Otyłość jest bardzo dużym problemem w XXI wieku. Dane z 2009 roku prezentują, że trzech na pięciu Polaków zmaga się z otyłością. Zatem ludzie poszukują sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Co więcej, pragną to uzyskać w krótkim czasie, dlatego niejednokrotnie w ręce wpadają im różnego rodzaju diety cud. Czy dieta na szybkie schudnięcie jest bezpieczna? Jak należy się prawidłowo odchudzać? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.
W Internecie można znaleźć bardzo wiele informacji na temat diet na szybkie schudnięcie. Są to tak zwane diety cud. Takie rozwiązania łączy to, że szybko przynosi pożądany efekt. Jednakże najczęściej są to diety bazujące na jednej grupie produktów, czyli są monotonne. Skutkują bardzo szybkim powrotem do dawnych nawyków żywieniowych. Wówczas organizmu uzupełnia zapasy wody i składników odżywczych, a ich nadmiar odkłada się w formie tkanki tłuszczowej. Dochodzi to tak zwanego efektu jojo. Odpowiednia dieta powinna być różnorodna i dostarczać potrzebnych witamin, składników mineralnych i odżywczych. Diety cud nie są żadną drogą do odchudzania, ponieważ na dłuższą metę nie tylko nie przynoszą rezultatów, ale sprawiają, że waga rośnie.
Przykładem diety na szybkie schudnięcie może być dieta kapuściana, jabłkowa czy też ryżowa. W przypadku pierwszej diety najważniejszym produktem jest kapusta, którą gotuje się na wywarze z selera, cebuli, papryki i pomidora. Dieta uwzględnia też gotowane mięso, odtłuszczone mleko, oraz warzywa i owoce. Kapusta pobudza przemianę materii i pomaga w pracy jelit. Wynika to z wysokiej zawartości błonnika. W trzecim dniu stosowania diety kapuścianej osoba odchudzająca może odczuwać przejściowe bóle głowy.
Następna dieta monotematyczna, czyli dieta jabłkowa zawiera dużo błonnika, witamin i minerałów. Jednakże jej wadą jest to, że ma ona niewiele tłuszczu i białka. Dlatego z jednej strony organizm jest oczyszczony, ale z drugiej osłabiony i zmęczony. Dieta oparta na ryżu nie przekracza 1500 kalorii i najczęściej trwa około 4 tygodni. W jadłospisie osoby stosującej taką dietę znajdują się również owoce, warzywa, chude mięso, ryby, kefiry, jogurty i orzechy. Dieta zdrowa, ale wyróżnia się niską kalorycznością, monotonią, a co za tym idzie niedoborami witaminowymi.
Najlepszym rozwiązaniem jest tak zwana dieta redukcyjna, którą dobiera się indywidualnie do konkretnej osoby. Taka dieta zakłada, że białko powinno dostarczać około 22 procent energii, tłuszcz 26 procent, a węglowodany 52 procent. Co więcej, w jadłospisie powinny znaleźć się także wszystkie grupy produktów, aby dostarczyć do organizmu potrzebne składniki odżywcze. Podstawą diety redukcyjnej jest to, że zapewnia ona deficyt kaloryczny, a także niezbędną ilość składników odżywczych. Jest to również sposób na to, aby wprowadzić do swojego życia trwałe, pozytywne zmiany, jeśli chodzi o sposób odżywiania.
Istotną kwestią w drodze do wymarzonej sylwetki jest nie tylko odpowiedni sposób odżywiania, ale także aktywność fizyczna o umiarkowanym stopniu. Dzięki temu nie tylko zadbamy o szczupłą figurę, ale także o swoje zdrowie. Zgodnie z wytycznymi stworzonymi przez Światową Organizację Zdrowia w 2020 roku dorośli powinni poświęcać mniej więcej 150 do 300 minut tygodniowo na aerobową aktywność fizyczną. Można spacerować, biegać, jeździć na rowerze, uprawiać jogę lub inny ciekawy sport.
Bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o odchudzanie, jest nastawienie psychiczne. Wiele osób sięga po jedzenie i przekąski wtedy, gdy dopada ich zmartwienie lub smutek. W trudnych sytuacjach jedzenie stanowi pewnego rodzaju koło ratunkowe. Zatem zmiana sposobu myślenia, samoakceptacja i tym samym mniejsze napięcie psychiczne stanowią dobry sposób do tego, aby osiągnąć sukces w drodze do wymarzonej sylwetki. Co więcej, dzięki temu można nie tylko skutecznie się odchudzić, ale utrzymać pożądaną zmianę masy ciała.
W przypadku odchudzania nie ma drogi na skróty. Osoby, które skorzystają z diet cud, uzyskają krótkotrwałe efekty i najprawdopodobniej zapewnią sobie niedobory witaminowe. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowana do konkretnej osoby dieta redukcyjna. Uwzględnia ona wszystkie niezbędne dla organizmu składniki i witaminy. Co więcej, dzięki temu można trwale zmienić nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Dietetyk opracuje dietę dopasowaną do potrzeb konkretnej osoby. Uwzględni także gusta kulinarne, alergie i ewentualne schorzenia. Ponadto podpowie, na co należy zwrócić uwagę i czego unikać. Skieruje także pacjenta, aby zadbał o umiarkowaną aktywność fizyczną. Dzięki temu uda się nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale też właściwie zadbać o swoje zdrowie.
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/jak-chudnac/ [dostęp 08.02.2024r.]
Ładowanie...