Od dnia 1 października 2022 roku osoby zainteresowane mogą korzystać z usług dietetyk NFZ w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Istnieją w tym zakresie pewne zasady, z którymi warto się zapoznać.
W wytycznych dotyczących możliwości korzystania z dietetyka POZ podane są informacje dotyczące tego, kto może korzystać z takiej pomocy. Są to między innymi wskazania kardiologiczne, diabetologiczne, endokrynologiczne, a także alergologiczne i pulmonologiczne.
Dietetyk jest to osoba, która zajmuje się doradzaniem, planowaniem i nadzorowaniem diet żywnościowych i leczniczych dla pacjentów indywidualnych. Może prowadzić indywidualną praktykę, pracować w przychodniach i szpitalach POZ, a także w zakładach żywienia zbiorowego.
Jak w każdym zawodzie dietetyk dietetykowi nie jest równy. Dlatego warto poznać zasady, które pomogą nam w rozpoznaniu dobrego specjalisty. Dobry dietetyk kształcenie zdobywał na uczelni wyższej, na przykład w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i innych dobrych placówkach. Jednakże uczelnia to nie wszystko i dietetyk musi nieustannie poszerzać swoją wiedzę, na przykład przez uczestnictwo w kursach, czy też specjalistycznych konferencjach. Podczas spotkania z pacjentem przeprowadza dokładny wywiad żywieniowo-zdrowotny wraz z analizą dotychczasowej diety.
Co więcej, każdego pacjenta traktuje indywidualnie, podchodzi do niego kompleksowo. Dietę układa tak, aby uwzględniała ona różne czynniki takie jak: wiek, płeć, tryb życia, gusta kulinarne, ewentualne schorzenia. Ponadto w jadłospisie znajdują się wyłącznie zdrowe produkty, zbilansowane. Dietetyk dba o różnorodność potraw. Koleją rzeczą jest opieka i kontrola masy ciała, obwodu pasa, grubości fałd skórno-tłuszczowych, a także analiza składu ciała.
Warto także powiedzieć o tym, jakie są obecnie perspektywy pracy dietetyka. Okazuje się, że osoba wybierająca taką drogę ma naprawdę wiele możliwości. Może przede wszystkim podjąć pracę w publicznych, a także prywatnych instytucjach ochrony zdrowia. Co więcej, absolwent kierunku dietetyka pracuje na przykład w zakładach żywienia zbiorowego, ośrodkach naukowo-badawczych, mediach, czy jednostkach zajmujących się poradnictwem zawodowym. Dietetyka znajdziemy w szpitalach, mediach, a także możemy skorzystać ze wsparcia osoby, która prowadzi prywatną praktykę. Specjalistę z zakresu żywienia znajdziemy w takich miejscach jak: przedszkola, żłobki, szkoły, działy higieny i żywienia zbiorowego, sanatoria, domy wczasowe, domy seniora, kluby fitness, gabinety odnowy biologicznej i wiele innych.
Wyróżnia się trzy najważniejsze obszary specjalizacji, jeśli chodzi o zawód dietetyka. Jest to dietetyk administracyjny, kliniczny i zdrowia publicznego. Istnieją też pozostałe inne specjalności związane z wykonywaniem zawodu dietetyka: dietetyk sportowy, dietetyk dziecięcy, a także psychodietetyk.
Dietetyk jest to osoba, która podpowie, jak żyć zdrowo i schudnąć bez efektu jojo. Dzięki pomocy specjalisty od żywienia nauczymy się jak pokonać i zapomnieć o niedobrych nawykach żywieniowych. Dietetyk skomponuje zdrową dietę dopasowaną do naszych potrzeb. W efekcie otrzymamy sposób odżywiania, który nie tylko będzie dla nas przyjemny, zaspokoi nasze gusta kulinarne, ale przede wszystkim zdrowy. Specjalista podczas wizyty określi ewentualny typ otyłości, stopień nadwagi, a co najważniejsze dobierze odpowiednią dietę, która pomoże w osiągnięciu wymarzonych efektów.
Co więcej, w poradni dietetycznej dowiesz się nie tylko tego, jak jeść, ale co zrobić, aby w życiu było więcej aktywności fizycznej. Dowiesz się, że metoda małych kroków jest najlepszym rozwiązaniem. Czasami na początek wystarczy wymienić kilka produktów na inne, na przykład margarynę na masło lub dodać do standardowej kanapki. Dzięki temu przejście na zdrowszy sposób odżywiania stanie się prostsze. Dieta to nie tylko jedzenie, to filozofia życia, która może naprawdę wiele zmienić. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dobra dieta jest podstawowych i najważniejszym fundamentem zdrowia.
Osoby, które pragną schudnąć lub potrzebują wsparcia w zakresie odżywiania z innych przyczyn, powinny skorzystać z pomocy dietetyka. Dzięki temu otrzymamy dietę dopasowaną do konkretnej osoby. Taki sposób odżywiania będzie uwzględniał różne aspekty, takie jak: płeć, wiek, gusta kulinarne, alergie, czy też ewentualne schorzenia. Co więcej, dietetyk będzie na bieżącą monitorował wyniki i efekty. Podpowie, czego unikać i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu zadbamy nie tylko o swoją sylwetkę, ale także zdrowie. I nie ma tutaj znaczenia, czy będzie to dietetyk prywatny czy POZ, najważniejsze jest to, aby był dobry.
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/wytyczne-ptd-dla-uslug-dietetycznych-w-ramach-opieki-koordynowanej/ [dostęp 21-01-2025]
https://dietetycy.org.pl/dietetyk/ [dostęp 21-01-2025]
https://dietetycy.org.pl/dieta-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec/ [dostęp 21-01-2025]
Ładowanie...