Stan zapalny występuje wtedy gdy w organizmie człowieka pojawia się infekcja. Gdy trwa on krótko, wszystko jest w porządku i stanowi to naturalne zjawisko. Problem pojawia się, gdy przechodzi on w stan przewlekły. Wówczas może wywołać wiele chorób cywilizacyjnych do nowotworów włącznie. Doskonałym sposobem zapobiegającym i pomagającym zniwelować problem jest stosowanie diety przeciwzapalnej. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie tekst, z którego dowiesz się, jakie zasady ma dieta przeciwzapalna i poznasz też przykładowy jadłospis.
Stan zapalny pojawia się, gdy organizm człowieka podejmuje walkę z czynnikami wywołującymi infekcje. Jest to nic innego, jak reakcja obronna, która uruchamia się w celu dokonania naprawy uszkodzonych tkanek. W sytuacji, gdy wszystko przebiega prawidłowo, stan zapalny samoistnie znika, a człowiek wraca do pełni sił. Natomiast pewne warunki mogą sprawić, że proces ten pozostaje i przyjmuje formę przewlekłą. Nie jest to dobra sytuacja, ponieważ długofalowo może przyczynić się do powstania różnych schorzeń.
Specjaliści podkreślają, że do powstania przewlekłego stanu zapalnego prowadzą używki, niezdrowy tryb życia, a także spożywanie przetworzonej żywności. Co więcej, na wspomnianej liście wymienia się również zanieczyszczenie środowiska, przyjmowanie niektórych preparatów leczniczych i długotrwały stres. Z kolei najlepszym sposobem na ochronę przed postaniem stanu zapalnego w ciele człowieka jest odpowiednia dieta i sen. Właściwy sposób odżywiania to wspaniały sposób zapobiegania, jak i zwalczania wielu różnych współczesnych chorób cywilizacyjnych, na przykład cukrzycy, miażdżycy, łuszczycy i nowotworów.
Najważniejszym celem diety przeciwzapalnej jest dostarczenie organizmowi człowieka witamin i potrzebnych składników odżywczych. Dzięki temu może on lepiej radzić sobie z różnymi wyzwaniami, takimi jak infekcje. Właściwie ustawiony plan żywieniowy zagwarantuje lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego i tym samym wzmocni odporność organizmu. W przypadku diety przeciwzapalnej zaleca się dobre wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, warzywa i owoce, które stanowią cenne źródło przeciwutleniaczy, czyli antyoksydantów. Listę produktów, które należy spożywać w przypadku tego sposobu odżywiania, prezentujemy w kolejnej części artykułu.
Dieta przeciwzapalna jest bardzo podobna do śródziemnomorskiego sposobu odżywiania, który jednocześnie uznawany jest za najzdrowszy na świecie wg rankingu „U.S. News & World Report” z 2022r . Osoby, które pragną pójść w tym właśnie kierunku, powinny spożywać surowe warzywa, a także owoce. Sporą dawkę witamin i ważnych składników odżywczych mają takie dary Matki Natury jak: truskawki, borówki, maliny, cytrusy, porzeczki, papryka, brokuły, cebula, czosnek, bakłażan, sałata, pomidory, jarmuż i wiele, wiele więcej. Z kolei źródłem cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, nierafinowany olej rzepakowy, lniany, owoce morza i świeże ryby morskie.
Kolejnym ważnym elementem diety przeciwzapalnej są orzechy włoskie, laskowe, pistacjowe, migdały, nasiona słonecznika, dyni i sezamu. Nie obędzie się także bez niezwykle wartościowych nasion roślin strączkowych, a więc: ciecierzycy, soczewicy, grochu, fasoli czy soi. Ponadto, produkty te bardzo dobrze zastępują białko zwierzęce. W diecie przeciwzapalnej poleca się też kaszę gryczaną, jęczmienną, jaglaną, brązowy, czarny i czerwony ryż, chleb orkiszowy z pełnego przemiału oraz makaron razowy. Należy stosować przyprawy w formie naturalnych ziół: imbir, czosnek, oregano, majeranek, rozmaryn, kurkuma, gałka muszkatołowa, goździki czy pieprz cayenne. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pij wodę mineralną, herbatki ziołowe i naturalne soki warzywne oraz owocowe przygotowane metodą cold press.
W diecie przeciwzapalnej absolutnie nie można spożywać żywności wysokoprzetworzonej i jedzenia typu fast food. Zrezygnuj również z dań gotowych typu instant, słodyczy, ciasteczek i innych niezdrowych deserów. Co więcej, zapomnij o paluszkach, chipsach, krakersach, piwie, białym makaronie, pieczywie z oczyszczonej i pozbawionej wartości mąki, tłustym mleku i jego przetworach. Wyłącz wieprzowinę, dziczyznę, tłuste pasztety, konserwy, parówki i inne produkty o podobnym charakterze.
Na zakończenie prezentujemy krótki dzienny jadłospis skomponowany z produktów zalecanych w diecie przeciwzapalnej. Na śniadanie polecamy owsiankę przygotowaną na bazie napoju migdałowego z dodatkiem owoców sezonowych, migdałami i pestkami słonecznika. W porze obiadowej można przygotować potrawę złożoną z kaszy gryczanej, kotletów z ciecierzycy pieczonych w piekarniku i sałatki z tartej marchewki. Do picia będzie koktajl z jarmużu, natki pietruszki i jabłka. Z kolei na kolację tradycyjne kanapki z chleba orkiszowego z pastą z makreli i pomidorem oraz herbatka z rumianku.
Osoby, które pragną wprowadzić do swojego życia dietę przeciwzapalną, powinny udać się do dietetyka. Specjalista dobierze produkty indywidualnie do Twoich potrzeb, preferencji i uwzględni alergie, choroby i inne czynniki. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że Twój sposób odżywiania jest nie tylko zdrowy, ale także bezpieczny.
Bibliografia:
Ładowanie...