Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Drakońska dieta a zdrowie

Problemy współczesności często dotykają najróżniejszych sfer naszego życia. Niejednokrotnie wynikają one z narzucanych nam norm i schematów postępowania. Jedną z nich jest z pewnością kult ciała. Mimo rosnącej świadomości w tym temacie cały czas dążymy do wyśrubowanych i często nieuchwytnych efektów. Niekiedy takie działania wpędzają nas we frustrację i poczucie klęski, częściej jednak stosujemy bardzo szkodliwe rozwiązania, takie jak drakońska dieta. Jest to niezwykle niebezpieczny model, który nie tylko nie przybliży nas do upragnionego celu, ale może przyczynić się do znaczącego pogorszenia stanu naszego zdrowia. Dlaczego jest to takie groźne?

Drakońska dieta – na czym dokładnie polega?

Aby wyjaśnić, czym dokładnie jest ta metoda, należy uświadomić sobie, że termin ten ma w rzeczywistości dwa ujęcia. Pierwsze odwołuje się do potocznego znaczenia przymiotnika “drakoński”. Tym mianem określamy bowiem coś surowego i rygorystycznego. Słowo to pochodzi od starożytnego twórcy kodeksu prawnego, Drakona z Aten, który uznano za szczególnie bezkompromisowy. W kontekście diety będzie to więc menu oparte na licznych wyrzeczeniach i ograniczeniach. Warto przy tym jednak wiedzieć, że, mówiąc “drakońska dieta”, możemy mieć na myśli zarówno bardzo surowy, ale uogólniony, sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, jak i bardzo konkretny wariant jadłospisu.

Drakońska dieta dziś bardziej znana jest jako crash diet. Nawiązanie do surowego antycznego włodarza jest oczywiście w pełni uzasadnione, ponieważ metoda ta opiera się na bardzo niskiej podaży kalorii. W codziennej diecie możemy spożywać więc stosunkowo niewielkie ilości białka, tłuszczy oraz węglowodanów. Pozostałe składniki menu stanowią warzywa o znikomej zawartości kalorii. Uzupełnia się je ponadto odpowiednio dobranymi suplementami. Twórcą tego rozwiązania jest Lyle McDonald, a samo podejście do takiego sposobu odchudzania doczekało się wielu publikacji. Nic dziwnego. Dieta ta opiera się bowiem na licznych wykluczeniach i poważnym deficycie kalorycznym. Specjaliści już dawno temu uznali, że rozwiązanie takie może mieć wiele słabych punktów.

drakońska dieta

Co można jeść podczas stosowania drakońskiej diety?

U źródeł powstania drakońskiej diety leży przede wszystkim przekonanie, że pewnych ludzkich nawyków nie da się zmienić. Jednym z takich, trudnych do wykorzenienia, poglądów jest ten mówiący, że efekt szczupłej sylwetki można uzyskać łatwo i bezproblemowo. Niestety wciąż, mimo prób uświadomienia społeczeństwu tego problemu, wiele osób nadal sądzi, że można szybko i trwale zrzucić zbędne kilogramy, uzyskując jednocześnie zgrabną figurę. Co więcej, wciąż bardzo niewiele ludzi przygotowuje się do wdrożenia w swoim menu określonych zmian. Mało kto ponadto podejmuje takie działania pod specjalistyczną kontrolą i w oparciu o aktualne badania lekarskie.

Założenia diety drakońskiej opierają się na tym, że większość osób i tak wybierze wariant, który da szybsze efekty, nawet jeśli nie będą one trwałe. W naszej świadomości wciąż pokutuje bowiem przekonanie, że usunięcie z diety jakiegoś składnika sprawi, że uzyskamy pożądaną wagę. “Jedzenie wszystkiego” cały czas kojarzy nam się z ryzykiem porażki. Tymczasem metoda drakońska w znaczący sposób ogranicza spożycie wielu składników codziennej diety.

Tłuszcze i węglowodany

Zgodnie z wytycznymi tego rozwiązania należy znacząco ograniczyć spożycie produktów zawierających tłuszcze oraz węglowodany. Ilość białka dostarczanego do organizmu uzależniona jest od aktualnej ilości tkanki tłuszczowej oraz trybu życia i poziomu aktywności fizycznej. To, co można jeść niemal bez ograniczeń to warzywa o niskiej kaloryczności. Wyjątek stanowią marchewka, groszek, kukurydza czy warzywa skrobiowe. Dodatkowo zaleca się suplementację preparatami multiwitaminowymi. Stosując to rozwiązanie, należy pić także dużo wody.

Mimo dyskusyjności tej metody, jeśli się na nią zdecydujemy, konieczna będzie kontrola u dietetyka. Specjalista opowie nam o potencjalnych zagrożeniach, a także o środkach ostrożności, jakie należy zastosować. Warto przy tym wiedzieć, że dietę tę każdorazowo rozpoczyna się od ustalenia, w jakiej grupie (pod względem ilości tkanki tłuszczowej) się znajdujemy. Przedziały te będą inne dla kobiet i dla mężczyzn. Przyjmuje się, że u panów dolny próg wynosi 15% tkanki tłuszczowej, a u pań 24%. W zależności od tego, w której grupie się znajdziemy, ustala się inne dopuszczalne spożycie białek.

Jak opracować menu na diecie drakońskiej?

Zanim przystąpimy do stosowania tego rozwiązania, bardzo istotne jest uświadomienie sobie, że ma ono charakter czasowy. Nawet jeśli wybierzemy tę opcję, musimy wziąć pod uwagę, że dla naszego bezpieczeństwa nie może ona trwać zbyt długo.

W następnej kolejności należy dobrać dopuszczalną ilość białka, w oparciu o parametry grupy, w której znaleźliśmy się. Różnice pomiędzy nimi są stosunkowo niewielkie, ale istotne, aby zachować prawidłowe proporcje. Zwolennicy tego rozwiązania sugerują, by spożywać białe mięso (na przykład z kurczaka), a także ryby i owoce morza. Zaleca się ponadto jedzenie nabiału, z uwagi na wysoką zawartość wapnia, który może przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej.

Podczas stosowania drakońskiej diety bardzo ważny jest czas jej trwania. W zależności od tego, jaki jest poziom naszej tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, w której grupie jesteśmy, przyjmuje się konkretną specyfikację. Im mniej tkanki tłuszczowej, tym krótszy okres diety. Jeśli znajdujemy się w pierwszej kategorii, na ogół wystarczą niecałe dwa tygodnie.

drakońska dieta

Czy zawsze drakońska?

Analizując tę metodę, należy wziąć także pod uwagę tak zwane free meals. Są to posiłki “wolne od ograniczeń”, czyli takie, jakie zjada się w normalnych warunkach, nie będąc na diecie. Im dłuższy okres odchudzania, tym więcej tych dopuszczalnych, mniej restrykcyjnych, posiłków. Kluczowym terminem jest również pojęcie refeed. Jest to czas, w którym wolno nam spożywać większe ilości węglowodanów, aby uzupełnić ewentualne niedobory.

Co dzieje się po zakończeniu pełnego cyklu diety drakońskiej? Specjaliści zalecają przerwę około dwóch tygodni. W tym czasie należy jednak nadal przestrzegać diety, choć już bardziej zbilansowanej i zróżnicowanej pod względem doboru poszczególnych składników. W przypadku osób o niskim poziomie tkanki tłuszczowej zwykle wystarczy odbycie jednego pełnego cyklu diety.

Czy dieta drakońska jest bezpieczna?

Nie da się ukryć, że dieta drakońska budzi sporo kontrowersji. Obiekcje wobec niej rodzą się dlatego, że nakłada ona na stosującą ją osobę spore ograniczenia. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że indywidualnie dopasowane, zbilansowane menu przyniesie nam trwalsze i bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Co więcej, diety oparte na deficycie kalorycznym, a nie na eliminacji poszczególnych składników, są znacznie zdrowsze i bezpieczniejsze. Udowodniono ponadto, że efekty takich metod zostają z nami na dłużej. Tymczasem warianty, które wykluczają jakieś elementy, często dają efekt jo-jo. Co więcej, dieta drakońska ma w swojej specyfice minimalną kaloryczność, co w prostej linii przekłada się na spadek energii w ciągu dnia. Z pewnością nie mogą więc stosować jej sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie. Dla kogo jest ona w związku z tym przeznaczona?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdą dietę należy dopasować bowiem w sposób indywidualny. Metodę na odchudzanie należy dobrać pod względem naturalnych uwarunkowań pacjenta, ale także na podstawie aktualnych badań lekarskich. W tym procesie pomóc może specjalista dietetyk. Nie tylko przeprowadzi on z nami szczegółowy wywiad dotyczący stanu naszego zdrowia, ale również dopasuje najwłaściwsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Źródła informacji:

  • https://www.themo.pl/blog/post/120

Ładowanie...