Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta wspomagająca metabolizm

Szybkość spalania kalorii zależy od wielu czynników takich jak wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne, tryb życia i inne. Na jedne aspekty nie ma się wpływu, ale na inne można w pewien sposób zaradzić. Duże znaczenie mają tutaj preferencje żywieniowe. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę i jaka dieta wspomagająca metabolizm może sprawdzić się w Twoim przypadku.

Dieta wspomagająca metabolizm bogata w składniki mineralne

Odpowiednia ilość minerałów dostarczanych wraz z pożywieniem do organizmu człowieka odgrywa bardzo dużą rolę dla zdrowia i witalności. Osoby, które pragną poprawić metabolizm, powinny sięgać przede wszystkim po chrom. Reguluje on poziom cukru we krwi. Ponadto zmniejsza ochotę na słodycze. Innym bardzo istotnym składnikiem jest magnez, który uczestniczy w uaktywnianiu enzymów odgrywających znaczącą rolę w procesie przemiany węglowodanów, a także tłuszczów w energię. Dieta powinna także zawierać duże ilości wapnia. Ten składnik mineralny znajduje się głównie w mleku i jego przetworach, orzechach, czy jajkach.

Posiłki wzbogacone smakiem aromatycznych ziół i pikantnych przypraw

Doskonałym sposobem na przyspieszenie przemiany materii jest wprowadzanie do swojego codziennego menu aromatycznych ziół, a także mocnych w smaku przypraw. Na liście dodatków należy uwzględnić przede wszystkim pieprz, chili, czy imbir. Te dary natury mają składniki aktywne, które powodują delikatny wzrost temperatury ciała. Co więcej, zwiększają również ukrwienie. Dania warto posypywać także majerankiem, oregano, czy bazylią. Dzięki temu doprowadzi się do większego wydzielania kwasu żołądkowego, a tym samym do lepszego trawienia.

Dieta z dużą ilością warzyw i owoców

Posiłki osoby dążącej do poprawy przemiany materii powinny zawierać również dużą ilość warzyw i owoców. Zaleca się ich spożywanie w ilości przynajmniej 400 gramów każdego dnia. Przygotowując dania, ogranicz raczej obróbkę termiczną. Dzięki temu dostarczy się do organizmu więcej witamin i składników odżywczych. Co więcej, znajdujący się w nich błonnik poprawi aktywność kwasów żółciowych. W rezultacie wpłynie to na zdecydowanie lepsze przyswojenie składników aktywnych.

dieta wspomagająca metabolizm

Dieta wspomagająca metabolizm z dużą zawartością kwasów tłuszczowych omega-3

Duże znaczenie dla lepszej przemiany materii mają także kwasy tłuszczowe omega-3. Występują one przede wszystkim w nierafinowanych olejach roślinnych i rybach. Stabilizują one poziom hormonu, który odpowiada za tworzenie się tkanki tłuszczowej. Prawidłowe stężenie leptyny sprawia, że apetyt staje się dużo mniejszy. Ponadto, reguluje również poziom cukru we krwi. Dlatego warto przygotowywać sałatki z dodatkiem oleju rzepakowego, czy lnianego. W menu powinny znaleźć się także makrela, łosoś, czy tuńczyk.

Dieta wspomagająca metabolizm stworzona przez Haylie Pomory

Dużą popularnością cieszy się także dieta stworzona przez Haylie Pomory. Uwzględnia ona trzy fazy. Każdy etap opiera się na spożywaniu posiłków, które pobudzają inny organ bądź gruczoł do wytwarzania konkretnego hormonu. W ciągu dnia należy jeść pięć posiłków. Stosuje się ją około jednego miesiąca. Pierwsza faza obejmuje dwa dni. Wówczas je się wyłącznie warzywa, owoce i białka. Wprowadza się również łagodny zestaw ćwiczeń, na przykład jogę.

Druga stosowana przez kolejne dwie doby rozpoczyna się od szybkiego odblokowania tłuszczów. Ma za zadanie także stymulowanie trzustki, wątroby i pęcherzyka tłuszczowego do działania. Wtedy także zaleca się trening siłowy. Ostatnia to trzydniowe całkowite spalanie tłuszczu. W menu muszą znaleźć się owoce, warzywa, nierafinowane tłuszcze, a także ziarna.

Jakie są generalne zasady w diecie przyspieszającej metabolizm?

Literatura i inne źródła podają różne sposoby na przyspieszenie spalania kalorii. Niezależnie od tego najważniejsze są pewne zasady. W jadłospisie uwzględnij warzywa szczególnie strączkowe, owoce, ryby, białe mięso, a także nabiał. Co więcej, jedz mało, ale często, około 4 do 5 razy dziennie. Dbaj także o nawodnienie organizmu. W tym celu pij przynajmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej. Należy wyeliminować sól, która utrudnia przemiany metaboliczne i hamuje wydalanie toksyn. Nie zapomnij także o regularnej aktywności fizycznej.

Jednakże zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady dietetyka, który dostosuje dietę do konkretnej osoby. Każdy człowiek jest inny, ma różne potrzeby żywieniowe i preferencje kulinarne. Ponadto, ludzie mają także odmienne choroby, problemy zdrowotne, pojawiają się także alergie. Wszystko to wymaga indywidualnego podejścia, które uzyska się wyłącznie u specjalisty!

Źródła:
1. https://www.hellozdrowie.pl/dieta-przyspieszajaca-metabolizm-co-jesc-aby-trawic-szybciej/ [dostęp 09.08.2020r.],
2. https://polki.pl/dieta-i-fitness/odchudzanie,co-przyspiesza-metabolizm-12-pomyslow-na-jego-przyspieszenie,7301479,artykul.html [dostęp 09.08.2020r.]

Ładowanie...