Wiele osób pragnie schudnąć, ale ludzie ci nie mają do tego cierpliwości lub po prostu im się nie chce. Jest to związane z tym, że żyją w przekonaniu, że zdrowe odżywianie wymaga bardzo wiele czasu i energii. Nie jest to jednak prawda. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych rzeczach i powoli wdrożyć je w życie. Nie trzeba od razu, wystarczy metoda małych kroków. Dieta odchudzająca dla leniwych jadłospis może być równie smaczny!
Ważną zasadą związaną ze zdrowym odżywianiem sprzyjającym zmniejszeniu masy ciała jest spożywanie pięciu posiłków w mniej więcej stałych odstępach czasowych. Najlepiej co 3 do 4 godzin. Dzięki temu uzyskujemy znacznie lepszą kontrolę apetytu. Co więcej, osoby decydujące się na takie rozwiązanie zdecydowanie mniej podjadają między posiłkami. Z czasem nawyk ten zupełnie zanika. Istotnym aspektem jest to, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Ponadto badania potwierdzają, że omijanie śniadania częściej kończy się problemem z nadmierną masą ciała i otyłością. Kolejną rzeczą jest to, aby pamiętać, że pierwszy posiłek najlepiej spożyć po upływie godziny lub 2 od wstania z łóżka.
Filarem zdrowego odżywiania pozytywnie wpływającego na redukcję i utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest systematyczne, codzienne spożywanie warzyw i owoców. Dzięki temu dostarczamy do swojego organizmu cenne witaminy, minerały i inne składniki dobrze wpływające na organizm człowieka. Co więcej, w warzywach i owocach są antyoksydanty podejmujące skuteczną walkę z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do szybszego starzenia, a także różnych przewlekłych chorób. Warto zdawać sobie także sprawę z tego, że warzywa i owoce powinny być najczęściej spożywane w formie surowej. Oczywiście warzywa i owoce należy jadać w towarzystwie innych zdrowych produktów. Unikamy dodawania do nich fast foodów i innej przetworzonej żywności. Odpowiednia proporcja warzyw i owoców w diecie musi kształtować się na poziomie ¾ do ¼.
Kolejna grupa produktów, które sprzyjają redukcji masy ciała i utrzymaniu właściwej sylwetki jest wybór produktów pełnoziarnistych. Mają one dość dużą zawartość błonnika. Wśród tych produktów należy wymienić między innymi: mąkę razową, różne kasze, na przykład pęczak, czy też quinoę, ryż brązowy, płatki owsiane, jęczmienne i inne. Dietę należy też wzbogacić w produkty owsiane, które stanowią źródło błonnika rozpuszczalnego. Należy zdawać sobie również sprawę, z tego, że błonnik rozpuszczalny wpływa na regulowanie poziomu glukozy we krwi, zapewnia uczucie sytości, a także zapewnia dobrą pracę układu pokarmowego.
W zdrowym odchudzaniu duże znaczenie ma zawartość tłuszczów i białka w diecie. W diecie redukcyjnej podaż białka kształtuje się na poziomie od 0,8 do 1 kg białka na kilogram masy ciała na dobę. Do dobrych źródeł białka w diecie należą: jogurty, maślanka, odtłuszczone mleko, rośliny strączkowe, ryby, chude mięso, a także jaja. Trzeba też koniecznie ograniczyć spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa.
W zdrowej diecie nie rezygnujemy z tłuszczu, a przede wszystkim zdrowego tłuszczu, czyli kwasów tłuszczowych omega 3. Są to inaczej jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zawierają one składniki, które doskonale wpływają na organizm człowieka. Są to przede wszystkim zimnotłoczone oleje roślinne, na przykład rzepakowy, lniany, rydzowy, migdałowy, czy też niezwykle znana oliwa z oliwek. Jadłospis warto urozmaicać ziołami i naturalnymi przyprawami.
W procesie odchudzania, a także przy zdrowej diecie nie wolno zapominać o właściwym nawodnieniu organizmu. Zaleca się spożywanie około 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej w ciągu dnia. Dobrze sprawdzą się również herbaty ziołowe, soki warzywne, kawa zbożowa, czy też różnego rodzaju naprawy owocowe.
Warto też wspomnieć o produktach, których nie wskazuje się podczas zdrowej diety i odchudzania. Są to w szczególności: cukier, słodycze, produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy, żywności przetworzona typu fast food. Należy przede wszystkim ograniczyć produkty, które zawierają w swoim składzie tłuszcze nasycone, czyli masło, smalec, margaryna i inne.
Nie należy również zapominać o aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia poprawiają sylwetkę, ale także wpływają pozytywnie na samopoczucie. Dzięki temu można zadbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale także i psychiczne. Zaleca się ćwiczyć codziennie po 40 minut. Nie musi to być jakaś wymagająca aktywność, może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze i wiele innych.
Zdrowe odchudzanie nie musi być niesmaczne i wymagające. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki temu uda się nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również zadbać o swoje zdrowie. Najlepiej udać się do dietetyka, który opracuje dietę dopasowaną do naszych potrzeb. Podpowie, czego unikać i na co zwracać szczególną uwagę.
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/zdrowe-odchudzanie/ [dostęp 20-01-2025]
Ładowanie...