Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta pudełkowa – jak wybrać odpowiednią? Część 1

Dieta pudełkowa jest nazwą stosowaną dla różnych rodzajów diet. Nie mniej jednak mają one wspólną cechę. Jest nią to, że żywność dostarcza się klientom w pudełkach lub innych pojemnikach przeznaczonych do jej umieszczania wraz ze sztućcami. Jednocześnie opakowania te i jego elementy muszą być przebadane pod względem przydatności do przenoszenia w nich pokarmów, czyli zagwarantowania bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka.

Diety pudełkowe to głównie cateringi dietetyczne będące aktualnie usługami, z których korzysta wiele osób, również ze specjalnymi przepisami dietetycznymi. Niektóre firmy cateringowe wprowadziły do swojej oferty posiłki np. bezglutenowe, czy bezlaktozowe lub dietę paleo (jest ona całkowicie naturalna i oparta na diecie pierwotnych ludzi). Z uwagi na to określone wyroby takie jak: pieczywo i mąki pszenne, jęczmienne czy inne glutenowe zastąpiono np. mąką kokosową, kasztanową czy z kaszy jaglanej. Są one pozbawione glutenu.  Natomiast w diecie paleo wyeliminowano również mleko i przetwory mleczne. Dieta ta opiera się na wysokiej jakości mięsie, bezglutenowych zbożach, jajkach z wolnego wybiegu, rybach, warzywach i kiszonkach. Poleca się ją osobom, które nie mogą spożywać laktozy i glutenu, a także chcą się zdrowo odżywiać.

Dieta pudełkowa – co to jest?

Częściowo już odpowiedzieliśmy na to pytanie, ale jeszcze inne aspekty związane z taką dietą należy uwzględnić. Obecnie dieta pudełkowa jest bardzo modnym sposobem odżywiania się. Szczególnie dotyczy to osób, które nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków. Dodatkowo jedzenie dostarcza się pod wskazany adres i o określonej godzinie. Posiłki te są zróżnicowane i zbilansowane pod względem wartości odżywczej i odpowiedniej kaloryczności. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że jedzenie to jest zdrowe, przygotowane ze świeżych, dobrych jakościowo produktów. Nie tylko dodają energii, ale pomagają schudnąć. Poza tym jedzenie sporządza się również wg życzenia klienta.

Z diet pudełkowych często korzystają gwiazdy ekranu, ale nie tylko. Zamawiane są przez zapracowane i zabiegane osoby, które nie mają czasu na gotowanie i robienie zakupów. Jej minusem jest to, że niewątpliwie jest ona droższa niż w przypadku samodzielnego gotowania. Jednak niewątpliwie ma ona wiele plusów. Istotna jest jednak potrzeba przemyślenia swoich osobistych potrzeb, aby wybrać najlepszy catering dietetyczny.

dieta pudełkowa

Zalecenia dietetyka

Najlepiej udać się do dietetyka. Przedstawi on dietę indywidualnie uwzględniając nasze gusta kulinarne. Dodatkowo weźmie pod uwagę  również nasze dolegliwości np. alergie, nietolerancję glutenu, czy laktozy itp. Ważne jest także określenie wymaganej kaloryczności dziennych posiłków. Jest to szczególnie istotne dla ludzi otyłych, ale także tych, którzy po prostu nie chcą przytyć. Tak ustaloną przez dietetyka dietę przesyłamy do firmy cateringowej, która będzie przygotowywać posiłki według jego zaleceń.

Oprócz odpowiednio dobranego jadłospisu pozwalającego na utrzymanie smukłej sylwetki dieta pudełkowa może również dostarczać przyjemnych wrażeń kulinarnych. Dieta ta jest dowożona w określone przez nas miejsce. Zwykle są to godziny poranne, które można ustalić z kurierem. Jest to najczęściej pięć posiłków, zgodnych z wybranym wcześniej jadłospisem (np. redukcyjnym, na masę, dla zdrowia, dla diabetyków, lekkostrawnym itp.). Oprócz pudełek umieszcza się tam rozpisane menu, z informacją kiedy najlepiej zjeść poszczególne dania oraz czy są one na ciepło, czy na zimno.

Dieta pudełkowa – podstawowe rodzaje

Często spotykamy się z takimi rodzajami cateringów dietetycznych zawierających następujące opcje diety jak: slim, optimum, fit, sport, vege, no meat, no fish, no gluten, no lactose, office i detox. Ta ostatnia składa się wyłącznie z soków oczyszczających organizm. Co jest charakterystyczne dla diet pudełkowych to, że występują one o różnych kalorycznościach: 1000, 1200, 1500,1800, 2000, 2500, 3000, 3500 i 4000 kcal, a np. dieta sokowa to 1200 kcal. Uwzględnia się też zastrzeżenia potraw, których nie chcemy w naszej diecie. Ponadto niektóre firmy cateringowe umożliwiają klientom bezpłatne konsultacje dietetyczne.

Posiłki przygotowywane są zawsze z najświeższych produktów w nowoczesnych kuchniach produkcyjnych. W trosce o jak najwyższe standardy produkcji, przechowywania i transportu firmy cateringowe wdrażają system HACCP. Zapisy z systemu HACCP to gwarancja dla producentów, że zapewniają bezpieczną żywność. Dzięki prawidłowo prowadzonej dokumentacji są oni w stanie udowodnić, że dana firma cateringowa wszystkie procesy wykonuje bezpiecznie. Tym samym zapewnia odpowiednie warunki sanitarno-higieniczne. Firmy cateringowe często posiadają własną bazę transportową wyposażoną w auta – chłodnie, co ma też znaczący wpływ na jakość przywożonych posiłków.

Dieta pudełkowa – jak wybrać odpowiednią?

Wybieranie diety pudełkowej, czyli najlepszego dla nas cateringu dietetycznego, po to, by osiągnąć atrakcyjną sylwetkę, a przy tym odżywiać się efektywnie i zdrowo, należy rozpocząć od ustalenia swoich celów: żywieniowego i psychofizycznego. Pod dany cel oraz odpowiednią aktywność fizyczną dopasowuje się odpowiednią kaloryczność diety. Najpopularniejsze z tych celów to:

  • schudnąć określoną ilość kilogramów,
  • rozbudować mięśnie,
  • zachować zdrowie fizyczne i psychiczne,
  • uzyskać ładną sylwetkę.

Najpierw musimy ustalić nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. W Internecie są dostępne kalkulatory pozwalające na obliczenie tego wskaźnika. Należy przy tym pamiętać o roli aktywności fizycznej zmniejszającej masę ciała. W tym przypadku dobrze byłoby skonsultować się z dietetykiem.

Następnie musimy dobrać rodzaj diety pudełkowej. Firmy cateringowe w tym zakresie mają przeróżne oferty. Do najpopularniejszych diet pudełkowych należą takie jak: zbilansowana, wegetariańska i catering pomelo w diecie niskowęglowodanowej.

W 2 części artykułu przedstawimy przykłady diety pudełkowej w aspekcie wyboru odpowiedniego jej rozwiązania. Ponadto określimy uwarunkowania dotyczące wyboru firmy cateringowej i oceny jakości posiłków.

Źródła:

https://mamafit.pl/5-rad-jak-wybrac-idealna-diete-pudelkowa/

https://jansloniewicz.pl/dieta/dieta-pudelkowa-co-to-jest-jak-wybrac-poradnik-2020/

Ładowanie...

Ładowanie