Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Ile powinno się pić wody dziennie?

Ciało człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu składników. Jednakże zdecydowanie najważniejszym z nich jest woda. W zależności od wieku i płci przeciętnie człowiek ma w swoim składzie od 50 do 70 procent wody. Kobiety potrzebują trochę mniej wody niż mężczyźni. Z kolei dzieci mają jej więcej od dorosłych. Zapotrzebowanie na wodę, a dokładniej na płyny zależy też od stopnia aktywności fizycznej. Osoby wysportowane potrzebują jej więcej, niż ludzie prowadzący siedzący tryb życia. Odkryj, ile powinno się pić wody w ciągu dnia.

Jakie funkcje pełni woda w organizmie człowieka? Poznaj swoje zapotrzebowanie, aby być świadomym, ile powinno się pić wody.

Woda w organizmie człowieka wykonuje wiele funkcji. Pomaga w transporcie tlenu, oczyszczaniu organizmu z toksyn, a także zbędnych produktów przemiany materii. Co więcej, jest ona składnikiem cytoplazmy komórkowej. Wykorzystuje się ją również w procesie wchłaniania w jelitach. Tak naprawdę to nie sposób wymienić wszystkich funkcji. Woda wydalana jest przez pot, wraz z moczem i tracona w wyniku różnych czynności, dlatego trzeba ją systematycznie uzupełniać. Dostarczana jest do organizmu nie tylko wraz z wypijanymi płynami, ale także razem z pożywieniem.

Ile powinno się pić wody

Ile powinno się pić wody w ciągu dnia?

Na ilość wypijanej wody w ciągu dnia wpływa wiele czynników. Na liście tej wymienia się między innymi takie parametry jak: wiek, płeć, tryb życia, masę ciała, temperaturę otoczenia, wilgotność czy też stan chorobowy, na przykład biegunka. Istnieją różne wzory, które pomocne są w ustalaniu dziennego zapotrzebowania na wodę. Jednakże żaden z tych wzorów nie uwzględnia wszystkich czynników. Przykładem jest zasada mówiąca, że dorosły człowiek, który waży powyżej 40 kg, powinien przyjmować 30 ml płynów na każdy 1kg masy ciała dziennie. Zatem osoba ważąca około 50 kilogramów musi wypijać około 1,5 litrów wody dziennie. Specjaliści podkreślają także, że im więcej człowiek je pokarmów, tym więcej powinien wypijać płynów. Niezależnie od tego, którą metodę się wybierze, za każdym razem wychodzi, że przeciętny człowiek potrzebuje od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. W tym bilansie należy uwzględnić nie tylko wodę, ale również zupy, kawę, herbaty ziołowe i inne płynny.

Jakie objawy świadczą o odwodnieniu organizmu?

Zasadniczym symptomem odwodnienia jest wzmożone pragnienie. Co więcej, należy zwrócić uwagę też na barwę moczu. Gdy jest on bursztynowy lub ciemnożółty to informacja, że organizm ma za mało wody do jego produkcji. Prawidłowy kolor powinien być lekko żółty zbliżony do słomkowej barwy. Inne objawy to zmniejszona produkcja śliny, bezsenność, niewielki apetyt, zaparcia, bóle głowy, osłabienie czy duszności.

Jaki napój najlepiej nawadnia?

Powszechnie uważa się, że najlepszym napojem nawadniającym jest czysta woda. Jednakże najnowsze badania pokazują, że prawda jest zupełnie inna. Wynika to z tego, że wchłania się ona do organizmu nie na zasadzie czynnej, lecz biernej. Do dobrego wchłaniania potrzeba sytuacji, w której między światłem jelita a komórkami organizmu dochodzi do różnicy ciśnień osmotycznych, a więc stężeń cukru i jonów. Dlatego jeśli woda jest spożywana bez żadnych substancji towarzyszących, przejdzie przez jelito i zostanie wydalona wraz z moczem lub wykorzystana do związania masy kałowej. W efekcie zostanie zaabsorbowana, a potem wydalona. Dlatego dużo lepiej sprawdzi się woda z dodatkiem cukru lub miodu oraz odrobiną soli.

Co więcej, wspaniale nawadnia także dobrze znana woda kokosowa. Czystą wodę również należy pić, gdyż dobrze rozrzedza krew. Warto także dłużej zatrzymać się przy kawie i herbacie. Są to napoje, które wykazują silne właściwości moczopędne. Do nawadniania świetnie nadają się także herbaty ziołowe.

Jakie są najważniejsze źródła płynów?

Płyny do organizmu dostają się nie tylko przez wodę czy herbaty ziołowe. Wśród innych źródeł wymienia się soki naturalne i płyny nawadniające. Nie należy również zapominać o zupach. Pewne ilości wody znajdują się też w pożywieniu. Bardzo dużo występuje w owocach i warzywach. Do takiej kategorii zalicza się truskawki, ogórki, pomidory, rzodkiewki, paprykę, arbuza, brokuł i szpinak. Wspomniany ogórek ma ponad 90 procent wody. Ponadto suche zboża zawierają w sobie około 15 procent wody.

Kiedy wypijać wodę lub inne płyny?

Zaraz po przebudzeniu warto wypijać szklankę wodę. Jest to świetny sposób nie tylko na nawodnienie, ale także na zapewnienie wspaniałej dawki energii potrzebnej do działania. Co więcej, po płyny warto także sięgnąć 30 minut przed posiłkiem. Takie rozwiązanie pomaga w lepszym trawieniu. Płyn należy także wypijać na dwie godziny przed wysiłkiem fizyczny, a także przed snem. Wodę należy także pić wtedy, gdy zwyczajnie chce się pić. Trzeba mieć na uwadze też to, że w ciągu dnia potrzeba spożyć od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie.

Ważna jest nie tylko ilość, ale także jakość picia wody i innych płynów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest częste picie małych ilości wody!

Bibliografia:

https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/ [dostęp 21.09.2022r.]

Żywienie w sporcie. Kompletny przewodnik, Zysk i S-ka, 2005

Killer SC, et al. No evidence of dehydration with moderate daily coffee intake: A counterbalanced cross-over study in a free-living population. PLOS One. 2014;9

Ładowanie...