Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Jakie badania przed rozpoczęciem diety?

Współczesna wiedza na temat skutecznego, ale i bezpiecznego odchudzania jest coraz wyższa. Dzięki temu rośnie liczba osób, które świadomie podchodzą do tego przedsięwzięcia. Oznacza to w praktyce nie tylko rzetelną konsultację z profesjonalnym dietetykiem, ale również właściwe przygotowanie, które obejmuje, między innymi, specjalistyczne badania przed rozpoczęciem diety. Co powinniśmy sprawdzić, przed zastosowaniem wybranego wariantu? Do czego może przydać nam się ta wiedza?

Badania przed rozpoczęciem diety — źródło ważnej wiedzy

Nie bez kozery wielu specjalistów zaleca przeprowadzanie systematycznych badań laboratoryjnych. Dają nam one bowiem podstawową wiedzę na temat kondycji naszego organizmu, a także pozwalają nam podjąć decyzję  o  rozpoczęciu diety.

Do niedawna wiele osób podchodziło do tego tematu bez właściwego przygotowania. Mogło to skutkować stworzeniem zagrożenia dla zdrowia, ale również ryzykiem braku zadowalających efektów. Kwestie zrzucenia nadmiarowych kilogramów każdorazowo powinna poprzedzać wizyta u specjalistów, lekarza pierwszego kontaktu oraz wykwalifikowanego dietetyka. Pierwszy, na podstawie naszej sytuacji i aktualną kondycję organizmu, wskaże, czy zastosowanie diety ma faktyczne uzasadnienie, a także, czy jest dla nas bezpieczne. Zleci również stosowne badania, takie jak morfologia krwi czy ustalenie ilość wapnia w ciele. Drugi z kolei, na podstawie wykonanych badań i opinii lekarza, pomoże nam ustalić, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

Zalecone przez lekarza badania stanowią podstawę do bezpiecznego i skutecznego rozpoczęcia diety. Prawidłowa diagnostyka pozwoli także na lepsze dopasowanie konkretnego wariantu na odchudzanie. Co więcej, wykonywanie regularnych badań to klucz do zdrowia oraz do szybkiego wykrywania wszelkich ewentualnych nieprawidłowości.

Rozpoczęcie diety a stan odżywienia organizmu

To, jakie badanie zleci lekarz przed planowanym rozpoczęciem diety, zależy w dużej mierze od stanu naszego zdrowia oraz od wyniku indywidualnego wywiadu. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej podstawowej analizie poddaje się stan odżywienia. Innymi słowy, jest to sposób na sprawdzenie, czy w naszym organizmie znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze i minerały, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Jest to jedno z kluczowych badań, ponieważ większość metod odchudzających polega na redukcji kaloryczności spożywanych posiłków. Jeśli już w momencie startu okaże się, że brakuje nam jakiegoś elementu, możemy sobie poważnie zaszkodzić. Celem analizy jest więc ustalenie bieżącego składu energetycznego naszego organizmu. Następnym krokiem jest wskazanie ewentualnych środków naprawczych, na przykład w postaci odpowiednio dopasowanej suplementacji. Wyniki badań pokazują ponadto kondycję hormonalno-metaboliczną. Wiedza na ten temat umożliwia wskazanie przyczyn otyłości lub trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi.

Jakie badania przed rozpoczęciem diety?

Jakie inne należy wykonać badania przed rozpoczęciem diety? Poziom insuliny, poziom glukozy, a odchudzanie

Zanim wprowadzimy zmiany do swojego codziennego jadłospisu, powinniśmy sprawdzić również morfologię krwi. Jest to jedno z najczęściej zlecanych badań, jednak w kontekście dietetyki także może nieść ono sporo informacji. Najważniejsze jest ustalenie poziomu erytrocytów, hemoglobiny oraz leukocytów. Poziom poszczególnych elementów może dać specjaliście informację na temat ewentualnej niedokrwistości lub nadkrwistości. Ich przyczyną najprawdopodobniej jest brak kluczowych witamin, na przykład B12, albo niedobór żelaza. W każdej takiej sytuacji lekarz powinien zalecić stosowne środki, które przywrócą stan równowagi w organizmie. Co więcej, uzyskany wynik będzie miał także wpływ na wybór danego wariantu diety oraz na ewentualną suplementację.

Dla dopasowania odpowiedniej kuracji odchudzającej, ale również dla stworzenia kompleksowego i bezpiecznego planu działania niezbędna jest bieżąca ocena kondycji hormonalnej. W tym celu bada się tak zwany panel tarczycowy przed dietą, ponieważ od jego stanu mogą zależeć nasze problemy z wagą. W zależności od uzyskanych wyników dostrajana jest inna dieta, która ma jednocześnie na celu przywrócenie równowagi oraz zbilansowanej ilości niezbędnych składników odżywczych. Warto przy tym wiedzieć, że jeśli analiza wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, nie zaleca się stosowanie diety redukcyjnej. Ważne jest, aby zapewnić swojemu organizmowi zdrowy i przemyślany jadłospis.

Analizując swój stan zdrowia przed rozpoczęciem diety, dobrze jest także wziąć pod uwagę takie elementy jak poziom cukru, a także ewentualnie przeprowadzi testy alergii pokarmowej, co ma znaczenie, gdy wyznaczana jest konkretna dieta. Jeśli  zdarzy się, że uwzględnimy w menu jakiś składnik, którego nie tolerujemy, wówczas może to wywołać przykre dolegliwości. Warto przy tym pamiętać, aby podejść do swojej kondycji całościowo, ponieważ w ten sposób mamy gwarancję, że niczego nie przeoczymy. Przy okazji możemy też zdiagnozować, a następnie wyeliminować niezauważone wcześniej nieprawidłowości. Za sprawą systematycznych badań jesteśmy w stanie na bieżąco wychwytywać niepokojące sygnały, a także dopasować odpowiedni sposób odżywiania. Tylko w ten sposób będziemy mieć gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności wybranych metod.

Dopasowanie odpowiedniej diety — tylko w porozumieniu z lekarzem!

Konsultacja z dietetykiem jest kluczową sprawą, zanim podejmiemy decyzję o zrzuceniu zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli zależy nam na skutecznych i bezpiecznych efektach, konieczny będzie także rzetelny wywiad z lekarzem rodzinnym. Medyk w pierwszej kolejności zleca specjalistyczne badania. Następnie, na podstawie uzyskanych wyników, wskazuje na ewentualne zagrożenia wynikające z niedoborów oraz zaburzeń występujących w organizmie. Najczęściej rozwiązaniem jest dodatkowa suplementacja, a także dobranie takiej diety, która będzie najbardziej zbilansowana i bezpieczna. Podjęcie tych poszczególnych kroków daje nam pewność, że postępujemy właściwie. Odpowiednie przygotowanie to podstawa sukcesu. Dzięki niemu cały proces będzie odbywał się we w pełni bezpiecznych i kontrolowanych warunkach.

Źródła informacji:

  • https://centrumrespo.pl/odchudzanie/badania-odchudzaniem-ktore-warto-wykonac/
  • https://zdrowegeny.pl/poradnik/jakie-badania-przed-odchudzaniem

Ładowanie...