Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta na płaski brzuch – efekty, jadłospis, zasady

Są takie okresy w naszym życiu, kiedy szczególnie i ze zwiększoną siłą i ochotą chcemy dbać o siebie. Do takich momentów należy między innymi początek nowego roku, a także nadejście wiosny. W ramach akcji odnowy siebie i swojego ciała często zależy nam na tym, aby zrzucić zbędne kilogramy i zbudować zgrabną sylwetkę. Oczywiście każdy z nas ma taką część ciała, którą chciałby zmienić, ale najczęściej jest to brzuch, na którym gromadzi się niepożądana warstwa tłuszczu. Jaka będzie najlepsza dieta na płaski brzuch? Co jeść, aby czuć się i wyglądać lepiej?

Sześciopak zamiast oponki — czy to w ogóle możliwe?

Brzuch to chyba jedna z najbardziej newralgicznych części naszego ciała. To na nim najczęściej skupia się wzrok otoczenia i to nie tylko latem. Oczywiście zimą znacznie łatwiej ukryć to i owo pod grubą kurtką czy płaszczem, jednak kiedy za oknem pogoda z każdym dniem robi się coraz przyjemniejsza, przychodzi czas na zmiany!

Skuteczne wyprofilowanie mięśni brzucha to trudne zadanie. Wbrew temu, co w każdej reklamie obiecują kluby fitness oraz firmy produkujące preparaty na odchudzanie. W całym procesie najważniejsze jest połączenie zarówno odpowiednio dopasowanej diety, jak i systematycznych ćwiczeń, które pomogą zbudować niezbędną tkankę mięśniową. Nie wystarczy bowiem pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Trzeba jednocześnie wzmocnić brzuch, aby był płaski i dobrze się prezentował, nawet w kostiumie kąpielowym.

Wiele osób, którym zależy na posiadaniu idealnej sylwetki, zadaje sobie pytanie, czy talia osy jest w ogóle możliwa do osiągnięcia. Czy istnieje wyspecjalizowana dieta na płaski brzuch? Jeśli tak, to co powinniśmy podczas jej stosowania jeść i jakich efektów możemy się spodziewać?

Dieta na płaski brzuch - efekty jadłospis, zasady

Dieta na płaski brzuch — czy to rozwiązanie dla każdego?

Większość opracowanych przez specjalistów diet brzmi niezwykle atrakcyjnie, obiecując spektakularne efekty. Przed przystąpieniem do wybranego wariantu warto zachować jednak pewną ostrożność. Należy upewnić się (najlepiej podczas wizyty u dietetyka), czy dane rozwiązanie na pewno sprawdzi się w naszym przypadku.

Aby specjalista dietetyk mógł zadecydować, czy dieta na płaski brzuch jest dla nas odpowiednia, należy wcześniej odpowiedzieć na kilka pytań. W przypadku osadzania się na brzuchu tkanki tłuszczowej istotne znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, przebyte choroby oraz przyjmowane leki.

Wiele elementów może mieć wpływ na fakt, że to właśnie w tej części ciała najmocniej tyjemy. Zdiagnozowana insulinooporność, cukrzyca lub wysoki poziom męskich hormonów płciowych w organizmie mogą decydować o tym, że nasz brzuch pokrywa warstwa tkanki tłuszczowej. Na otyłość w tych partiach ciała wpływa jednocześnie wiek (im starsi jesteśmy, tym większa skłonność do tycia). Może również decydować o niej płeć (mężczyźni mają większą skłonność do pojawiania się niepożądanej oponki). Na koniec warto zwrócić także uwagę na zbyt wysoki poziom stresu. Należy mieć świadomość, że w przypadku wystąpienia któregoś z powyższych elementów, odkładanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem otyłości.

Zanim zdecydujemy się na wybór diety na płaski brzuch, warto wcześniej dokładnie się przebadać. Dobrze jest również skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista, w oparciu o szczegółowy wywiad na temat naszego stylu życia oraz codziennego jadłospisu, pomoże nam określić, jakie mogą być przyczyny tworzącej się na brzuchu oponki. Będzie potrafił także dopasować dietę adekwatną do potrzeb. Alarmująca powinna okazać się sytuacja, kiedy, mimo spożywania zdrowych posiłków i aktywności fizycznej, nadal tyjemy na brzuchu. Wówczas warto jest rozważyć wprowadzenie diety na płaski brzuch.

Dieta na płaski brzuch - efekty jadłospis, zasady

Jak przebiega dieta na płaski brzuch?

Choć dieta na płaski brzuch skupia się głównie na tej partii ciała, nie oznacza to, że działa ona wyłącznie miejscowo. Podejść do sprawy należy kompleksowo, aby uzyskać zadowalające efekty. Odpowiednio dopasowana dieta oraz aktywność fizyczna obejmująca całe ciało to kluczowe elementy, które trzeba wdrożyć do swojej codzienności.

Stosując ten wariant diety, musimy mieć świadomość, że ludzki organizm to nie zdalnie sterowany mechanizm, który można zmieniać, jak nam się podoba. Nigdy nie będziemy mieli bowiem pełnej gwarancji, z której partii ciała tkanka tłuszczowa spadnie najpierw ani jak przebiegnie proces chudnięcia. Może się również okazać konieczne zbudowanie rzeźby naszej sylwetki. Dzięki temu z pewnością będzie nam łatwiej uzyskać talię osy.

Co jeść podczas stosowania diety na płaski brzuch?

Ten rodzaj diety polega przede wszystkim, jak w dużej części tego typu rozwiązań, na ograniczeniu kaloryczności posiłków w ciągu dnia. Najważniejsze jest jednak, aby w pierwszej kolejności ustalić, jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie należy odjąć od tego około 10% – 15%, aby otrzymać pożądaną wartość. Dobrze jest wykonać te analizy z pomocą lekarza lub dietetyka. Tylko w ten sposób bowiem mamy gwarancję, że będzie to działanie w pełni bezpieczne i skuteczne dla naszego zdrowia.

Aby uzyskać płaski brzuch, musimy jeść mniej niż potrzebujemy. Dostarczając mniej kalorii w ciągu dnia, sprawiamy, że tkanka tłuszczowa zaczyna znikać. Jest to całkiem dobra wiadomość, nawet dla łasuchów. W teorii oznacza to bowiem, że to, co jemy, jest mniej ważne niż to, ile jemy. Analizując charakterystykę tej diety, od razu widać, że nie wyznacza ona żadnej listy produktów zakazanych czy też tych, które musimy spożywać w dużych ilościach. De facto możemy więc jeść to samo, co wcześniej, ale w odpowiednio zmniejszonych dawkach.

Dieta na płaski brzuch - efekty jadłospis, zasady

Jaka dieta na płaski brzuch? Zasada 80/20 i kilka trików

Oczywiście należy zwrócić uwagę, że nasz jadłospis powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Nadal musi być również odpowiednio zbilansowany. Posiłki powinny być zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze. Kluczowe są jednak porcje spożywane w ciągu dnia. Dobrą wiadomością jest jednak to, że, stosując dietę na płaski brzuch, możemy od czasu do czasu zjeść kawałek czekolady czy inną słodką przekąskę. Specjaliści podpowiadają, by wdrożyć do jadłospisu zasadę 80/20. Zakłada ona, że powinniśmy spożywać 80% wartościowych produktów oraz 20% tych niekoniecznie zdrowych. Taka praktyka pozwala nam wytrwać w diecie i nie mieć poczucia “umęczenia”.

Choć dieta na płaski brzuch nie jest szczególnie restrykcyjna i nie posiada ściśle określonych zasad, ważne jest, aby zachować stosowny bilans. Do jadłospisu należy włączyć produkty bogate w błonnik, warzywa i owoce, a także ryby i nabiał. W opracowaniu bardziej szczegółowego jadłospisu pomóc może dietetyk. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu łatwiej będzie nam wdrożyć wytyczne diety w życie, bez poczucia przykrego obowiązku oraz przeciążenia. Nie wolno nam zapominać też o systematycznym ruchu i wysiłku fizycznym. Tylko połączenie odpowiedniej diety oraz aktywności gwarantuje nam pełny sukces i bezpieczeństwo.

Źródła:

Ładowanie...