Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne jest regularne spożywanie małych posiłków. Dzięki temu nie doprowadzamy do przeciążenia układu trawiennego i sprawiamy, że lepiej radzi sobie z przetworzeniem, a także przyswojeniem składników zawartych w jedzeniu. Dlatego też nie można przyczyniać się do długich przerw między posiłkami. Szczególne znaczenie ma spożywanie drugiego śniadania. Jest to posiłek, który dostarcza energii na cały dzień pełen wyzwań. Drugie śniadanie – dlaczego jest tak ważne?
Posiłek ten jest bardzo ważny niezależnie od tego, czy pierwsze było obfite, czy nie. Warto podkreślić, że po upływie 3 godzin organizm potrzebuje kolejnej dawki energii. Zjedzenie drugiego śniadania sprawi, że człowiek otrzyma odpowiednią dawkę składników odżywczych, które pozwolą skutecznie radzić sobie z różnymi wyzwaniami. W przypadku, gdy zrezygnujesz z określonego posiłku, przyczynisz się do spadku sprawności, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Pod koniec dnia szybko poczujesz się zmęczony i nie wykorzystasz w pełni swojego potencjału.
Rezygnacja z drugiego śniadania do duży błąd. Tak duża przerwa między posiłkami doprowadza do tego, że ludzie bardzo często sięgają po niezdrowe przekąski. Bardzo często myślą, że takie działanie nie przyniesie negatywnych konsekwencji, bo przecież to tylko mała przekąska, która nie ma większego znaczenia. Jest to mylne postrzeganie rzeczywistości. W taki sytuacji sprzyjamy przybieraniu na wadze, szczególnie w połączeniu z siedzącym trybem życia. Ponadto, rezygnacja z drugiego śniadania sprawia, że w człowieku uaktywnia się wilczy głód, który determinuje go do spożycia większej ilości pokarmów niż normalnie.
Jedzenie jest powiązane z naszymi zmysłami. W przypadku, gdy jesteśmy najedzeni, jesteśmy mniej podatni na stres. Drugie śniadanie może przyczyniać się do kurczenia, a także rozkurczania naczyń krwionośnych. Tak sytuacja może przyczyniać się do powstania dolegliwości bólowych głowy. Co więcej, niski poziom cukru skutkuje znacznie słabszą kondycją fizyczną. W konsekwencji pojawia się rozdrażnienie, zniechęcenie, apatia i brak energii.
W pracy musimy funkcjonować na wysokich obrotach, a nie jedząc drugiego śniadania, nie osiągniemy określonego rezultatu. Brak posiłku sprawi, że będziemy ospali i nie będziemy mieli energii do działania. Wydajność w pracy będzie dużo słabsza, a co najważniejsze pojawi się problem z koncentracją. Ponadto, staniemy się bardziej podatni na stres, a to nie sprzyja procesom myślowym.
Istotną kwestią jest fakt, że organizm człowiek nie jest przystosowany do gromadzenia potrzebnych składników odżywczych. Dlatego też trzeba je nieustannie uzupełniać. Drugie śniadanie powinno być dostarczone do organizmu po upływie od 2 do 3 godzin od zjedzenia pierwszego posiłku, a więc jest to mniej więcej godzina 12 w południe. W przypadku, gdy rezygnujemy z drugiego śniadania, pozbywamy się ważnych składników odżywczych, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Drugie śniadanie jest bardzo ważne. Powinno być zjedzone po upływie około 3 godzin od pierwszego posiłku. Dzięki temu zyskamy potrzebną energię, która pomoże poradzić sobie z różnymi problemami i wyzwaniami, które czekają na nas w pracy. Drugie śniadanie dostarcza składników odżywczych, które przyczyniają się do efektywnej pracy umysłowej. Ważne jest to, że zabezpieczymy się w ten sposób przed sięganiem po niezdrowe przekąski, które sprzyjają przybieraniu na wadze. Co więcej, skutecznie ochronimy się przed wilczym głodem, który na pewno pojawi się w godzinach popołudniowych. Takie działanie zachęci do zjedzenia bardziej obfitego posiłku, co nie działa dobrze na metabolizm człowieka. Drugie śniadanie jest niezbędnym elementem. W przypadku, gdy zależy nam na naszym zdrowiu, nie możemy o nim zapominać.
Bibliografia:
https://polki.pl/dieta-i-fitness/zdrowe-odzywianie,jedzenie-drugiego-sniadanie-5-powodow-dla-ktorych-warto-je-jesc,10043692,artykul.html [dostęp 16.10.2019 r.]
https://dziecisawazne.pl/obowiazkowy-posilek-ucznia-drugie-sniadanie-plecaka/ [dostęp 16.10.2019 r.]
Ładowanie...