Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Kłopoty puszystych czterdziestolatek

Otyłość jest uciążliwa w każdym wieku, jednak dolegliwości z nią związane nasilają się szczególnie u kobiet, które przekroczyły 40-ty rok życia. Wtedy to właśnie rozpoczyna się najtrudniejszy okres w życiu kobiety – przekwitanie, czyli menopauza. Jajniki stają się mniej sprawne, wydzielają mniejszą ilość hormonów.. Pojawiają się dokuczliwe bóle, uderzenia gorąca, osteoporoza, nadciśnienie, choroby serca i nerwice. Kobieta w okresie menopauzy staje się nieznośna dla otoczenia, nerwowa, nadpobudliwa, wpada w zły nastrój z byle powodu i często złe samopoczucie rekompensuje jedzeniem, tłumacząc, że to jedyna przyjemność, jaka jej w życiu została. Przekreśla w ten sposób sens swojej kobiecości, wynosząc ponad wszystko uciechy stołu. Uciechy zresztą złudne, bo organizm nie potrafi juz „przerobić” góry jedzenia, jaka otrzymuje. Po 40-ce przemiana materii staje się wolniejsza i nasze zapotrzebowanie nie jest już tak duże jak w okresie wzrostu i największej aktywności.

 

8

 


Przekwitanie niekoniecznie musi być dla kobiety pasmem udręki. Wiele zależy od niej samej. Zdrowie nie jest wyłącznie tylko jej osobistą sprawą. Jest jeszcze rodzina – mąż, dzieci, albo wnuki; jest też dalsze otoczenie kobiety, np.: w pracy. Dlatego powinniśmy utrzymywać swoje ciało i psychikę w zdrowiu i sprawności. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego same – powinnyśmy zgłosić się o pomoc do lekarza, który na pewno zaproponuje odpowiednią kurację hormonalną.
Ale przede wszystkim nie rezygnujmy z kobiecości. Bądźmy wciąż atrakcyjne, czyli również szczupłe. Odwracajmy uwagę od jedzenia, a zajmijmy się czymś, co lubimy. Kobietom dobiegającym 50-ki często się wydaje, że nie są już nikomu potrzebne i przez to zamieniają się w stateczne i zaniedbane babcie… Rezygnują ze wszystkich działań, wymagających aktywności i wówczas jedzenie staje się ucieczką od rzeczywistości. Zaniedbują kino, teatr, koncerty – zwalając winę na złą pogodę i samopoczucie, jeśli opuszczają domowe pielesze, to idą na zakupy. Zostaje im oglądanie telewizji, podjadanie smakołyków i tycie.
Nie musi jednak tak być. Na zmiany nigdy nie jest za późno. Z pewnością jest trudniej stracić zbędne kilogramy niż je zyskać, ale im wcześniej zdecydujemy się na odchudzanie, tym lepiej. Należy przede wszystkim zmienić tryb życia i to raz na zawsze.
Czas przekwitania to ostatni moment, w którym możemy, a wręcz powinniśmy, sobie pomóc. Jeśli uda nam się wprowadzić w życie rozsądek, zdrowe zasady odżywiania i ruchu, wówczas łatwiej zniesiemy ten trudny okres.

Ładowanie...

Ładowanie