Współcześnie coraz większą wagę przywiązuje się do zdrowego trybu życia i dąży się do uzyskania pięknej, a także zgrabnej sylwetki. Sposobem prowadzącym do tego celu są regularne ćwiczenia fizyczne, a także spożywanie wartościowych posiłków. Czasami zdarza się, że człowiek, który przechodzi na dietę, systematycznie podejmuje aktywność fizyczną, nie podjada, nie może zrzucić wagi. Wówczas może być wiele problemów prowadzących do takiego stanu rzeczy. Może to być niedopasowana dieta lub problem natury zdrowotnej. Warto poznać możliwe przyczyny takiej sytuacji.
Zanim zacznie się szukać przyczyn w zdrowiu, warto przyjrzeć się swojej diecie. Kaloryczność posiłków koniecznie musi być dostosowana do wzrostu, płci, a także składu ciała danej osoby. Co więcej, przy komponowaniu codziennych posiłków uwzględnia się rodzaj wykonywanej pracy, a także aktywności fizycznej. Najlepiej udać się do specjalisty, który bliżej przyjrzy się wybieranym potrawom. Samodzielne opracowywanie jadłospisu może się źle skończyć. Warto także przez kilka dni dokładniej obserwować swój sposób odżywiania. W tym celu należy notować wszystko, co się zjada i wypija. Osoba, która jest na diecie, nie może sobie pozwolić na spożywanie przekąsek i słodkich napojów. Są one zgubne, gdyż mocno podbijają kaloryczność diety i nie zapewniają sytości.
Dokonując oceny swojego stylu życia, trzeba dobrze określić aktywność fizyczną. Bardzo duże znaczenie ma intensywność ćwiczeń. Warto podkreślić fakt, że inny wydatek energetyczny występuje w przypadku łagodnych zajęć fitness, a inny przy intensywnym treningu.
Bardzo ważnym czynnikiem pomagającym zdiagnozować problem jest morfologia krwi. Niewłaściwy sposób odżywiania prowadzi do niedoborów witamin i składników mineralnych. Może to przyczyniać się do trudności w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej. Dlatego każda osoba na diecie powinna systematycznie wykonywać takie testy jak morfologia, lipidogram, glukoza na czczo, AST, a ponadto ALT.
Zwraca się przede wszystkim uwagę na braki żelaza, witamin z grupy B. Warto także zobaczyć czy układ nie podejmuje walki z infekcją, alergią, czy też pasożytami. Lipidogram to analiza frakcji cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów. Dzięki temu badaniu uzyska się informację czy nie ma zaburzeń gospodarki tłuszczowej. Próby wątrobowe AST i ALT mogą wskazywać na obecność zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby.
Gdy mimo diety i ćwiczeń waga się nie zmienia, sprawdza się podstawowe niedobory. Razem z żelazem warto zbadać ferrytynę, która informuje o zmagazynowanym pierwiastku. Przeprowadzając test samego żelaza, wszystko może wyjść prawidłowo, a tymczasem po zbadaniu ferrytyny często okazuje się, że zapasy żelaza są na wyczerpaniu. Sprawdza się także poziom takich minerałów jak chlorki, wapń, magnez, sód, potas.
Negatywny wpływ na redukcję masy ciała mogą wykazywać również problemy z gospodarką węglowodanową. W tym celu należy wykonać glukozę i insulinę na czczo, a ponadto hemoglobinę glikowaną. Wskazaniem do wykonania tego testu jest obecność problemów cukrzycowych w najbliższej rodzinie.
Innym czynnikiem utrudniającym osiągnięcie wymarzonej sylwetki mimo diety może być problem z tarczycą. Szczególnie gdy określona osoba dodatkowo czuje się zmęczona. W tej sytuacji wykonuje się takie badania jak TSH, FT3, FT4 i przeciwciała anty TPO, a także anty TG.
Wynik TSH w przypadku młodych osób nie powinien przekraczać poziomu 2,5. Norma kształtuje się najczęściej na poziomie 4,2. Zasadnicze znaczenie ma także FT3, czyli poziom trijodotyroniny. Prawidłowe wskazanie oscyluje wokół górnych granic wartości referencyjnych, ale nie przekraczając ich. Tak też jest w przypadku FT4, a więc poziomu tyroksyny.
Czynnikiem znacznie utrudniającym zmniejszenie wagi mogą być zaburzenia w wydzielaniu hormonów płciowych. W tym celu weryfikuje się estradiol, progesteron, testosteron, prolaktynę i kortyzol. Podwyższony poziom ostatnich hormonów często prowadzi do problemów z uzyskaniem odpowiedniej sylwetki. Warto podkreślić, że w przypadku kortyzolu bardzo często dochodzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy pasa.
Dieta i aktywność fizyczna to podstawa w walce o wymarzoną sylwetkę. Czasami zdarza się, że pomimo restrykcyjnych zachowań w tym zakresie nie można uzyskać pożądanych rezultatów. Wówczas trzeba wykonać kilka ważnych badań. Istotne jest to, że trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów nie zawsze muszą sygnalizować o poważnym schorzeniu. Niejednokrotnie jest to wynik niedoborów witaminowych.
Bibliografia
1. https://potreningu.pl/articles/5441/nie-chudne-mimo-diety–dlaczego [dostęp 23.02.2020 roku],
Ładowanie...