Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dietetyka sportowa – wszystko co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach mamy możliwość zdobycia wiedzy z najróżniejszych dziedzin. Co więcej, wybraną tematykę możemy pogłębić, specjalizując się wyłącznie w wybranym zakresie. Przykładem może być dietetyka sportowa. Choć jest to nauka o żywieniu ogólnie, bierze na warsztat codzienne menu osób, które systematycznie trenują lub uprawiają daną dyscyplinę sportową. Czym dokładnie charakteryzuje się ten zawód?

Dietetyka sportowa a tradycyjna – czym się od siebie różnią?

W obu przypadkach kluczowym zadaniem dietetyka jest skomponowanie właściwej diety dla konkretnego odbiorcy i jego potrzeb. Warto jednak wiedzieć, że “odpowiednie menu” w każdym przypadku będzie oznaczało co innego. Mamy bowiem zupełnie inne motywacje, które wykwalifikowany specjalista powinien uwzględnić, tworząc codzienny jadłospis. Oczywiście, wziąć pod uwagę należy także inne parametry, takie jak uwarunkowania naturalne czy to, jakie efekty chcemy osiągnąć.

W przypadku tradycyjnej dietetyki większość osób, które kierują się po specjalistyczną pomoc, pragnie utrzymać lub uzyskać pożądaną wagę. Ważne jest tu jednak takie dopasowanie diety, która zapewni nie tylko szczupłą sylwetkę, ale także zbilansowane i zdrowe jedzenie, dzięki któremu poczujemy się lepiej.

Z kolei dietetyka sportowa to bardziej specyficzna dziedzina, która rządzi się swoimi prawami. Należy bowiem uświadomić sobie, że osoby trenujące zawodowo daną dyscyplinę potrzebują zupełnie innego menu niż osoby prowadzące bardziej unormowany tryb życia. Ich rytm dobowy, a także zapotrzebowanie energetyczne będą zupełnie inne. Są to niezwykle istotne elementy, od których zależą osiągane wyniki, jak również ogólna kondycja i samopoczucie sportowca.

Czym dokładnie zajmuje się dietetyka sportowa?

Na początek należy sobie uświadomić, że dietetyka w dzisiejszych czasach nie polega wyłącznie na zaproponowaniu jadłospisu, który pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy. Obecnie nasza świadomość i pojmowanie problemu jest dużo bardziej rozbudowane. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe odżywianie i jak wiele od niego zależy. Współczesna wiedza pozwala nam określić, co powinniśmy jeść i jakie składniki są dla nas najkorzystniejsze. Wchodząc w szczegóły, dowiadujemy się także, jak skutecznie dopasować naszą dietę do trybu życia i potrzeb. Dietetyka sportowa jest więc specjalizacją, która wspiera sportowców w ich dążeniu do osiągania lepszych wyników.

Podstawowa różnica w codziennym menu osoby prowadzącej unormowany tryb życia a osoby trenującej polega na odmiennym zapotrzebowaniu energetycznym. Pierwsza grupa ma je na średnim poziomie (szczegóły należy oczywiście ustalić ze specjalistą). Nie da się jednak ukryć, że to sportowcy potrzebują na co dzień znacznie więcej kalorii.

Odrębna dziedzina, jaką jest dietetyka sportowa, skupia się wyłącznie na osobach trenujących daną dyscyplinę sportu. Analizuje ona specyficzne potrzeby oraz uwarunkowania związane z konkretną dziedziną. Celem tych zabiegów jest poznanie danego zawodnika, a następnie zaproponowanie mu najlepszych możliwych rozwiązań.

Dietetyka sportowa – wszystko co musisz wiedzieć

Specyfika diety sportowca

Różnice w menu osoby trenującej a tej, która ma bardziej siedzący i mniej aktywny tryb życia, opierają się nie tylko na zapotrzebowaniu energetycznym. Specjalista, wchodząc w szczegóły, analizuje także konkretne składniki, jakich należy dostarczyć sportowcowi. Bardzo istotna jest w tym przypadku właściwa ilość białka, niezbędnego do budowania tkanki mięśniowej. Wziąć pod uwagę trzeba również wzajemne zależności w dostarczanych pozostałych makroskładnikach, czyli węglowodanach oraz tłuszczach. Co więcej, dietetycy sportowi muszą uwzględnić także inne aspekty, na przykład zapotrzebowanie na mikroelementy, takie jak elektrolity, żelazo czy magnez. Równie ważne są jednocześnie takie aspekty jak pory posiłków oraz ich obfitość. Należy bowiem wiedzieć, że skład i częstotliwość spożywania poszczególnych dań trzeba dopasować do specyfiki treningów i danej dyscypliny sportu.

Dietetyka sportowa – o czym jeszcze należy wiedzieć?

Dietetyk sportowy, który podejmuje się zadania dopasowania sposobu żywienia dla danego zawodnika, musi pamiętać o kilku sprawach. Musi on nie tylko poznać specyfikę danej dyscypliny, ale również naturalnego uwarunkowania osoby, dla której opracowujemy menu.

Podczas opracowywania zbilansowanej diety sportowca, uwzględnić należy jego wagę, wzrost, przebyte choroby czy ewentualne schorzenia, na jakie cierpi. Dopasować trzeba nie tylko ilości niezbędnych składników odżywczych, ale również wielkość porcji oraz ich rozplanowanie w ciągu dnia. Są to niezwykle ważne aspekty, ponieważ mają istotny wpływ na codzienne treningi.

Specjalista z zakresu dietetyki sportowej to zwykle zajęcie na pełen etat. Jest on bowiem wsparciem nie tylko w zakresie żywienia, ale również doradcą zapewniającym sportowcowi odpowiednią dawkę dobrostanu. To wszystko jest niezbędne, aby osoba pod skrzydłami dietetyka była w stanie osiągać wysokie wyniki, a jej forma była na doskonałym poziomie. Co więcej, praca ta ma charakter całościowy. Obejmuje szereg zadań, ale także wymaga czasu. Specjalista, który opracowuje dietę, powinien być nieustannie obecny, aby na bieżąco śledzić postępy swojego podopiecznego. Często wiąże się to z wyjazdami, na przykład na starty czy zawody. Dzięki temu dietetyk może obserwować sportowca i w razie potrzeby zmieniać dla niego zalecenia.

Na koniec dobrze jest pamiętać, że warto szukać wsparcia specjalistów z danej dziedziny. Dietetyka sportowa to prężnie rozwijająca się kategoria, dzięki której osoby trenujące otrzymują plan treningowy idealnie dopasowany do ich potrzeb.

Źródła informacji:

Ładowanie...

Ładowanie