Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta stabilizacyjna – główne założenia, wady i zalety

Okazuje się, że wychodzenie z diety jest dużo trudniejszym procesem niż sama dieta. Konieczna jest dobrze przeprowadzona dieta stabilizacyjna, ponieważ tylko wtedy możemy mówić o jakimkolwiek sukcesie. Dzięki temu nie trzeba martwić się efektem jojo. Co warto wiedzieć na ten temat?

Co zrobić, aby uniknąć efektu jojo?

Osoby, które były na diecie bardzo często obawiają się efektu jojo. Ważne jest to, aby dieta była zbilansowana. Co więcej, trzeba także stopniowo zmniejszać kaloryczność wraz z postępami odchudzania. Dzięki temu nie doprowadzi się do tygodniowych spadków masy ciała większych niż 1 kg. W takich okolicznościach nie należy obawiać się efektu jojo. W następnym kroku trzeba trzymać się zasad wychodzenia z diety odchudzającej. Uwzględnienie tych elementów sprawi, że sukces będzie gwarantowany.

Dieta stabilizacyjna, czyli co warto o niej wiedzieć?

Dieta na odchudzanie nie może być chwilowa. Jest to czas na to, aby człowiek nauczył się nowych, zdrowych nawyków żywieniowych, które utrzyma przez całe życie. Powinna to być dieta zbilansowana, a nie głodówka, ponieważ w przeciwnym przypadku niczego się nie nauczymy. Istotne jest to, że dobrze zbilansowany jadłospis powinien uwzględniać wszystkie grupy produktów z pominięciem tych, które są niezdrowe.

Co należy zrobić, aby stopniowo wyjść z diety?

Jak poradzić sobie podczas wychodzenia z diety? Podstawą diety stabilizacyjnej jest stopniowe zwiększanie kaloryczności. Można na przykład ustalić sobie, że każdego dnia będziemy stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków o 100 kalorii. Istotne jest jednak to, aby dieta była nadal zbilansowana. Posiłki muszą być różnorodne i powinny w większości składać się z warzyw. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że drobne wahania wagi są naturalne.

Dieta stabilizacyjna - główne założenia, wady i zalety

Jakie posiłki należy jeść na diecie stabilizacyjnej?

Na diecie stabilizacyjnej należy jeść regularnie. Co więcej, minimalna ilość posiłków powinna kształtować się na poziomie od 4 do 5. Pierwsze danie należy spożyć do 2 godzin po przebudzeniu. Następne należy zjeść co 3 godziny, a ostatni na 3 godziny przed udaniem się na nocny spoczynek. Dzięki temu skutecznie uda się pobudzić przemianę materii, a także uniknąć napadów głodu.

Jak długo powinna trwać stabilizacja w diecie?

W przypadku diety stabilizacyjnej należy przede wszystkim mieć na uwadze i oczywiście uwzględniać wszystkie zasady z nią związane. W przypadku diety stabilizacyjnej trzeba jeść tyle, aby się najeść, ale oczywiście nie czuć się przejedzonym. Można także pozwolić sobie na zjedzenie ulubionej słodkości, ale raz w tygodniu.

Dieta stabilizacyjna, czyli jak zadbać o nawodnienie organizmu?

Ważnym elementem jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości płynów, aby zadbać o właściwe nawodnienie. Zasada jest taka, że należy pić około 30 ml wody na każdy kilogram ciała. Dzięki temu oczyścimy organizm i zadbamy o przemianę materii. Nie należy wracać do picia słodzonych napojów. Wodę, można na przykład zastąpić ziołowymi herbatami.

Dieta stabilizacyjna - główne założenia, wady i zalety

Ważne zasady związane z dietą stabilizacyjną

Istotne znaczenie ma wsparcie najbliższych osób, a także własna motywacja. W trudnych chwilach należy przypominać sobie o wyrzeczeniach, dzięki którym udało się osiągnąć sukces. Odchudzanie nie jest łatwym procesem, ale po zauważeniu rezultatów pojawia się prawdziwa duma. Należy jednak przede wszystkim pamiętać o stabilizacji, ponieważ w przeciwnym przypadku wystąpi niepożądany przez nikogo efekt jojo.

Dieta stabilizacyjna, najważniejsze zasady i podsumowanie informacji

W przypadku diety stabilizacyjnej należy wybierać pełnowartościowe produkty, a więc zbożowe, chude mięso, ryby, warzywa i owoce. Należy też pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ważne znaczenie mają produkty, które zawierają najwięcej witamin, a także składników mineralnych. Trzeba także unikać cukrów prostych, ponieważ one przyczyniają się do gwałtownego wzrostu glukozy we krwi, a następnie jej spadku. Koniecznie należy również zadbać o właściwy bilans płynów, w celu nawodnienia organizmu. Posiłki muszą być spożywane regularnie, minimum 4 w ciągu dnia. Co więcej, ostatni posiłek należy spożyć na 3 godziny przed snem. Nie należy również zapominać o aktywności fizycznej. Trzeba na nią poświęcać minimum 3 razy w tygodniu po 40 minut.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku jakiejkolwiek diety jest skorzystanie z pomocy dietetyka. Specjalista przygotuje dietę dopasowaną do potrzeb konkretnej osoby. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas jest inny. Dietetyk uwzględni w diecie gusta kulinarne, alergie i ewentualne schodzenia. Co więcej, dieta będzie zbilansowana, a więc dostarczała wszystkich niezbędnych witamin oraz składników mineralnych. Ponadto specjalista podpowie, na co należy zwracać szczególną uwagę, a czego unikać. W efekcie nie tylko uda się osiągnąć pożądane efekty, ale także uczynić to w zgodzie ze swoim organizmem. Dieta opracowana przez dietetyka pomoże zadbać o zdrowie. Specjalista zwrócić też uwagę na to, jak ważnym elementem jest umiarkowana aktywność fizyczna, którą warto uprawiać około 3 razy w tygodniu.

Bibliografia:

https://vitalia.pl/artykul9181_Dieta-stabilizujaca-czyli-jak-prawidlowo-wyjsc-z-diety.html

Ładowanie...