Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Jak bezpiecznie wyjść z diety – zdrowe nawyki odżywiania na co dzień

Wiele badań naukowych pokazuje, że spora części populacji po kuracji odchudzającej bardzo szybko osiąga swoją pierwotną wagę. Najczęściej wynika to z powrotu do starych przyzwyczajeń. Dlatego bardzo ważnym elementem jest stopniowe przyzwyczajanie organizmu do normalnego sposobu odżywiania. Dzięki temu nie dojdzie do odkładania się tkanki tłuszczowej. W tym etapie duże znaczenie ma pomoc dietetyka, który będzie kontrolował fazę stabilizacji i zaleci odpowiednie postępowanie. Sprawdź, jak bezpiecznie wyjść z diety i zachować zdrowe nawyki odżywiania na co dzień.

Na czym polega faza stabilizacyjna?

Faza stabilizacyjna pomaga bezpiecznie powrócić do kaloryczności zgodnej z zapotrzebowaniem organizmu. Proces ten nie może być gwałtowny. Dzięki temu układ człowieka przyzwyczai się do nowego sposobu odżywiania. Co więcej, kierując się tymi zasadami, utrzymasz przemianę materii na stałym poziomie, a rezultaty, nad którymi tak długo pracowałaś będą stałe. Bilans energetyczny wyrównaj do poziomu zerowego tak, aby ilość dostarczanych kalorii pokrywała się z ilością spalanej energii.

Istotne jest także to, aby wychodzenie z diety trwało tak długo, jak sama kuracja. Przeznaczenie tylko pięciu tygodni na stabilizację w przypadku osoby, która korzystała z terapii przez cztery miesiące to zdecydowanie za krótko. Ponadto można to przyrównać do przeprowadzki na odległy kontynentu. Im dalej wyruszamy, tym więcej czasu musimy poświęcić na zaznajomienie się z nowymi warunkami.

Jak bezpiecznie wyjść z diety, czyli jak powinien przebiegać etap stabilizacji?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każda osoba chudnie inaczej. Ma inne przyzwyczajenia, schorzenia i problemy zdrowotne, a także alergie. Dlatego zdecydowanie najlepiej przeprowadzić to pod okiem dietetyka. Warto jednak wymienić kilka zasad, które pomogą przejść przez ten etap z pożądanym rezultatem. Gdy w kuracji odchudzającej nie było węglowodanów ważnym krokiem będzie ich ponowne włączenie do menu. Jednak wszystko musi odbywać się spokojnie. Pamiętaj także o tym, aby stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków.

jak bezpiecznie wyjść z diety

W jakim tempie powinno zwiększać się dawkę kalorii?

Zwiększanie kaloryczności w etapie bezpiecznego wychodzenia z diety nie powinno wynosić więcej niż 100 do 150 kalorii tygodniowo. Można to zrobić na kilka sposobów. Wystarczy, że chudą rybę zastąpisz tłustą bądź do typowej przekąski śniadaniowej spożywanej podczas kuracji dodasz orzechy, migdały, czy suszone owoce. Doskonałą metodą jest także zwiększenie dotychczasowej porcji obiadowej.

Czego należy unikać podczas bezpiecznego wychodzenia z diety?

Istotne znaczenie mają także produkty, których należy unikać podczas fazy stabilizacji. Po pierwsze nie sięgaj po alkohol ze względu na wysoką energetyczność. Nie oznacza to jednak, że nie możesz stosować tego artykułu później, oczywiście pod warunkiem, że będą to niewielkie ilości. Absolutnie nie jest to także czas na niezdrowe słodycze, słodkie napoje i fast foody. Z tym rodzajem jedzenia trzeba pożegnać się raz na zawsze niezależnie od etapu, na którym się znajdujesz!

Jak bezpiecznie wyjść z diety, gdy podczas fazy stabilizacji waga pójdzie w górę?

Nie powinno to się zdarzyć, jeśli dieta przeprowadzana jest zgodnie z wytycznymi. Jednak trzeba obserwować swoją sylwetkę i regularnie kontrolować wagę. Gdy pojawią się niepokojące objawy, na przykład masa rośnie po zwiększeniu kaloryczności o 100 kilokalorii, należy powrócić do poprzedniej dawki energii. Działanie to podejmuje się tak długo, aż uda się ustabilizować wagę. Pamiętaj, że nie zawsze jest to powód do zmartwień. Zmiany na poziomie 2 kilogramów to zupełnie normalna rzecz, która może być związana z zatrzymywaniem wody, momentem w cyklu miesięcznym i wieloma innymi naturalnymi czynnikami.

Osoby kończące kurację odchudzającą bardzo często zastanawiają się nad tym, jak bezpiecznie wyjść z diety. Nie jest to łatwy proces. Najważniejsze, aby przeprowadzić go stopniowo. Organizm musi przywyknąć do nowych warunków. Najlepiej wykonać to działanie pod okiem specjalisty z zakresu zdrowego odżywiania. Dietetyk będzie kontrolował wagę podczas fazy stabilizacji i na bieżąco wprowadzi potrzebne modyfikacje. Daje to dużą szansę na to, że nie wrócisz do starych nawyków i utrzymasz sylwetkę, na którą tak długo i ciężko pracowałaś.

1. https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/odchudzanie-bez-efektu-jo-jo-jak-wyjsc-z-diety-by-znow-nie-przytyc-aa-xXNz-faZX-15wZ.html [dostęp dnia 21 sierpnia 2020 roku],

2. https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-wyjsc-z-diety-faza-stabilizacji [dostęp dnia 21 sierpnia 2020 roku],

Ładowanie...