Osoby, które śledzą newsy i znają najnowsze trendy, z pewnością słyszeli o diecie paleo, nowym pomyśle na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jej nazwa nie jest przypadkowa, odwołuje się do okresu paleolitu oraz tego, co wówczas jedli ludzie. Na czym dokładnie polega dieta paleo i czy jej stosowanie jest dobre dla organizmu współczesnego człowieka?
Nazwa “paleo” nie bez kozery kojarzy się z prehistorią. Jej twórcy sięgnęli do zamierzchłej przeszłości, aby w niej poszukać metod na zdrowe życie i szczupłą sylwetkę. Badania naukowe potwierdzają bowiem, że nasi przodkowie żywili się znacznie lepiej niż my dzisiaj. Co więcej, ich tryb życia oraz rodzaj jedzenia sprawiły, że byli zdecydowanie zdrowsi, w porównaniu ze współczesnymi ludźmi. Stąd też naukowcy i dietetycy wpadli na pomysł wykorzystania nawyków żywieniowych ludności paleolitu, aby na tej podstawie opracować skuteczną dietę, która ma pomóc, między innymi, w radzeniu sobie z wahaniami wagi oraz chorobami cywilizacyjnymi.
Twórcą diety paleo jest amerykański naukowiec Loren Cardain. Badając nawyki żywieniowe prehistorycznych ludów, opracował on nową metodę, która bardzo szybko zyskała popularność na całym świecie. Jej główne założenie opiera się na jedzeniu produktów z listy tych dozwolonych oraz takich, których jeść nie należy.
Naukowcy zwrócili uwagę na nawyki żywieniowe naszych przodków z paleolitu, ponieważ jedli oni sezonowe, niemal nieprzetworzone produkty, które udało im się zdobyć na terenie, na którym w danym okresie przebywali. Był to lud zbieraczy i łowców. Jego menu było proste, świeże i poddawane obróbce w minimalnym stopniu.
Ludzie paleolitu jedli mięso dzikich zwierząt, ryby i owoce morza, a także warzywa nieskrobiowe oraz owoce. Z pozoru ta dieta wyglądała jak ta współczesna, jednak największa różnica polegała na tym, że posiłki zawsze składały się ze świeżych produktów, o bardzo małym stopniu przetworzenia. Ten prosty jadłospis dostarczał naszym przodkom wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych.
Współcześnie coraz częściej kierujemy się ku prostocie, także w żywieniu. Dieta paleo czerpie z dawnych przyzwyczajeń naszych przodków, udowadniając tym samym, że im mniej skomplikowane jedzenie, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Podstawą diety paleo jest białko zwierzęce, którego źródło znajdziemy głównie w chudym mięsie. Oprócz tego do codziennego jadłospisu powinniśmy włączyć:
Bardzo ważne jest przy tym, aby wszystkie produkty pochodziły ze zrównoważonych i ekologicznych upraw. Muszą być one możliwie najbardziej zbliżone do nieprzetworzonych i naturalnych składników, z których korzystali nasi przodkowie.
Oprócz składników, które powinniśmy na stałe włączyć do swojej codziennej diety, Loren Cardain opracował także listę tych, których spożywać nie wolno. Należą do nich:
Przeprowadzone badania udowadniają skuteczność diety paleo. Jej konsekwentne stosowanie może przyczynić się do zwiększenia tolerancji glukozy. Poprawia również profil lipidowy oraz ciśnienie tętnicze. Równie ważne jest to, że, realizując jej założenia, możemy zauważyć spadek wagi.
Warto zwrócić uwagę, że dieta paleo ma także inne zalety. Ogromnym problemem współczesności jest bowiem to, że jemy zbyt dużo przetworzonej żywności, pełnej chemii i leków, które nie pozostają bez wpływu na nasze organizmy. Założenia metody paleo pozwalają wyeliminować to, co nam nie służy. Do poprawy kondycji naszego ciała z pewnością przyczyni się także rezygnacja z jedzenie soli, cukrów prostych czy rafinowanych tłuszczów. W ten sposób możemy przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym, jak również jedzeniu “śmieciowych” produktów. Dieta naszych przodków może znacząco poprawić naszą formę.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie da się w pełni przełożyć trybu i stylu życia ludzi prehistorycznych na naszą współczesność. Nie wiemy przecież dokładnie, jak oni żyli, a co więcej, dzieląca nas ogromna przestrzeń czasowa, nie pozwala na odbicie 1:1.
Zbyt dosłowne kopiowanie diety ludów prehistorycznych może doprowadzić do niewydolności nerek, osteoporozy, a nawet do nowotworów jelit i prostaty. Długotrwałe stosowanie diety paleo może spowodować również niedobory witaminy D. Okazuje się bowiem, że nie jest to tak zbilansowane menu, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, nadmiar białka w jadłospisie może zachwiać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
Najwięcej kontrowersji wobec diety paleo bierze się z faktu, że nie sposób przyłożyć jednej miary do ludzi z epoki paleolitu i do współczesnych. Przestrzeń czasowa jest zbyt wielka. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają, że jest zbyt wiele różnic, jak choćby różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Warto uświadomić sobie, że produkty dostępne wówczas były “nieskażone ludzką ręką”: zwierzęta żyły dziko, a owoce i warzywa rosły samoistnie, bez zewnętrznej ingerencji. Należy także dodać, że ludzie paleolitu żyli krócej i cierpieli na inne choroby niż my dzisiaj.
Wiele założeń diety paleo jest z pewnością zasadnych. Prawdą jest bowiem, że w naszym zabieganym świecie, często jemy byle jak i byle co. Warto to zmienić. Jednak należy przy tym pamiętać, aby dążyć do możliwie najbardziej zbilansowanej diety, aby dostarczać organizmowi tego, co niezbędne. Zanim rozpoczniemy więc jakąkolwiek metodę żywienia, najlepiej udać się po poradę do specjalisty dietetyka. On z pewnością, po przeanalizowaniu naszego trybu życia i stanu zdrowia, pomoże nam opracować najlepszą, dopasowaną specjalnie dla nas, dietę.
Ładowanie...