Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Jaką rolę w organizmie odgrywają tłuszcze nasycone?

Każdego dnia reklamy telewizyjne i radiowe zasypują nas informacjami o produktach, które mają zapewnić nam zdrowie i doskonałą kondycję. Większość z nich zawiera specjalistyczne określenia, które niejednokrotnie są niezrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy. Jednym z nich jest pojęcie tłuszcze nasycone. Czym w rzeczywistości są i jaką rolę pełnią w naszym organizmie?

Co to są tłuszcze nasycone — przykłady?

Wszystkie tłuszcze, zwane inaczej lipidami, to związki organiczne, które nie rozpuszczają się w wodzie. Zwykle są one pochodzenia odzwierzęcego. W ludzkim ciele współtworzą one komórki narządów, a także magazynują energię w postaci tkanki tłuszczowej. Warto wiedzieć, że należą one do jednego z najważniejszych elementów dziennego zapotrzebowania na energię (około 35% w zbilansowanej diecie). Istotny jest jednak rodzaj dostarczanych tłuszczów, ponieważ ma on między innymi wpływ na stężenie cholesterolu we krwi. Zwykle dostarczamy je w pożywieniu, ale czasem również bezpośrednio poprzez syntezę wątrobową.

Jaką rolę w organizmie odgrywają tłuszcze nasycone?

Jak działają tłuszcze nasycone w organizmie?

Kwasy tłuszczowe dzielą się na tłuszcze nasycone i nienasycone. Bardzo ważne jest, aby oba te składniki znalazły się w naszym codziennym jadłospisie. Nawet osoby realizujące dietę powinny zadbać o to, aby w ciele panowała harmonia.

Tłuszcze nasycone pełnią ważną funkcję w naszym organizmie. Są one jednocześnie ważnym budulcem tkanek i błon komórkowych, ale również stanowią rodzaj zabezpieczenia w wielu częściach naszego ciała. Są odpowiedzialne między innymi za ochronę neuronów, aby prawidłowo działały. Za ich sprawą przemieszczają się w krwiobiegu oraz lepiej wchłaniają witaminy A, D, E oraz K. Należą także do ważnego źródła energii, które wpływa na całkowitą przemianę materii. Co więcej, tkanka tłuszczowa chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem, ale również zapewnia pod skórą barierę termoizolacyjną. Nasycone kwasy tłuszczowe mają zdolność tworzenia się bezpośrednio w organizmie człowieka.

Na tym jednak nie kończy się lista zadań kwasów tłuszczowych. Ich zadaniem jest ponadto współudział w regulowaniu poziomu hormonów. Mogą mieć one także wpływ na procesy odpornościowe organizmu.

Warto wiedzieć, że tylko dostarczając do organizmu odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych, mamy pewność, że wszystkie procesy, takie jak metabolizm, będą przebiegały prawidłowo. Dzięki nim zapewniamy ciału także równie ważne witaminy.

Jaką rolę w organizmie odgrywają tłuszcze nasycone?

Jak komponować dietę z udziałem kwasów tłuszczowych? Tłuszcze nasycone — produkty, gdzie występują?

Podstawą skomponowania zdrowej i zbilansowanej diety jest wiedza na temat niezbędnych składników odżywczych. Jednym z nich są nasycone kwasy tłuszczowe, które wraz z kwasami nienasyconymi tworzą kompletne źródło potrzebnych elementów.

Tłuszcze nasycone przykłady — występują przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli w mięsie oraz w produktach nabiałowych. Znajdziemy je także w takich produktach jak oleje roślinne — kokosowym i palmowym. Poszczególne gatunki tłuszczy nasyconych (na przykład laurynowy czy palmitynowy) wyróżniają się stałą konsystencją, która topi się pod wpływem obróbki cieplnej. Warto wiedzieć, że są przy tym mało reaktywne i odporne na utlenianie. Można je z powodzeniem poddawać obróbce cieplnej, ponieważ mają wysoką temperaturę dymienia.

Gdzie znajdziemy nasycone kwasy tłuszczowe?

Nasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy w różnego rodzaju produktach spożywczych, takich jak mięso, wędliny, ale także sery, jaja oraz produkty nabiałowe. Z ich udziałem możemy z powodzeniem skomponować zdrowe i smaczne menu na co dzień. Warto także wiedzieć, że zapewniają nam one uczucie sytości i wysokie walory smakowe. Jest on bowiem nośnikiem aromatów, tak ważnych i potrzebnych do stworzenia wartościowej, ale i pysznej diety.

Należy jednak pamiętać, aby przez cały czas kontrolować równowagę pomiędzy spożyciem kwasów nasyconych oraz tłuszczy nienasyconych. Przyjmuje się, że nawet podczas stosowania diety redukcyjnej, nie wolno spożywać mniej niż 20% tłuszczy nasyconych. W diecie standardowej będzie to około 120 kilokalorii (przy założeniu, że dziennie dostarczamy organizmowi około 2 000 kilokalorii). Musimy przy tym zwrócić uwagę, że nadmierne spożycie tych tłuszczów może z kolei przyczynić się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Zbyt wysoka ilość może zaś przełożyć się na zaburzenia w pracy układu sercowo-naczyniowego.

Jaką rolę w organizmie odgrywają tłuszcze nasycone?

Tłuszcze nasycone czy nienasycone? Równowaga kluczem do sukcesu!

Balans i równowaga są w naszym życiu bardzo istotne. Oznacza to, że żadnego ze składników odżywczych i mineralnych nie może w naszym ciele zabraknąć. Nawet jeśli stosujemy dietę, która ma za zadanie pomóc nam zasadniczo zmniejszyć tkankę tłuszczową, i tak powinniśmy zadbać o dostarczenie odpowiedniego poziomu kwasów tłuszczowych.

Kwasy tłuszczowe są niezbędnym elementem całego organizmu. Stanowią one nie tylko budulec tkanek, ale jednocześnie zapewniają odpowiedni poziom ochrony. Osłaniają zarówno narządy wewnętrzne, jak i tworzą barierę termiczną dla całego ciała. Zapewniają także energię oraz wsparcie dla naszego mózgu. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób skomponować odżywczą, ale i smaczną dietę na co dzień, dobrze jest udać się do specjalisty dietetyka. On, w oparciu o szczegółowy wywiad dotyczący naszego trybu życia i preferencji smakowych, pomoże nam dobrać odpowiednie menu. Będzie to dla nas gwarancja, że dostarczymy swojemu organizmowi tego, co niezbędne.

Ładowanie...