Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta Dukana

Jest to jedna z wielu propozycji diet odchudzających. Wyróżnia ją to, że opiera się w dużej mierze na dostarczaniu organizmowi białka. Jej twórca, Pierre Dukan, francuski dietetyk od lat zajmujący się pomaganiem ludziom w schudnięciu. Uważa, że opracowany przez niego sposób pozwala zrzucić kilogramy, oczyścić organizm. Jak również przede wszystkim, dzięki jego zaleceniom, można bez trudu utrzymać uzyskaną wagę. Jego założenia wydają się skuteczne, ponieważ opierają się na założeniu, że dostarczając organizmowi tylko białek. W poszukiwaniu źródeł energii zaczyna czerpać z pokładów tkanki tłuszczowej. Dlatego spadek wagi jest tak znaczący i zauważalny — stąd dieta Dukana.

Dieta Dukana dzieli się na cztery etapy. Pierwsze dwa skupiają się na chudnięciu, dwa kolejne mają za zadanie “utrwalić” wagę i zachować ją przez długie lata. Dodatkowo Dukan zapewnia, że dieta wysokobiałkowa uniemożliwia wiotczenie skóry i pozwala zachować jej elastyczność.

Faza pierwsza — efekt wow!

Podczas pierwszej fazy diety Dukana, zwanej także fazą ataku, chudnie się najszybciej i zmiany są najbardziej widoczne. Trwa około 5 dni, ale wszystko zależy od tego, ile kilogramów chcemy zrzucić. Jeśli zależy nam na kosmetycznych poprawkach, wystarczą nawet 2 dni. Jeśli zależy nam na większych efektach, na pierwszy etap należy przyjąć około 7 dni. W tym czasie możemy jeść chude mięso, ryby i owoce morza, a także odtłuszczony nabiał. Unikać trzeba tłuszczy, a także białego cukru.

Zwolennicy tej diety podkreślają, że podczas jej stosowania należy pić duże ilości wody. Dzięki niej nasz organizm oczyszcza się z toksyn oraz z ubocznych produktów przemiany materii.

Faza druga — naprzemienna

Ta faza z kolei trwa najdłużej — aż do momentu osiągnięcia wymarzonej wagi. Jej nazwa bierze się stąd, że w czasie jej trwania jemy naprzemiennie produkty proteinowe i warzywa. Musi się to odbywać w seriach dniowych, na przykład 1/1. Oznacza to, że jednego dnia jemy tylko proteiny, a drugiego dołączamy do nich dozwolone warzywa. A kolejnego dnia znów tylko proteiny i tak w kółko, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Specjaliści sugerują, żeby osoby, które chcą zrzucić więcej kilogramów, stosowały w tej fazie tryb 5/5, czyli pięć dni jedzenia wyłącznie protein i pięć połączonych z warzywami. Ten cykl może być nieco bardziej uciążliwy, jednak przynosi najlepsze rezultaty.

Dieta Dukana 2

Faza trzecia — utrwalamy osiągniętą wagę

Przyjmuje się, że powinna ona trwać 10 dni na każdy zrzucony kilogram. Innymi słowy, zrzucone 10 kilogramów oznacza 100 dni trwania fazy utrwalającej. Wytrwanie przy tej fazie jest niezwykle istotne, ponieważ pominięcie jej może przyczynić się do efektu jo-jo.

Zwolennicy diety Dukana apelują jednak do stosujących ją o rozsądne podejście do założonych wyników. W taki sposób, aby stabilizowana waga nie odbiegała drastycznie od wagi pierwotnej. Jeśli na początku ważyliśmy 100 kilogramów, ustabilizowanie wagi na poziomie 55 kilogramów może okazać się niemożliwe, ponieważ pamięć biologiczna ciała będzie dążyła do pierwotnej wagi. Jeżeli zależy nam na naprawdę dużym spadku wagi, specjaliści radzą, by podzielić cały proces na dwa cykle. Wówczas jest duża szansa, że uda się zrzucić, a przede wszystkim utrzymać wymarzoną wagę.

Jeśli chodzi o jadłospis w tej fazie, jemy to, co podczas dwóch pierwszych etapów. Dodatkowo możemy dołączyć jedną porcję owoców dziennie, a dwa razy w tygodniu produkty skrobiowe. Ponadto, dwa razy na tydzień (jednak nie w ciągu jednego dnia) możemy pozwolić sobie na tak zwaną ucztę, czyli posiłek składający się z przystawki, dania i deseru bez żadnych ograniczeń składnikowych.

Faza czwarta — utrwalająca

Według jej założeń w tym miejscu dieta dobiega końca, jednak, by utrzymać osiągnięty efekt, należy poświęcić jeden dzień w tygodniu na jedzenie produktów wyłącznie proteinowych. Zgodnie z teorią Dukana, powinno się to stać naszą tradycją nawet do czasu osiągnięcia późnej starości, gdy nieskazitelna sylwetka nie będzie dla nas aż tak bardzo istotna.

Dieta Dukana — efekty i opinie

Wydaje się, że zasadniczą przewagą diety Dukana nad innymi stosowanymi, jest to, że nie jest tak restrykcyjna, nie ogranicza ilości spożywanych posiłków i nie pozostawia osoby, ją stosującej, głodną. Wiele osób decyduje się na jej rozpoczęcie, ponieważ pozytywne efekty są szybko zauważalne. Sceptycy uważają jednak, że utrzymanie cudownych efektów może okazać się na dłuższą metę niemożliwe. Tak jak dostarczanie organizmowi wyłącznie białka zwyczajnie niebezpieczne. Równowaga w ciele zostaje wówczas zachwiana, a nadmiar białka może prowadzić na przykład do uszkodzenia nerek. Z kolei dla prawidłowego funkcjonowania mózgu potrzebna jest glukoza, która powinna być w organizmie stale do dyspozycji.

Z każdym rokiem przybywa diecie Dukana entuzjastów, warto jednak pamiętać o tym, że nic nie zastąpi zrównoważonej i zbilansowanej diety, składającej się ze zdrowych składników wysokiej jakości. Ważne jest również, by przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, udać się do specjalisty, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, zaproponuje nam rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb.

Ładowanie...

Ładowanie