Nie ma to, jak wspaniały aromat kawy o poranku. Dla wielu osób to rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania. Wokół kawy istnieje dużo kontrowersji. Równie często się słyszy, że jest ona niezdrowa, jak i przypisuje się jej wiele właściwości zdrowotnych. Trudno się w tym wszystkim zorientować. Oczywiście jak wiele produktów ma ona pozytywne i negatywne strony. Problem pojawia się wtedy, gdy kawa staje się nałogiem. Nadużywanie artykułów, którym powszechnie przypisuje się pozytywny wpływ na organizm, może prowadzić do bardzo poważnych skutków. Sprawdź, jak jest w tym przypadku i rozwiej swoje wątpliwości!
Kawa to napój przygotowywany z mielonych ziaren kawowca. Do Europy przybyła na przełomie XVI i XVII wieku. Przez długi czas ludzie nie mogli się do niej przekonać. Dlatego popularność zyskała w późniejszym okresie. Zawdzięcza to dużej zawartości kofeiny, której przypisuje się właściwości pobudzające. Poprawia nastrój i dodaje energii. W małej czarnej znajdziesz też inne cenne składniki. Do grona korzystnych substancji zalicza się bez wątpienia polifenole, które mają silne właściwości antyoksydacyjne, w tym także kwas kawowy, ferulowy i chlorogenowy. Pamiętaj jednak o tym, że im bardziej wypalone ziarna, tym mniej wartości odżywczych ma kawa. Co więcej, aromatyczny napój nie zawiera praktycznie kalorii, chyba że dodasz do niego tłuste mleko, cukier, czy słodki syrop. Wówczas zupełnie zmienia to postać rzeczy!
Dzięki zawartości kofeiny kawa pozytywnie wpływa na metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Doprowadza do wzrostu zawartości kofeiny i glukozy. W rezultacie tłuszcze rozkładają się znacznie szybciej. Może to sprzyjać utracie wagi. Musisz wiedzieć o tym, że mała czarna bardzo często jest składnikiem preparatów odchudzających. Ponadto na spożywaniu tego napoju może skorzystać także Twoja wątroba. Badania potwierdzają, że dostarczanie do organizmu około dwóch filiżanek kawy dziennie może ochronić przed ryzykiem wystąpienia marskości tego organu.
Mimo tych właściwości absolutnie nie można doprowadzić do sytuacji, w której kawa staje się nałogiem. Wówczas mimo prozdrowotnych właściwości będzie ona miała negatywny wpływ na zdrowie. Dzienna porcja nie powinna przekroczyć trzech filiżanek. Zawiera ona mniej więcej 300 mg kofeiny, co stanowi dopuszczalną dawkę dla organizmu człowieka. Gdy nie zastosujesz się do tego zalecenia, szybko możesz przyczynić się do uzależnienia. Zauważysz wtedy takie symptomy jak uczucie rozdrażnienia i niepokoju. Mogą wystąpić także stany lękowe. Ponadto szczególną ostrożność powinny zachować osoby z problemami gastrycznymi, kobiety w ciąży, a także cierpiące na osteoporozę.
Powszechnie uważa się, że czarny napój prowadzi do wypłukiwania cennych pierwiastków, wśród których wymienia się magnez i wapń. Jednakże ubytek tych mikroelementów nie jest duży. Przy odpowiedniej diecie i dbaniu o nawodnienie organizmu czynnik ten nie ma dużego wpływu na zdrowie.
Świeżo palna kawa wypijana w odpowiednich ilościach jest zdrowa, ale czy to samo można stwierdzić w przypadku kawy rozpuszczalnej? Pozyskiwanie kawy rozpuszczalnej opiera się na wykorzystaniu procesów fizycznych, a nie chemicznych, przed którymi tak wiele osób przestrzega. W produkcji korzysta się z następujących rozwiązań: liofilizacji, suszenia rozpyłowego i aglomeryzacji. Pierwszy zabieg polega na suszeniu w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza przy zastosowaniu obniżonego ciśnienia. Taka kawa uznawana jest za lepszej jakości. Drugi sposób to rozpylenie mieszanki w strumieniu gorącego powietrza (około 300 stopni Celsjusza) pod ciśnieniem. Taki produkt występuje w formie proszku. Ostatnia występuje w formie granulowanej i jest bardzo powszechna.
Największy zarzut, jeśli chodzi o kawę rozpuszczalną to duża zawartość szkodliwego akrylamidu. Jest to substancja tworząca się w wyniku obróbki termicznej. Związek ten występuje w każdej filiżance małej czarnej, jednak faktem jest to, że w rozpuszczalnej jest go znacznie więcej. Ponadto warto sprawdzić także skład. Producenci alternatywnego napoju bardzo często dodają do niego mleko w proszku i cukier, a także substancje dodatkowe. Możesz znaleźć tam regulatory kwasowości, emulgatory i substancje przeciwzbrylające. W rezultacie kawa rozpuszczalna staje się jeszcze mniej wartościowa.
Kawa staje się nałogiem — czy trzeba z niej całkiem zrezygnować?
Nie trzeba rezygnować z kawy. Spożywana w odpowiednich ilościach wykazuje wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Po prostu obserwuj swój organizm i reaguj na sygnały, które wysyła. Można pić także kawę rozpuszczalną, jednak tutaj należy zachować większą ostrożność. Warto sprawdzić skład, czy nie ma tam dodatkowych substancji i innych niespodzianek od producenta!
Źródła:
1. http://www.czytelniamedyczna.pl/5649,czy-picie-kawy-jest-zdrowe.html [dostęp 21.10.2020r.],
2. https://www.damianparol.com/kawa-rozpuszczalna/ [dostęp 21.10.2020r.],
3.https://www.damianparol.com/suplementy-na-odchudzanie-kofeina-i-garcinia-cambogia/zrzut-ekranu-2020-01-4-o-11-26-08/ [dostęp 21.10.2020r.],
Ładowanie...