Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dietetyk po studiach czy dietetyk po kursie

W dobie kultu dobrego wyglądu coraz częściej sięgamy po porady specjalisty. Dietetyk nie tylko doradzi, by poczuć się lepiej we własnym ciele czy zrzucić nadmiarowe sadełko. Również ma to podłoże zdrowotne. W takim przypadku, odchudzanie na własną rękę, może pogorszyć sytuację. Niektóre choroby wręcz wymagają odpowiedniego jadłospisu, aby prawidłowo funkcjonować każdego dnia. Dlatego wybór specjalisty, który będzie sprawował nad nami pieczę, jest bardzo istotny. Czy kurs dietetyki to wystarczająca kwalifikacja? A może osoba, która chce być dietetykiem, musi ukończyć odpowiednie studia, by móc pomagać innym?

Teoretycznie nie trzeba ukończyć studiów, aby być dietetykiem. Jedynie placówki państwowe wymagają dyplomu magistra uczelni medycznej. W prywatnych zakładach decyduje o tym właściciel placówki. Wystarczy, aby skończyć szkołę policealną lub kurs dietetyki. Co gorsze, niekiedy kursy mogą występować w postaci online i trwają zaledwie kilka dni, a niektóre nawet kilka godzin. Takie możliwości powodują, że coraz więcej osób decyduje się „pobawić” w tym zawodzie. Taki stan rzeczy budzi wiele wątpliwości

Dietetyk, dietetykowi nierówny

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że osoba po studiach, zawsze ma większą wiedzę od osoby kończącej kurs. Są osoby, które bez dyplomu mają ogromną wiedzę na tematy związane z dietetyką. Jest ich jednak bardzo mało. Są to głównie pasjonaci, którzy zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie bierze na siebie źle dobrany jadłospis. Dlatego takie osoby, od razu poinformują o swoim zakresie wiedzy. W przypadku niewiedzy nie będą ryzykować bezpieczeństwa drugiej osoby, ani próbować naciągać jej finansowo.

Faktem jest, że studia na kierunku dietetyki mają szeroki program, który jest dogłębnie omawiany. Co za tym idzie poszerza wiedzę przyszłych specjalistów. Jest to na tyle istotne, ponieważ na tym opiera się podstawa wiedzy. Dietetyka to rozległa dziedzina, która zajmuje się różnymi dolegliwościami, zaburzeniami, chorobami. Nie dotyczy tylko pojęcia utraty tkanki tłuszczowej. Dlatego wybór osoby prowadzącej nasz jadłospis nie może być przypadkowy. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego należy na spokojnie i świadomie podjąć decyzję z korzystania usług odpowiedniego dietetyka.

Dietetyk po studiach czy dietetyk po kursie, dietetyk to lekarz

Wybór dobrego dietetyka

Pierwszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę, powinny być kompetencje, wyrażane w postaci dyplomów, kursów, szkoleń czy sukcesów. Dietetyk posiadający dyplom ukończenia studiów wraz z dodatkowymi szkoleniami to dobry znak. Powoduje większą pewność, że posiada on odpowiednią wiedzę, którą nabył w czasie całej swojej kariery. Efekty pracy innych podopiecznych dietetyka, także mogą być przydatne. Ważne, by nie opierać się wyłącznie na nich. Dlaczego? Ponieważ nie zna się szczegółowych informacji na ich temat. Często także, to świadoma manipulacja, która ma za zadanie jedynie zachęcić potencjalnych klientów. Można również zaczerpnąć informacji, opinii o danym dietetyku, którego z usług chcemy skorzystać. Należy przy tym brać pod uwagę margines błędu. Natomiast jest to zawsze jakaś wskazówka przy wyborze.

Zapoznaj się z dietetykiem

Pierwsze spotkanie z dietetykiem jest kluczowe. Skonfrontuje obawy związane z wyborem, ze słusznością podjętej decyzji. Dobry specjalista nie obrazi się, jeśli zapyta się go wprost o kompetencje, wykształcenie czy sukcesy. Podejdzie do tego, jak do normalnej rzeczy, spokojnie odpowiadając na każde pytanie. Ponadto sam przeprowadzi wywiad środowiskowy, dotyczący chorób, zażywanych leków, dolegliwości oraz ostatnich badań. Są to podstawy przy układaniu jakiejkolwiek jadłospisu. Szanujący się dietetyk nie będzie niczego narzucał. Wszystko wyjaśni, popierając to merytorycznymi argumentami oraz własną wiedzą. Wspólnie z osobą wyznaczy schemat budowania drogi do wyznaczonego celu. Podejście indywidualne jest tutaj bardzo ważne, ponieważ każdy organizm jest inny. Nawet w przypadku podobnej dolegliwości, każdy człowiek może reagować inaczej.

Współpraca z dobrym dietetykiem zaowocuje widocznymi rezultatami. Pamiętać należy, że na wszystko potrzeba czasu. Nie warto ryzykować własnego zdrowia dla krótkotrwałych efektów. Decyzja o współpracy z danym dietetykiem to bardzo ważna sprawa, która może wpłynąć na całe życie. Dlatego nie należy podejmować pochopnych wniosków oraz wziąć pod uwagę wszystkie możliwości.

źródła:

Ładowanie...

Ładowanie