Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta dr Dąbrowskiej – na czym polega?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Dla tych, którzy nie robili noworocznych postanowień, jest to doskonały czas, by pomyśleć o swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu. A wiadomo nie od dziś, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Dlatego warto zacząć od zmiany diety i swoich codziennych nawyków, nie tylko tych żywieniowych. Szukając informacji w sieci lub w czasopismach branżowych, znajdziemy wiele propozycji różnych diet. Jedną z zyskujących coraz większą popularność jest dieta dr Dąbrowskiej. Na czym dokładnie polega?

Dieta dr Dąbrowskiej — co trzeba wiedzieć na początek?

Na wstępie należy podkreślić, że nie jest to dieta, której głównym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Jest to jedynie efekt uboczny. Podstawowym zaś celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie mu równowagi.

Jest to dieta, której podstawą są owoce i warzywa. Trwa od kilku dni do kilku tygodni. Po tym okresie powinna być systematycznie powtarzana (w zależności od wskazań) co kilka tygodni lub miesięcy. Przed przystąpieniem do diety, przez samą autorkę nazywaną głodówką oczyszczającą, należy się dokładnie do niej przygotować, również mentalnie, ponieważ lęk przed samą dietą może stanowić poważne przeciwwskazanie do jej rozpoczęcia. Również niektóre kuracje farmakologiczne (np. osłabiające układ odpornościowy) mogą przeszkodzić nam w podjęciu próby. Każdorazowo należy więc skonsultować się z naszym lekarzem rodzinnym lub dietetykiem, z którym wspólnie przedyskutujemy wszystkie za i przeciw.

Dieta Dąbrowskiej — z czym to się je?

Sama twórczyni diety dzieli ją na dwa etapy. Pierwszy to właśnie oczyszczająca głodówka, która ma na celu oczyścić organizm i aktywować jego mechanizmy samoleczące. Pozytywnymi skutkami, o których nie wolno zapominać, są tu także lepsze samopoczucie, poprawa jakości snu, zwiększenie wydolności psychofizycznej organizmu, a nawet wyciszenie wewnętrzne i harmonijne podejście do życia.

W pierwszej fazie dozwolone jest jedzenie wyłącznie owoców i warzyw, choć trzeba dodać, że niestety nie wszystkich. Doktor Dąbrowska wymienia, jako dozwolone, warzywa z rodziny: korzeniowych, kapustnych, cebulowych, liściastych, dyniowatych oraz psiankowatych (z wyjątkiem ziemniaków). Owoce można spożywać tylko niskocukrowe, między innymi jabłka, jagody i cytrusy. W ramach diety wskazane owoce i warzywa należy podawać w formie surówek, zup lub w postaci duszonej i pieczonej. Do picia mamy do dyspozycji wodę, soki z warzyw i owoców. Jak również herbaty owocowe lub ziołowe, a także niesłodzone kompoty i wywary warzywne.

Po skończonym pierwszym etapie przychodzi czas na drugi — tak zwane wychodzenie z diety. Zakłada on wykorzystanie składników z pierwszej fazy i rozszerzenie ich o kasze, pieczywo żytnie i razowe, produkty mleczne, orzechy i ziarna. Po stopniowym wprowadzeniu tych produktów należy przejść na zdrową i zrównoważoną dietę, unikając alkoholu, kawy i herbaty, wysoko przetworzonych dań (np. typu instant), białego cukru, jak również mięsa.

Dieta dr Dąbrowskiej — przepisy

Osoby stosujące dietę doktor Dąbrowskiej uważają, że nie jest ona szczególnie uciążliwa. Rzadko odczuwa się, podczas jej stosowania, uczucie głodu, a długie posiłki (spowodowane formą podania w postaci surowej lub mało przetworzonej) sprawiają, że mamy wrażenie, iż ciągle jemy. Dodatkowo w okresie wiosenno-letnim, kiedy dostęp do warzyw i owoców jest bardzo prosty, możliwości są naprawdę ogromne. Jesienią i zimą z kolei doskonale sprawdzają się kiszonki i warzywa korzeniowe.

Na rynku są już dostępne książki zawierające przepisy zgodne z dietą doktor Dąbrowskiej. Lecz znając jej podstawy, z powodzeniem możemy samodzielnie przygotowywać posiłki według własnej inwencji. Dopuszczalne są wszelkie zupy, pieczone warzywa i owoce, a także pyszne sałatki.

Czy taka dieta może mieć wady?

Jak każda dieta, również dieta doktor Dąbrowskiej może mieć swoje wady. Jak to już zostało powiedziane wcześniej, każdorazowo jej podjęcie musi być przedyskutowane ze specjalistą. Na pewno muszą o niej zapomnieć osoby będące w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Niekiedy nawet osoby dorosłe, których nie dotyczą powyższe przeciwwskazania, powinny rozważyć, czy zwykła, zbilansowana dieta nie byłaby dla nich lepszym rozwiązaniem.

Niektórzy sceptycy uważają, że, choć dieta Dąbrowskiej naśladuje dietę wegańską i wegetariańską. Robi to źle, ponieważ nie dopuszcza suplementacji, a nawet może przyczynić się do całkowitej eliminacji z diety białka oraz zdrowych tłuszczów.

Warto jednak pamiętać, że każda dieta stosowana rozsądnie i dopasowana do indywidualnych uwarunkowań, może okazać się pomocna. Zanim jednak podejmiemy konkretne kroki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który doradzi i wskaże idealne dla nas rozwiązanie.

Ładowanie...