Koktajle odchudzające przygotowywane są z najwyższej jakości suplementów, które są pożywne, o dużej wartości odżywczej. Zawierają odpowiednio dobrane ilości witamin i składników odżywczych. Są one niezmiernie popularne wśród kobiet, ponieważ dają one szybkie efekty. Jednak jak zwykle umiar jest najlepszym doradcą. Koktajle mogą wspomóc nas w procesie utraty kilogramów, ale stosowane nadmiernie odniosą odwrotny skutek.
Jak z każdym suplementem diety, nadmierne stosowanie białek serwatkowych może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Więc należy być ostrożnym z dawkowaniem. Nie należy zastępować swojej diety wyłącznie koktajlami odchudzającymi. Poza tym diety w proszku często są źródłem rafinowanych cukrów (takich jak fruktoza), które negatywnie wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej, a nieraz także – niezdrowych tłuszczów trans upośledzających działanie hormonów takich jak insulina. O kwestii barwników, aromatów, słodzików i innych dodatków, nawet nie wspominając. Tymczasem wiele osób ulega przekonaniu, że owe preparaty są nie tylko skuteczne – ale i bardzo zdrowe i spożywa proszkowy koktajl na śniadanie, proszkową zupkę na obiad oraz „dietetycznego” batonika na kolację. Często tak robimy bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem, myśląc, że jemy zdrowe i bezpieczne produkty.
Niestety diety oparte głównie na proszkowych produktach są często skrajnie niskokaloryczne, niektóre plany żywieniowe dostarczają zaledwie 500kcal! Jest to ilość głodowa! Owszem, zastosowanie takiego planu skutkuje szybką utratą masy ciała, niestety — w dużej mierze spaleniu ulega tkanka mięśniowa, a poza tym dość szybko przychodzi załamanie i kompensacja w postaci łakomstwa nie do opanowania. Dodatkowo spowolniony „głodówką” metabolizm powoduje, że powrót do dawnej „wagi” jest niemalże natychmiastowy po zakończeniu diety.
Zatem „diety w proszku” nie stanowią rozsądnego sposobu na redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oczywiście „awaryjne” ratowanie się gotowymi preparatami zastępującymi posiłki (np. kiedy nie mamy czasu na przygotowanie konwencjonalnej kolacji czy drugiego śniadania), są rozwiązaniem całkiem sensownym, jednak jako podstawowy element jadłospisu – zupełnie się nie nadają. Dodatkowo długotrwałe odchudzanie się na dietach w proszku może doprowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych oraz pogorszenia stanu zdrowia.
Jeśli zdecydujemy się na taki sposób odchudzania – róbmy to rozsądnie i z głową najlepiej pod kontrolą dietetyka. I lekarza prowadzącego, by wykluczyć na bieżąco, wszelakie niepokojące nas objawy czy skutki uboczne. Może się okazać, iż długo trwałe stosowanie koktajli odchudzających wywołuje w naszym organizmie uczulenia, kłopoty z trawieniem, złe samopoczucie lub inne niepożądane objawy.
Diety koktajlowe nazywane są „VLCD” – „Very low Calory Diet”. Są to bardzo rygorystyczne i intensywne programy odchudzające, w których tradycyjne posiłki zastępujemy właśnie koktajlami (najczęściej na bazie białka roślinnego). Tego rodzaju dieta zazwyczaj trwa 2-4 tygodnie. A obiecywany przez producentów ubytek wagi zazwyczaj wynosi ok. 8 kg. Początkowo na diecie spożywamy dziennie około 500-600 kcal, stopniowo zwiększając ją do 1200 kcal. Tego typu diety mogą dawać oszałamiające efekty, ale należy pamiętać, by po ich skończeniu nie wrócić drastycznie z dnia na dzień do swoich starych nawyków, ponieważ będzie skutkowało to efektem jojo, a tego raczej byśmy nie chcieli.
Zastanawiasz się, kiedy zobaczysz efekty picia koktajli odchudzających? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że samo picie koktajli nie sprawi, że z dnia na dzień schudniesz. Owocowe i warzywne szejki jedynie pomagają w utracie kilogramów — jeśli nie połączysz ich z odpowiednią dietą i codzienną dawką ruchu, nie zobaczysz efektów.
Jak więc pić koktajle odchudzające, żeby rzeczywiście wpłynęły na utratę wagi? Możesz pić je na śniadanie zamiast normalnego posiłku, a zielone szejki na kolację. Oprócz tego odżywiaj się tak, by nie przekraczać swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Żeby schudnąć, powinieneś dodatkowo zmniejszyć je o 200-300 kcal.
Efekty picia koktajli odchudzających przyspieszysz, regularnie trenując. Na początek postaw na szybki marsz — wbrew pozorom daje świetne rezultaty i przyzwyczaja organizm do wysiłku. Po tygodniu wprowadź treningi kardio — np. bieganie, jazdę na rowerze, stepper, orbitrek. Po 4 tygodniach zacznij stosować trening interwałowy, który najszybciej spala kalorie, ale jest najbardziej intensywny.
Najbardziej skuteczne są koktajle, które zawierają białko serwatkowe. Dlaczego czujemy się syci po zastosowaniu takiego napoju? Przykładowo: 30 gramów proszku na bazie białka serwatkowego zawiera ma około 110 kalorii, 2 gramy tłuszczu, 1 gram węglowodanów, 1 gram cukru i 23 gramy białka. Badania dowodzą, że taki proszek działa najskuteczniej na tłumienie głodu.
Podobny w działaniu jest proszek sojowy. Naukowcy donoszą, że picie napojów na bazie tego proszku daje pozytywne rezultaty w procesie chudnięcia. Badania pokazały, także że osoby otyłe stosujące dietę na bazie koktajli odchudzających straciły na wadze w krótkim okresie znacznie więcej niż osoby będące na konwencjonalnej, zbilansowanej diecie.
Kolejnym składnikiem powszechnie znajdującym się w koktajlach odchudzających jest L-karnityna. Jest ona niezbędna, aby tłuszcz mógł zostać zamieniony w energię. L-karnityna wpływa na redukcję zapasowej tkanki tłuszczowej i równocześnie ogranicza odkładanie się tłuszczu dostarczanego z pożywieniem. Jeżeli zostanie spożyta przed wysiłkiem fizycznym, znacznie zwiększa wydolność organizmu. Ponadto L-karnityna pełni także role detoksykacyjną, a także zwiększa wydajność organizmu.
Ładowanie...