Osoby, które pragną, dobrze zacząć odchudzanie, interesują się różnymi terminami. Chcą poznać ich znaczenie. Jednym z nich jest kalkulator BMR. BMR to inaczej wskaźnik podstawowej przemiany materii. Dzięki temu można obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Dowiedz się, jak skutecznie obliczyć BMR. Zapraszamy do lektury artykułu!
BMR to inaczej skrót, który wykorzystywany jest do określania podstawowej przemiany materii. Za sprawą tego narzędzia możemy opisać najniższy poziom przemian energetycznych. Ten warunek staje się niezbędny do dostarczenia takiej ilości energii, która potrzebna jest do zachowania podstawowych funkcji życiowych.
Metabolizm to przemiany biochemiczne zachodzące w organizmach i komórkach. Jego zadanie polega na przekształceniu pokarmu w energię. Prędkość wpływu metabolizmu na zamianę pokarmu w energię jest to inaczej tempo przemian materii. BMR jest natomiast wskaźnikiem podstawowej przemiany materii. Jest to najmniejsza ilość energii, której potrzebuje organizm do dobrego działania. Parametr ten pozwala określić ilość kalorii, którą trzeba dostarczyć ciału, aby nie przyczynić się do spadku energii. Dzięki temu można też uniknąć niedoborów składników odżywczych.
Wskaźnik BMR ustala się przez podanie takich wskaźników jak wzrost, waga i wiek. Osoby, które chcą ustalić ilość kalorii, jaka powinna być spożywana w ciągu dnia, muszą wziąć też pod uwagę tempo metabolizmu. Składa się na to aktywność fizyczna i jeszcze kilka innych składników. Jest to podstawowa przemiana materii, termogeneza, czyli kalorie, które spalane są w trakcie aktywności fizycznej lub ruchu, a także efekt termiczny posiłku. W ostatniej kategorii uwzględnia się kalorie, które spala się podczas trawienia.
Wyróżnia się wiele różnych wzorów służących do obliczania wskaźnika BMR. Jest to na przykład równanie Harrisa Benedicta z 1984 roku, wzór Mifflina z roku 1990 i wzór Katch-McArdle.
Obliczanie wskaźnika BMR za pomocą wzoru Harrisa-Benedicta
PPM (kobiety) = spoczynkowy wydatek energetyczny kcal = 655,1 + (9,563 x masa ciała w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,676 x wiek)
PPM (mężczyźni) = spoczynkowy wydatek energetyczny kcal = 66,5 + (13,75 x masa ciała w kg) + (5,003 x wzrost w cm) – (6, 775 x wiek)
Jak wygląda wzór na obliczanie BMR według wzoru Mifflina?
PPM (kobiety) = spoczynkowy wydatek energetyczny kcal = (10 x masa ciała w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek) -161
PPM (mężczyźni) = spoczynkowy wydatek energetyczny kcal = (10 x masa ciała w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek) + 5
Jak wygląda wzór według Katch-McArdle?
PPM = 370 + (21,6 x LBM)
LBM = beztłuszczowa masa ciała w kilogramach
Wskaźnik BMR będzie przydatny dla wielu osób. Przyda się ludziom, którzy pragną się odchudzić i zmniejszyć swoją masę tłuszczową lub mięśniową. Jest to narzędzie wykorzystywane przez wielu dietetyków, czy też trenerów personalnych. Tak naprawdę jest to świetne narzędzie dla osób, które chcą utrzymać wagę, schudnąć lub przybrać na wadze.
Po pierwsze bardzo ważna jest zdrowa zbilansowana dieta. Najlepiej jest spożywać około 5 posiłków każdego dnia. Trzeba też stawiać na zdrowe przekąski takie jak orzechy, migdały, owoce i warzywa. Konieczne jest też nawodnienie organizmu. W tym celu należy wypijać około 1,5 litra płynów każdego dnia. Do jadłospisu należy również włączyć błonnik, a więc pieczywo pełnoziarniste, kasze, warzywa, owoce czy też rośliny strączkowe. Pozytywnie na metabolizm wpływają też przyprawy takie jak cynamon, kardamon, imbir, czosnek czy też mięta pieprzowa. Nie należy też zapominać o aktywności fizycznej i wysypianiu się dla regeneracji.
BMR jest to wskaźnik, który jest bardzo często wykorzystywany przez dietetyków. Zapotrzebowanie obliczają dla swoich klientów. Później obniżają prezentowaną wartość, przygotowując menu. Dobrą dietę przygotowuje się z zachowaniem zasad zdrowego żywienia. W przypadku zdrowego odżywiania nic nie dzieje się szybko. Dlatego w tym przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość. Najlepiej skorzystać z pomocy sprawdzonego dietetyka, który dostosuje dietę do konkretnej osoby. Uwzględni preferencje żywnościowe, alergie, czy choroby. Co więcej, taka dieta będzie dużo bezpieczniejsza. Osoba korzystająca z pomocy dietetyka może liczyć na wparcie i korektę, gdy pojawi się taka potrzeba. Dzięki temu z pewnością uda się zredukować tkankę tłuszczową bez efektu jojo. W ten sposób pacjent także nabywa zdrowych nawyków żywnościowych, co jest niezwykle istotne. Dlatego nie ma, co się za długo zastanawiać, tylko skorzystać z usług dietetyka, kiedy planuje się przejść na dietę. W ten sposób wszystko jest bezpieczne i odbywa się pod pełną kontrolą specjalisty.
Bibliografia
https://ptbo.edu.pl/bmr/ [dostęp 30.01.2023r.]
Ładowanie...