Farmaceutyczne pigułki wspomagające odchudzanie zdominowały półki w aptekach czy sklepach, ale także bardzo często odgrywają główną rolę w reklamach. Ich ukazywane nieprawdopodobne właściwości i skuteczność powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zakup. W rzeczywistości nie zawsze ich działanie jest takie, jakie obiecują producenci. Warto poznać skład i właściwości danego preparatu, aby nie dać się oszukać. Dla większej pewności lepiej poradzić się lekarza czy dietetyka, który dokładnie prześwietli farmaceutyki pomagające zrzucić zbędne kilogramy.
Pigułki wspomagające odchudzanie powinny w swoim składzie zawierać:
Wiele negatywnych opinii, jak i kontrowersji wiąże się z substancją chitosan. Pozyskiwana jest ona z pancerza skorupiaków. Kwasy żołądkowe rozpuszczają ją, co powoduje, że powstaje żel, który powinien zawiązywać cząsteczki tłuszczu. Jednak ryzyko, że powstanie kolejne wiązanie mikroelementów jest wysoce prawdopodobne. Dlatego inne suplementy mineralno–witaminowe zaleca się stosować kilka godzin przed lub po zażyciu farmaceutyku zawierającego chitosan.
Błonnik pokarmowy ze wszystkich wymienionych składników jest najbezpieczniejszy. Jego skuteczność w walce z nadmiernymi kilogramami jest potwierdzona przez dietetyków. Nie powinno się przesadzać z przyjmowaniem błonnika, którego nadmiar może wywołać niepożądane skutki takie jak wzdęcia lub biegunki. 30 gram błonnika to minimalna dawka zalecana na dzienne spożycie, jednak należy stosować go w formie innej niż tabletki.
Farmaceutyki pomagające zrzucić zbędne kilogramy można podzielić je na kilka grup, gdzie ich składniki są odpowiedzialne za dany proces wspomagający odchudzanie.
Naukowo nie odpowie się na to pytanie. Każdy suplement diety nie potrzebuje przedstawionych badań, które udokumentują jego skuteczność. Przed pojawieniem się go na rynku producenci muszą jedynie zgłosić się do Głównego Inspektora Sanitarnego i zaprezentować jego skład, etykietę oraz dokumentację. Dlatego ani lekarze, ani sami producenci nie posiadają pełnej wiedzy, czy pigułki wspomagające odchudzanie naprawdę działają, jak i wpływają one na ludzki organizm. Z drugiej strony, aby wycofać dany suplement diety z obiegu, jest potrzebne udowodnione naukowo jego złe oraz niekorzystne działanie podczas stosowania.
Pigułki wspomagające odchudzanie powinny być stosowane z rozwagą i po dogłębnym zapoznaniu z ich składem, który najlepiej oceni dietetyk. Nic nie zastąpi zdrowej zbilansowanej diety połączonej z aktywnością fizyczną na odpowiednim poziomie. Zapewne na rezultaty trzeba będzie poczekać dłużej, ale będą one długotrwałe i bezpieczne dla naszego stanu zdrowia.
Źródła:
Ładowanie...