witaminowe. Można w nich bez problemu znaleźć witaminę C, A, E i witaminy z grupy B. W zielonych warzywach znajduje się także sporo magnezu. Z kolei pestki dyni mają w swoim składzie tryptofan, czyli tak zwany aminokwas egzogenny. Bierze on udział w procesie chemicznej syntezy serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jest to składnik, który w sposób naturalny poprawia samopoczucie. Nie należy zapomnieć też o awokado, które ma również bardzo wiele cennych związków antyoksydacyjnych. Innymi produktami, które dostarczają energię do organizmu, są: kawa, gorzka czekolada, zielona herbata i yerba mate.
Istotne jest to, aby w jadłospisie znalazły się przede wszystkim świeże warzywa i owoce, a także jak najmniej przetworzone produkty. Kolejną rzeczą jest dbałość o dobre nawodnienie organizmu. Świetne działanie energetyzujące ma imbir, a także ostra papryka. W utrzymaniu energii pomoże także aktywność fizyczna i odpowiednia dawka snu. Warto także często stawiać na relaks, czyli ciepłą kąpiel, dobrą książkę, film, czy słuchanie ulubionej muzyki.
Należy pamiętać o tym, że w dobrej diecie pomoże specjalista dietetyk. Dzięki temu uzyskamy dietę dopasowaną do naszych potrzeb, czyli uwzględniającą nasze gusta kulinarne, a także alergie, czy choroby. Co więcej, dietetyk podpowie czego unikać i na co należy zwrócić szczególną uwagę. W efekcie nie tylko uzyskamy wymarzoną wagę, ale także skutecznie zadbamy o nasze zdrowie.
Ten jadłospis jest bogaty w białka, zdrowe tłuszcze, błonnik i węglowodany złożone, co zapewnia stałe źródło energii. Pamiętaj również, aby dostosować posiłki do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji dietetycznych.
Ładowanie...