Pizza czy hamburgery mogą zawierać nawet do 50 procent tłuszczu. Jeśli takie posiłki połączysz z siedzącym trybem życia, ryzyko „dorobienia się” nadwagi gwałtownie wzrasta.
Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowaną spożywaniem pokarmów ze znaczną ilością tłuszczów i cukrów. Ich nadmiar magazynowany jest w organizmie jako tkanka tłuszczowa.
Tłuszcz w pożywieniu widać gołym okiem w śmietanie, mięsie i zupach.
Ukryty jest natomiast w serach, wędlinach, czekoladzie, tłustym mleku. Również cukier i słodycze są źródłem pustych kalorii. Nie dostarczają organizmowi ważnych mikroelementów, szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego.
Duży brzuszek – poważne choroby
Skłonności do nadwagi można mieć już od dzieciństwa. Troskliwi rodzice przekarmiają swoje pociechy, by dobrze rosły i rozwijały się. Otyłość nabyta już w młodym wieku jest trudna do wyleczenia.
Jeśli tkanka tłuszczowa gromadzi się na udach i pośladkach, mamy do czynienia z otyłością typu gruszka. Jest ona typowa dla kobiet, trudniej ją zwalczyć.
Szybciej można zrzucić zbędny tłuszczyk zgromadzony na brzuchu, ale z kolei ten rodzaj otyłości jest odpowiedzialny za groźne choroby: nadciśnienie tętnicze i cukrzycę.
Nie trać nadziei
Odchudzanie polega na dostarczaniu organizmowi mniej energii niż potrzeba, a także na zwiększeniu wydatkowania kalorii, czyli ruchu. Wówczas rozwiązuje on zapasy z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. W walce o dobrą wagę pomóc mogą porady udzielane przez specjalistów w dziedzinie bariatrii, jak na przykład przez dr Beatę Będzińską.
len
Ładowanie...