Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta norweska – wszystko co powinieneś wiedzieć

Diety są popularnym sposobem, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Jedną z najbardziej popularnych diet, o której możemy usłyszeć, to dieta norweska. Czy faktycznie skutecznie pozbywa się dodatkowych kilogramów, nie wyniszczając przy tym organizmu? A jej założenia są bezpieczne? Każdy, kto chcę z niej skorzystać, powinien poszerzyć wiedzę na jej temat.

Dieta norweska – o co chodzi

Na wielu stronach w Internecie, można przeczytać, że dieta została opracowana na Uniwersytecie w Oslo (Rikshospitalet University Hospital). Nie jest to prawdą. Rzekomi twórcy odcinają się od tych spekulacji. Sama kuchnia skandynawska różni się znacznie od tej preferowanej w diecie. Dieta norweska trwa 14 dni i opiera się głównie na dwóch składnikach – jajkach (ugotowanych na twardo lub na miękko) oraz grejpfrutach. Składa się z trzech posiłków w ciągu dnia. Jadłospis diety natomiast jest monotonny oraz niskokaloryczny. Stosowanie diety, powinno spowodować utratę aż 10 kilogramów.

Jest ona bardzo restrykcyjna, dlatego też nie jest polecana przez lekarzy czy dietetyków. Oprócz tego nie jest zbilansowana, co powoduje utratę składników mineralnych z organizmu. Przyczynić się może to do sytuacji, że organizm po zakończeniu diety, będzie domagał się uzupełnienia niedoborów. Ponadto niewielka ilość kalorii przyjmowanych w ciągu dnia przekłada się na samopoczucie czy aktywność. Nie zaleca się uprawiać sportu w czasie stosowanie diety. Dlatego powinno się zastanowić, czy dieta norweska jest warta zachodu.

Dieta norweska jadłospis

Nie jest on zbytnio urozmaicony. Oprócz wcześniej wspomnianych jajek i grejpfrutów można spożywać: gotowane mięso, warzywa, pieczywo razowe lub pełnoziarniste, przyprawy (oprócz soli). Odstawić z kolei trzeba: ziemniaki, kasze, makarony, produkty mączne, grillowane i pieczone potrawy, owoce, olej, śmietanę. Do picia zaleca się wodę, kawę bez mleka oraz cukru i inne herbaty ziołowe. Dodatkowo najmniej należy wypić 2 litry wody niegazowanej w ciągu dnia.

Posiłki przyjmowane są o trzech porach – 8, 12 i 16. Rezygnuje się z kolacji. Pierwszego dnia stosowania diety norweskiej spożywa się aż 9 jajek! Następnie ich ilość zmniejsza się do 4. Jadłospis jest rozpisywany na 7 dni. Dzieje się tak dlatego, że od 8 dnia, ponawiamy ten sam schemat aż do ostatniego dnia diety. Teoretycznie skuteczność diety norweskiej ma opierać się na wyeliminowaniu węglowodanów oraz tłuszczy w trakcie tego samego posiłku. Ma to powodować przyspieszenie procesu metabolicznego w organizmie. Jednak jak się okazuje, efekt jest zupełnie inny – spowalniając tym samym metabolizm.

dieta norweska

Dieta norweska opinie

Chociaż, sama dieta proponuje utratę wagi w ekspresowym tempie, nie ma licznego grona zwolenników, szczególnie wśród dietetyków. Stosując dietę oraz przestrzegając zasad, straci się 10 kg wagi, ale… głównie będzie to masa mięśniowa oraz woda. Dlatego wszyscy Ci, co chcą pozbyć się tłuszczu z brzucha czy z uda mocno się rozczarują. Ze względu na dość twarde zasady w spożywaniu niskokalorycznych posiłków mogą wystąpić skutki uboczne. Omdlenia, zawroty głowy, problemy z koncentracją czy ogólne zmęczenie. Trzeba powiedzieć jasno – dieta norweska jest dość ryzykowna i może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Promuje złe nawyki żywieniowe, jak i znacznie przekracza zapotrzebowanie na spożywanie jaj w ciągu tygodnia. To wszystko w poważny sposób może odbić się na zdrowiu.

Bardzo częstym następstwem po stosowaniu diety norweskiej lub innej diety niskokalorycznej jest efekt jo-jo. Efekt jo-jo powstaje poprzez brak ćwiczeń, jak i stosowanie niskokalorycznej diety. Te dwa elementy drastycznie spowalniają metabolizm. Teoria gryzie się tutaj z praktyką. Teoretycznie nie powinno się odczuwać nadmiernego uczucia głodu po zakończeniu diety. Jednak praktyka jasno udowadnia, że po zwiększeniu kaloryczności w posiłkach, organizm nie do końca jest w stanie spalić takiej dawki energii. Co przyczynia się, do przybierania na wadzę.

Dieta norweska efekty

Należy zwrócić uwagę na to, że na każdego dieta może działać inaczej. Dlatego opinie są podzielone przez osoby, które stosowały dietę norweską. Specjaliści natomiast jednoznacznie stwierdzają, że dieta norweska ma więcej minusów niż plusów. Utrata kilogramów jest tutaj rzeczą oczywistą. Jednak należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto ryzykować i obciążać organizm. Przed każdą restrykcyjną dietą powinno się skontaktować z lekarzem czy z dietetykiem, który jasno określi nasz stan zdrowia. Pamiętając o tym, że bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze. Dlatego dużo bardziej rozsądną opcją wydaje się stosowanie zbilansowanej diety, dostosowanej indywidualnie. W połączeniu z aktywnością fizyczną powinno przynieść długotrwale efekty, które nie zaburzą prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Źródło: Oficjalna strona Uniwersytetu w Oslo (Rikshospitalet University Hospital)

Ładowanie...

Ładowanie