Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta wegetariańska i wegańska – podobieństwa i różnice

W popularnym i starym jak świat dowcipie blondynka zadaje pytanie: „jak właściwie powinno się mówić? Iran czy Irak?”. Choć dowcip polega tu na oczywistej pomyłce, biorącej się z podobieństwa nazw, okazuje się, że w dzisiejszym świecie nadal dochodzi do takich nieporozumień. Wegetarianizm i weganizm to dla wielu jedna i ta sama dieta! Co więcej, zdecydowana większość ludzi nie potrafi wskazać zasadniczych cech tych sposobów odżywiania. Na ten temat krąży wiele mitów i niedomówień, które czasem mogą rodzić problemy. Szczególnie w różnych życiowych sytuacjach. Na przykład w restauracji, kiedy okazuje się, że ryba to danie wegetariańskie, a u cioci na imieninach namawia się weganina, żeby zjadł polędwiczki, bo są takie smaczne… Aby uniknąć podobnych wpadek, warto poznać szczegółowe informacje, na czym polega dieta wegetariańska i wegańska. Może to okazać się pomocne, nawet jeśli nie planujemy niczego zmieniać w swoim dotychczasowym menu.

Dieta wegetariańska i wegańska – o co tyle szumu?

W ostatnich latach coraz więcej ludzi zaczyna szukać dla siebie nowych sposobów na zdrowe i w pełni wartościowe odżywianie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Faktem jest jednak, że coraz bardziej świadomie podchodzimy do tego, co kładziemy na swoich talerzach. Wegetarianizm i weganizm to diety, którym z każdym rokiem przybywa nowych zwolenników. Ma to wiele pozytywów. Jednym z nich jest różnorodność.

Jeszcze do niedawna, idąc do restauracji, mieliśmy do wyboru wyłącznie dania mięsne, sporadycznie ryby, a dla wegetarian zostawała wyłącznie… surówka. Weganie w ogóle nie mieli czego szukać w tego typu miejscach. Szczęśliwie dziś wygląda to zupełnie inaczej i nawet w lokalach o tradycyjnym profilu znajdziemy pozycje wpisujące się w wymagania obu diet. Warto poznać podobieństwa i różnice między nimi, aby móc dokonać świadomego wyboru o zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Wiedza ta przyda się również w niespodziewanych sytuacjach, na przykład gdy przyjdzie nam gościć osobę stosującą dietę wegańską lub wegetariańską.

Dlaczego przechodzimy na dietę bezmięsną?

Choć mogłoby się wydawać inaczej, wegetarianizm nie jest wcale nowym wynalazkiem. Faktem jest jednak, że coraz więcej osób zaczyna stosować go w praktyce i w związku z tym znacznie więcej się o tym mówi. W dawnych wiekach niejedzenie mięsa wiązało się głównie z przyczynami religijnymi. Dziś te powody są inne i jest ich więcej, ale każdy dotyczy dokonywania bardziej świadomych wyborów żywieniowych. Zależy nam na wiedzy, co faktycznie znajduje się w naszych posiłkach. Chcemy wybierać starannie i w oparciu o  dokładne informacje dotyczące pochodzenia żywności.

Zarówno dieta wegetariańska, jak i wegańska wiążą się z eliminacją niektórych produktów spożywczych. Najogólniej można je określić jako żywienie bezmięsne, zasadnicza różnica polega jednak na tym, że weganizm jest dużo bardziej restrykcyjny, a lista składników do odstawienia znacznie dłuższa.

Najczęściej przyczyną zmiany sposobu odżywiania są współcześnie względy ideologiczne. W mediach bez trudu można znaleźć doniesienia na temat masowej produkcji żywności (w tym głównie hodowli zwierząt na mięso). Te obrazy przerażają. Świadomość, że, jedząc mięso, przyczyniamy się do dewastacji środowiska naturalnego oraz cierpienia niewinnych istot, dla wielu stanowi wystarczający powód, by zrezygnować lub znacząco ograniczyć spożycie mięsa, a nawet produktów odzwierzęcych. Co więcej, masowa, a więc nastawiona na ilość, a nie na jakość hodowla, sprawia, że na nasze stoły trafiają często byle jakie produkty. Aby uniknąć konieczności jedzenia kiepskiej jakości żywności, wiele ludzi dokonuje swoich własnych rewolucji żywieniowych. Dieta wegetariańska i wegańska coraz silniej dochodzą do głosu i zaczynają zajmować ważne miejsce w naszym codziennym jadłospisie.

dieta wegetariańska i wegańska

W czym dieta wegetariańska i wegańska są do siebie podobne?

Główne podobieństwo polega na tym, że obie diety wykluczają z jadłospisu mięso oraz wszelkie produkty pochodzące z uboju (na przykład smalec czy żelatynę wieprzową). Można także powiedzieć, że weganizm wynika z wegetarianizmu i stanowi jego przedłużenie w bardziej restrykcyjnej formie. W obu wariantach nieobecne są wszystkie typy mięsa (w tym oczywiście również ryby!). Dotyczy to także tych produktów, które pochodzą z uboju. Oznacza to, że weganie i wegetarianie, głównie ci, którzy swoją decyzję motywują decyzjami światopoglądowymi, nie kupują również wyrobów skórzanych. Szerokim łukiem omijają więc skórzane torebki, buty czy futra. Rezygnują także z kupowania kosmetyków testowanych na zwierzętach. W obu dietach dominują warzywa i owoce, a białko pochodzenia zwierzęcego zastępuje się roślinnym zawartym w warzywach strączkowych i nasionach.

Czym różnią się obie diety?

Różnic między wegetarianizmem a weganizmem jest mniej, niż mogłoby się wydawać. Główna polega na tym, że weganizm zakłada rezygnację ze wszystkich produktów odzwierzęcych. Oznacza to, że weganom nie wolno jeść mleka, produktów nabiałowych, jaj, a nawet miodu. To samo dotyczy użytkowania produktów wykonanych ze zwierzęcych skór, szczególnie jeśli wybór wynika z braku przyzwolenia na cierpienie zwierząt.

Najogólniej rzecz ujmując, weganie odcinają się od pozyskiwania jakichkolwiek dóbr od zwierząt. Na kanwie tych zasad zrodziło się wiele dyskusji, jak na przykład dylemat, czy jeść miód, czy nie. Oczywiście ostateczna decyzja jest sprawą indywidualną. Warto mieć jednak świadomość, że weganizm jest w tych kwestiach nieugięty. Nakazuje on całkowite uniezależnienie się od produktów odzwierzęcych. Weganie nie chcą bowiem przyczyniać się do cierpienia zwierząt w jakikolwiek sposób.

Czy warto zrezygnować z jedzenia mięsa?

To trudne pytanie i z pewnością nie znajdziemy na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb i przekonań, które często dyktują nam zasady codziennego postępowania. Jeśli jednak zdecydujemy się przejść na wegetarianizm lub weganizm, warto w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii lekarza lub dietetyka, ponieważ tego rodzaju odżywianie może wiązać się z poważnymi niedoborami, o ile nie zadbamy o pełnowartościowe i zbilansowane menu. Białko zwierzęce musi zostać zastąpione w tym wypadku wege odpowiednikiem. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się suplementacja, na przykład witaminą B12, która jest obecna głównie w mięsie. Aby więc być w zgodzie z własnym światopoglądem, a jednocześnie zachować zdrowie, warto oprzeć się o rzetelną wiedzę i doświadczenie specjalistów. Dobrze jest zwrócić się do nich po pomoc, aby uzyskać cenne informacje.

Źródła informacji:

Ładowanie...