Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dobra dieta na odchudzanie

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z diagnozą, że otyłość to choroba XXI wieku. Statystyki zdają się to potwierdzać, a pogarszają się z roku na rok. Na nadmiarowe kilogramy skarżą się już nie tylko dorośli, ale również dzieci. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Niekiedy powodem są uwarunkowania genetyczne, jednak coraz częściej to nasz siedzący i mało aktywny tryb życia decyduje o tym, że musimy lepiej zadbać o swoją sylwetkę. Jaka jest więc dobra dieta na odchudzanie? Jakie menu pozwoli nam się skutecznie i na długo pozbyć niechcianego tłuszczyku?

Dobra dieta na odchudzanie — czy każdy jej potrzebuje?

Faktem jest, że otyłość to choroba współczesności. Coraz więcej osób skarży się bowiem na zbyt wysoką wagę, a co za tym idzie, również na różnego rodzaju problemy zdrowotne związane z osłabioną kondycją. Warto jednak wiedzieć, że rośnie jednocześnie liczba osób, które chcą żyć lepiej i pilnują, aby ich sylwetka cały czas była prawidłowa i zgrabna. Czy jednak w takim razie tylko jedna z tych kategorii wymaga specjalistycznego jadłospisu, a druga nie?

Odpowiedź jest dosyć prosta. Zdrowa i zbilansowana dieta przyda się każdemu, kto chce dbać o swoje ciało i swój organizm. Nie bez kozery w ostatnich latach do łask wróciło powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Oczywiście, aby dowiedzieć się więcej, najlepiej udać się po specjalistyczną opinię. W oparciu o szczegółowy wywiad dietetyk pomoże nam ustalić, jakie składniki są dla nas niezbędne i w jaki sposób prawidłowo włączyć je do codziennej diety. Wiedza i doświadczenie specjalisty to także najlepsze możliwe dopasowanie sposobu na odchudzanie albo na utrzymanie odpowiedniej wagi ciała.

Zdrowa dieta, czyli jaka?

Wielu z nas wciąż nie do końca wie, jak powinna wyglądać ich codzienna dieta. Co więcej, co roku pojawiają się nowe metody i cudowne sposoby (często nie poparte jakimikolwiek rzetelnymi badaniami) na bezproblemowe zrzucenie zbędnych kilogramów. W mediach i w sieci znaleźć można różnego rodzaju doniesienia o tym, że odchudzanie to nic trudnego i każdy może bez wyrzeczeń osiągnąć pożądany efekt. Te niejednokrotnie mylne przekonania pokutują w dyskursie społecznym i często, zanim zmienimy coś w swoim życiu, wymagają solidnej weryfikacji.

Na początek warto uświadomić sobie, że nie ma czegoś takiego jak dieta cud, która byłaby jednocześnie zdrowa i bezpieczna. Być może pierwsze efekty zobaczymy szybko, ale możemy jednocześnie doświadczać przykrych konsekwencji tego rodzaju metod. Co więcej, wystąpienie efektu jo-jo w przypadku takich rozwiązań jest więcej niż pewne. Na co więc zwrócić uwagę podczas wybierania zbilansowanego menu, które jednocześnie pozwoli nam się pozbyć zbędnych kilogramów?

Dobra dieta na odchudzanie

Dobra dieta na odchudzanie to taka z głową

Uświadomienie sobie, czym jest zdrowa dieta to klucz do sukcesu. Choć każdy z nas jest inny, a zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze jest zawsze sprawą indywidualną, potrzebujemy określonych składników, aby prawidłowo funkcjonować. Część specjalistów sugeruje, aby w celu schudnięcia stosować diety eliminacyjne lub oparte o deficyt kaloryczny. Dzięki nim waga spada szybciej, a efekty są bardziej satysfakcjonujące. Należy jednak mieć świadomość, że na dłuższą metę większość tych rozwiązań jest nie do utrzymania. Oznacza to, że nie powinniśmy stosować tej samej diety w nieskończoność. Co więcej, opracowane w oparciu o nie jadłospisy często pozbawione są smacznych i zdrowych produktów. Niektórzy specjaliści polecają więc zamiast nich te diety, które można stosować z powodzeniem przez długi czas. Które z nich będą najlepsze na odchudzanie?

Dieta śródziemnomorska – dlaczego jest taka popularna?

Przyjęło się sądzić, że odchudzanie wiąże się z licznymi wyrzeczeniami. Co więcej, wiele osób boi się podjąć wyzwanie, ponieważ obawiają się komplikacji i różnego rodzaju trudności. Niektórzy sądzą wręcz, że nie uda im się osiągnąć zamierzonego celu. Oczywiście wiadomo, że nastawienie, z którym podchodzimy do tego zadania, jest bardzo istotne. Warto jednak w tym wszystkim szukać rozwiązań, które będą jednocześnie skuteczne i przystępne.

Osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy, mogą się czuć przytłoczone ilością nowych diet, które pojawiają się każdego roku. Bez specjalistycznej wiedzy trudno bowiem znaleźć tę odpowiednią dla naszych potrzeb i oczekiwań opcję. Aby dokonać prawidłowego wyboru, najlepiej skierować się po specjalistyczną pomoc. Można także spróbować sięgnąć po rozwiązanie sprawdzone i cieszące się dużą popularnością.

Dobra dieta na odchudzanie — śródziemnomorska

Jedną z takich możliwości jest dieta śródziemnomorska. Oczywiście nie należy mylić jej ze spożywaniem wyłącznie pizzy oraz makaronów pod różną postacią. Dania te, rzecz jasna, także znajdują się w tym jadłospisie, jednak to nie one stanowią o wyjątkowości tego rozwiązania. Co w takim razie czyni tę kuchnię tak niezwykłą i popularną?

Przede wszystkim świeże i sezonowe produkty, których w tej diecie nie brakuje. Kraje znajdujące się w basenie Morza Śródziemnego, między innymi Włochy czy Grecja, korzystają przede wszystkim z doskonałej jakości ryb, ale także ze smacznych i różnorodnych owoców i warzyw. Przygotowywane z nich potrawy są lekkie i bardzo aromatyczne. Dzięki temu dostarczają nam one wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Są przy tym pyszne. Co więcej, pozwalają nam także zachować zdrową i smukłą sylwetkę.

Dobra dieta na odchudzanie

Jak wybrać prawidłową dietę odchudzającą?

Z pewnością należy podejść do sprawy w sposób indywidualny. Mimo iż ogólny cel jest w każdym przypadku taki sam – potrzeba uregulowania swojej wagi – naturalne uwarunkowania mają tu ogromne znaczenie. W praktyce oznacza to więc, że każda osoba, która chce schudnąć, powinna dokładnie określić pożądane efekty, a następnie sprawdzić dostępne możliwości. Pomóc w tym zadaniu może specjalista dietetyk. W oparciu o dokładny wywiad oraz o analizę parametrów pacjenta wskaże on, która dieta odchudzająca będzie dla niego najlepsza.

Bibliografia:

Zalecenia żywieniowe dla diety śródziemnomorskiej – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Mizgier M., Jeszka J., Jarząbek-Bielecka G., Rola diety śródziemnomorskiej w zapobieganiu nadwadze i otyłości, niektórym chorobom dietozależnym oraz jej wpływ na długość życia, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 6, 451–454

Ładowanie...

Ładowanie