Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dlaczego w kaszy jest roundup?

Zdrowie jest bardzo ważne. Obecnie ludzie zdają sobie z tego faktu coraz większą sprawę. Przykładają wagę do aktywności fizycznej i wybierają produkty zawierające tylko niezbędne składniki. Starają się, aby kupować żywność, która jest jak najmniej przetworzona. Zdecydowanie częściej czytają etykiety i dokładnej układają swoją dietę. Jest to bardzo pozytywne zjawisko. Organizm bez wątpienia odwdzięczy się z nawiązką za takie działanie.

Różnego rodzaju kasze to produkty, które bez wątpienia zawierają cenne składniki, witaminy i minerały. Dlatego kasza jaglana, bulgur, manna, jęczmienna, czy pęczak to żywność, którą warto wprowadzić do swojego menu. Dostarczają one przede wszystkim cynku, żelaza, potasu, magnezu, a także witamin z grupy B. Obecność tych składników w diecie przyczynia się do zmniejszenia niebezpieczeństwa zaburzeń neurologicznych. Pomagają także w bezsenności, czy też rozdrażnieniu. Pozwalają na utrzymanie włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji. Jednakże w ostatnim czasie wykryto w kaszach Roundup, niebezpieczny środek ochrony roślin. Jakie ma działanie na organizm człowieka? Dlaczego produkt ten znajduje się w tych artykułach?

Co to jest Roundup i jak działa na organizm człowieka?

Roundup jest to herbicyd, który wykorzystuje się do ochrony roślin uprawnych przed chwastami. Zawiera on rakotwórczy składnik określany jako glifosat. Został on odkryty przez specjalistów z programu FoodRentgen i Fundacji Konsumentów. Jest to bardzo powszechny środek, który stosuje się w rolnictwie. Jednakże badania pokazują, że może on być bardzo niezdrowy dla człowieka. Naukowcy informują, że prawdopodobnie przyczynia się do powstawania chłoniaków. Co więcej, obniża także płodność u mężczyzn. Negatywnie także wpływa na florę jelitową. Ponadto redukuje ilość witaminy D. Testy potwierdzają, że pogarsza on także przyswajanie serotoniny. Osoby, które spożyją kaszę zawierającą ten środek, mogą odczuwać znużenie, cierpieć na bezsenność, czy też mieć duże kłopoty z koncentracją.

roundup

Dlaczego rolnicy stosują Roundup?

Roundup to nie tylko powszechnie stosowany środek przeznaczony do niszczenia chwastów. Produkt działa także jako środek osuszający. W celu zapewnienia większych plonów w odpowiednim czasie wykorzystywany jest na uprawach na 3-7 dni przed zbiorem. Określone działanie przyspiesza nie tylko śmierć, ale także wysychanie roślin. Pozwala to na wcześniejsze pozyskiwanie plonów. Zastosowanie środka przyczynia się także do tego, że dary natury stają się bardziej odporne na pleśń podczas przechowywania. Taką praktykę stosuje się na różnych roślinach, a więc kukurydzy, grochu, soczewicy, kaszy gryczanej, jaglanej, jęczmiennej, ziemniakach, czy burakach cukrowych.

Dlaczego Roundup wciąż jest dopuszczony do stosowania?

W Polsce i innych państwach Unii Europejskiej Roundup sprzedawano z etykietami, które informowały o uleganiu biodegradacji środowiska. Jednakże informacja ta okazała się nieprawdziwa. To doprowadziło do tego, ze producent herbicydu przegrał proces sądowy. W konsekwencji nakazano usunąć informację wprowadzająca klientów w błąd. W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Raka zakwalifikowała związek określany jako glifosat do czynników, które mogą mieć duży wpływ na zachorowanie na nowotwory u ludzi. To spowodowało, że Francja zapowiedziała, że wycofa produkt z rynku. W odpowiedzi na takie działanie producent nie zgodził się na te wnioski, następnie wezwał WHO do zwołania narady. W 2016 roku po wspólnej konferencji stwierdzono, że toksyczność i rakotwórczość glifosatu dla ludzi związana jest z niewielkim prawdopodobieństwem przy przewidywanej zawartości substancji w diecie.

Jak zabezpieczyć się przed tym środkiem? Które produkty nie zawierają niebezpiecznego środka?

Według raportu FoodRentgen w celu uniknięcia dostania się do organizmu niebezpiecznych substancji lepiej wybierać kasze, które oznaczone są jako ekologiczne. Stosowanie normalnych produktów nie daje już takiej gwarancji. To czy artykuł jest pozbawiony szkodliwego związku, jest kwestią przypadku. Badania potwierdzają, że wyłącznie produkty ekologiczne dają gwarancję, że nie znajdzie się tam tego preparatu.

Bibliografia:

1. https://kuriergmin.pl/powiat/kasza-gryczana-szkodliwa-glifosat/ [dostęp dnia 19.03.2020 roku],

2. https://www.salon24.pl/u/zdrowie/1002549,uwaga-na-te-kasze-gryczane-moga-zawierac-rakotworczy-glifosat [dostęp dnia 19.03.2020 roku],

3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Roundup [dostęp dnia 19.03.2020 roku].

Ładowanie...

Ładowanie