Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Idealna cera oznaką zdrowej diety cz. 1 rodzaje cery

Idealna cera to czasem święty Graal wielu kobiet i mężczyzn. Każdy chciałby pochwalić się piękną i gładką skórą twarzy pozbawioną wszelkich niedoskonałości. Jednak nie każdy będzie wyglądał jak z kolorowego czasopisma. Co można zatem zrobić? Warunkiem jest konieczność dbania o cerę od zewnątrz, ale także i od wewnątrz. Na jej wygląd wpływa pielęgnacja, czynniki genetyczne, wiek i styl życia. Różne rodzaje cery wymagają też innego podejścia.

Idealna cera, skóra i jej rola

Dużą rolę w uzyskaniu idealnej skóry twarzy odgrywa stosowanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety, czyli tego, co jemy i w jaki sposób. Powinniśmy też wiedzieć, iż struktura skóry nie jest jednolita tj. w zależności od pełnionych funkcji, może być grubsza lub cieńsza w poszczególnych partiach ciała. Skóra pokrywająca twarz (cera) zawiera mniejszą ilość tkanki tłuszczowej niż na innych częściach ciała.

Najważniejszą funkcją skóry jest ochrona narządów wewnętrznych przed czynnikami zewnętrznymi, do których należą między innymi: urazy mechaniczne, promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury, środki chemiczne, drobnoustroje i pasożyty. Dodatkowo skóra odpowiada za regulację równowagi wodno-elektrolitowej, syntezę hormonów, wchłanianie witamin i lipidów oraz gromadzenie tłuszczów. Natomiast najbardziej narażona na szkodliwe czynniki środowiskowe jest skóra twarzy, dlatego jej pielęgnacja wymaga szczególnych zabiegów i troski.

Rodzaje skóry twarzy – cery

Istnieją różne rodzaje skóry twarzy (cery): sucha, normalna, mieszana, tłusta i trądzikowa.

Rodzaje cery — sucha skóra

Charakteryzuje się ona wrażliwością i słabym nawilżeniem. Wynika to z małej aktywności jej gruczołów łojowych, które wydzielają naturalną substancję ochronną zwaną sebum. W przypadku zaniedbania tego rodzaju cery może nastąpić jej świąd i łuszczenie. Kosmetyki zalecane dla suchej cery powinny nie tylko ją nawilżać, ale również wykazywać zdolność zatrzymywania wody w jej strukturach.

Rodzaje cery — normalna skóra

Jest to idealna cera. Cechuje ją prawidłowe nawilżenie, dobre reagowanie na czynniki zewnętrzne, nie ma ona tendencji do wyprysków i ma zdrowy koloryt. Ponadto jest prawidłowo napięta, sprężysta, naturalnie zmatowiona. Taka cera jest typowa dla dzieci. Tymczasem u osób dorosłych występuje bardzo rzadko.

Rodzaje cery — mieszana skóra

Cera mieszana jest połączeniem cery tłustej z normalną lub suchą. Skłonność do łojotoku występuje w określonych strefach twarzy tj. na czole, nosie i brodzie. Pielęgnacja takiej cery nie jest łatwa, gdyż wymaga zabiegów stosowanych zarówno dla skóry tłustej, jak i suchej lub normalnej.

Rodzaje cery — skóra tłusta i trądzikowa

Cera tłusta charakteryzuje się przede wszystkim nadaktywnością pracy gruczołów łojowych. Ma tendencję do zmian trądzikowych i dlatego nazywana jest cerą z problemami. Widzimy na niej rozszerzone pory oraz gromadzące się w ujściach mieszków włosowych zaskórniki. Pielęgnacja takiej cery powinna opierać się na nawilżaniu oraz zmniejszaniu grubości warstwy rogowej, a także regulacji funkcjonowania gruczołów łojowych.

Zależności między cerą a wiekiem

Wiemy, iż wraz z wiekiem następuje spowolnienie metabolizmu komórkowego. Wówczas nawet cera tłusta może stać się suchą i szorstką, co z kolei wynika ze zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych i potowych, znajdujących się w tkance podskórnej. Dodatkowo ma miejsce zgrubienie warstwy rogowej naskórka. Maleje produkcja nowych komórek, a także zdolność do procesów regeneracji oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Pogłębia to zatem problem suchości.

Idealna cera mimo wieku

Procesu starzenia skóry nie można zatrzymać. Niemniej jednak poprzez właściwą pielęgnację można znacznie go opóźnić. W tym przypadku podstawą jest nawilżanie i odżywianie cery preparatami kosmetycznymi oraz nawadnianie całego organizmu. Dużą rolę odgrywa też wdrożenie zdrowej, zbilansowanej diety, wypoczynek oraz aktywność fizyczna.

Sposoby na idealną cerę

Tak naprawdę mamy na myśli sposoby na ładną i zadbaną cerę, ponieważ idealną cerę spotyka się bardzo rzadko. Sposoby takie przedstawiają zarówno kosmetolodzy, jak i dietetycy.

Źródła:

https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/co-jesc-by-miec-zdrowa-cere/

https://www.superpharm.pl/blog/jak-mie-ladna-cere-rady-kosmetologa

Ładowanie...

Ładowanie