Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Leki a suplementy diety – poznaj różnicę

Suplementy diety stają się coraz popularniejsze. Coraz więcej osób sięga po te specyfiki. Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest różnica między nimi. W pierwszej kolejności można wziąć pod uwagę receptę, której wymagają niektóre leki, a suplementy diety już nie. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy Cię do lektury naszego artykułu. Dzięki temu odkryjesz najważniejszą różnicę pomiędzy tymi specyfikami.

Co warto wiedzieć na temat suplementów diety?

Suplementy diety trafiają do zróżnicowanej grupy osób, od najmłodszych po najstarszych. Głównie skierowane są dla osób, które aktywnych fizycznie, prowadzących siedzący tryb życia, matek karmiących, ciężarnych, starszych, młodszych i wiele, wiele więcej. Mają one pozytywne działanie na pracę poszczególnych układów człowieka. Stanowią źródło witamin, a także składników mineralnych. Występują w postaci tabletek, kapsułek, a także saszetek z proszkiem lub ampułek z płynem. Przyjmuje się je w niewielkich ilościach ze względu na skondensowaną zawartość substancji zdrowotnych. Co więcej, nie zastępują one zbilansowanej diety, a ją uzupełniają. Ogólnie rzecz ujmując, jest to skupione źródło witamin. Suplementy diety występują na rynku w takiej formie, aby umożliwić ich dokładne dawkowanie.

Leki a suplementy diety – kluczowe różnice

Po pierwsze trzeba mieć na uwadze, że suplementy nie leczą żadnych jednostek chorobowych. Dawki składników, które obecne są w suplementach diety, mają charakter żywieniowy. Wyroby lecznicze mają natomiast funkcję farmakologiczną. Suplementom diety nie przypisuje się zatem zadania zapobiegania, leczenia, ani wyleczenia schorzeń.

Wobec tego suplement diety uzupełnia codzienny sposób odżywiania w witaminy, składniki mineralne, a także inne wartości. Najważniejszą cechą charakterystyczną jest uzyskanie efektu odżywczego. Z kolei preparaty lecznicze określone zostały przez szereg ustaw prawa farmaceutycznego. Co więcej, istotne jest to, że leczą one choroby. Bardzo często przypisuje się im właściwości poprawiające stan zdrowia.

suplementy diety

Jak zatem odróżnić suplement diety od preparatu leczniczego?

W celu odróżnienia suplementu od leku bierze się pod uwagę ogólne aspekty charakterystyczne. Najczęściej, ale nie zawsze dawki zawartych składników są duże wyższe niż w suplementach diety. Na opakowaniu musi znaleźć się także informacja, że są to suplementy diety i nie mogą one stanowić zamiennika zróżnicowanej diety.

W jakich sytuacjach stosuje się preparaty lecznicze, a w jakich suplementy diety?

Preparaty lecznicze stosuje się w przypadku schorzeń, natomiast suplementy diety, po to, aby uzupełnić niedobory składników odżywczych i witamin. Istotne jest to, aby wybierać takie suplementy diety, które odznaczają się dobrym i bogatym składem opracowanym na podstawie badań naukowych. Wynika to z tego, że na rynku znaleźć można wiele takich preparatów, dlatego trzeba wybierać najlepsze. Ważne w tym przypadku jest to, aby korzystać z zaufanych źródeł, a co ważniejsze renomowanych producentów, którzy stawiają przede wszystkim na jakość.

Czy warto sięgać po suplementy diety, a jeżeli tak to jakie?

Suplementy diety stanowią świetne uzupełnienie codziennej diety w witaminy i składniki mineralne. Oczywiście dobrze byłoby, gdyby wszystko, co niezbędne pochodziło z pożywienia. Jednakże czasami trudno to osiągnąć. Tutaj z pomocą przychodzą suplementy diety. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby pochodziły one od renomowanych producentów i miały dobry skład. Warto także skorzystać z pomocy dietetyka, który opracuje dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Wówczas ryzyko niedoborów jest dużo mniejsze. Zaletą tego rozwiązania jest to, że specjalista będzie sprawdzał postępy i w razie czego wprowadzi korekty do diety. Dzięki temu można liczyć nie tylko na redukcję masy ciała, ale również bogactwo ważnych składników.

leki suplementy diety

Jaka jest różnica między lekami a suplementami diety, czyli podsumowanie najważniejszych informacji?

Suplementy diety są produktami, których zadanie polega na uzupełnieniu diety w witaminy i składniki odżywcze. Nie mają one właściwości leczniczych. Natomiast preparaty lecznicze są przeznaczone do leczenia lub niwelowania różnych schorzeń. Najczęściej jest tak, że leki występują w większych dawkach, ale niekoniecznie musi tak być. Warto sięgać po sprawdzone suplementy diety, czyli takie, które produkowane są przez renomowanych producentów. Najlepiej jednak skorzystać z porady specjalisty, czyli dietetyka, który dostosuje dietę do konkretnej osoby. Dzięki temu z pewnością niedoborów będzie dużo mniej. Suplementy diety przeznaczone są dla różnych osób, a więc starszych, młodszych, aktywnych fizycznie lub tych mniej aktywnych, kobiet czy mężczyzn. Dużą popularnością cieszą się naturalne suplementy diety i po takie należy sięgać. Wzmacniają one odporność organizmu, korzystnie działają na układ pokarmowy, krążenia i inne. Dostarczają niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poprawiają także urodę, elastyczność skóry, a także ogólną witalność, ponieważ bogactwo witamin pozytywnie wpływa na całą sferę funkcjonowania człowieka. W połączeniu ze zdrowym jedzeniem można liczyć na sukces i dobrą kondycję.

Bibliografia:

https://nutropharma.pl/blog/post/roznica-miedzy-suplementami-a-lekami-kiedy-siegac-po-suplementy-a-kiedy-konieczne-sa-leki-.html

https://www.izielnik.pl/blog/leki-a-suplementy-diety-jakie-sa-roznice

Ładowanie...

Ładowanie