Właściwe zapotrzebowanie kaloryczne jest bardzo ważnym elementem, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie kalorie są w dużej mierze odpowiedzialne za wygląd naszego ciała i towarzyszący nam nastrój w ciągu dnia. Dlatego odpowiednia ilość przyjmowanych kalorii jest kluczowa, aby zachowywać zbilansowaną dietę i cieszyć się wymarzoną sylwetką. Dobra forma fizyczna, jak i psychiczna, również jest zależna od ilości przyjmowanych kalorii. To kwestia wymagająca indywidualnego podejścia, ponieważ wiele czynników za to odpowiada. W jaki sposób obliczać zapotrzebowanie kaloryczne? Warto znać te metody.
Trzeba zwrócić uwagę, że w dietetyce nie używamy kalorii, a kilokalorii, 1 kcal = 1000 cal. Oznacza ona energię, jaką pozyskiwana jest przez organizm w trakcie trawienia. Można zapisywać spożyte kalorie, to w prosty i łatwy sposób ułatwi kontrolowanie własnej masy ciała. Nie dopuszczając tym samym, do niewłaściwego odżywiania, a wręcz przeciwnie – pozwoli utrzymywać pozytywne rezultaty na długi czas.
Właściwe odżywianie to nie tylko mniejsze porcje i spożywanie 5 posiłków dziennie. Warto zadbać tutaj także o prawidłowe proporcje składników zawartych w jedzeniu:
PPM, czyli podstawowa przemiana materii (ang. BMR – Base Material Rate) jest najniższym poziomem przemian energetycznych, zachowujących podstawowe funkcje życiowe. U każdej osoby przemiana materii będzie inna, wpływa na to wiele czynników:
Kalkulator kalorii analizuje informacje przypisane do indywidualnego przypadku. Wskaźnik PPM nigdy nie będzie taki sam, mimo że na pierwszy rzut oka pod lupę bierzemy nawet dwie podobne osoby.
Istnieje kilka wzorów, które umożliwiają policzenie wskaźnika podstawowej przemiany materii. Bardzo często stosuje się wzór Harrisa – Benedicta:
Dla mężczyzn: M = 66,47 + 13,7 × mc. (kg) + 5 × wzrost (cm) – 6,76 × wiek
Dla kobiet: K = 665,09 + 9,56 × mc. (kg) + 1,85 × wzrost (cm) – 4,67 × wiek
np. 30-letnia kobieta o wzroście 160 cm i 65 kg powinna przyjmować:
665,09 + 9,56 × 65 + 1,85 × 160 – 4,67 × 30 = 1442 kcal
Używa się tutaj głównych jednostek – kilogramy, centymetry oraz wiek. Dlatego jest ona prosta w obliczeniach, jednakże posiada wadę. Metoda opracowana została na początku XX wieku (1918 r.) w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu metabolizm ludzi żyjących w XXI wieku, chociażby w Polsce uległ gwałtownej zmianie.
Inny wzór, który także uwzględnia trzy powyższe współczynniki to metoda Miffin-St Jeor opracowana w 2005 roku:
Wskaźnik BMR dla mężczyzn = (9,99 x masa ciała w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (4,92 x wiek w latach) +5.
Wskaźnik BMR dla kobiet = 9,99 x masa ciała w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (4,92 x wiek w latach) -161.
Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne zaakceptowało ten wzór, ze względu na jego zbliżone dostosowanie do potrzeb współczesnego człowieka.
Mimo wszystko nadal nie jest on tak dokładny, jak opracowany wzór Miffina-St Jeor’a, czy ulubiony przez dietetyków nadal Harrisa-Benedicta:
dla kobiet, jak i mężczyzn – 370 + (21,6 x masa mięśniowa ciała w kg)
Jedyny problem tkwi w uzyskaniu dokładnej informacji o posiadanej masie mięśniowej. Wagi łazienkowe z funkcją zawartości ilości mięśni, wody czy tłuszczu nie są zbyt rzetelne, dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się badanie analizujące skład ciała.
PPM jest ważny, określa licznik kalorii, który potrzebny jest organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Natomiast nie uwzględnia aktywności fizycznej. Dlatego obliczenie całkowitej przemiany materii (CPM) jest końcowym wynikiem, który jest równy zapotrzebowaniu energetycznemu organizmu. Wyliczenie wskaźnika CPM jest dosyć proste – wyliczone PPM mnożymy przez współczynnik aktywności fizycznej (PAL):
PPM x PAL = CPM
Podsumowując, w zależności od tego, jaki był wyznaczony cel: spadek masy ciała, utrata tkanki tłuszczowej albo budowa większej masy mięśniowej, zapotrzebowanie kaloryczne powinno być uwzględnione w codziennym życiu. Jest to jeden z kilku czynników odpowiedzialnych za zdrowie człowieka. Oprócz tego zbilansowana dieta, w której skład wchodzą wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Nie można zapomnieć o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. To wszystko połączone ze sobą przyniesie pozytywne rezultaty widoczne przez długi czas.
Źródła:
Ładowanie...