W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się na temat tego, co właściwie składa się na naszą wagę i ogólną sylwetkę. Dlaczego czasem jest tak, że tyjemy, choć staramy się jeść zdrowo? W jakim stopniu to nasza dieta wpływa na nasz wygląd, a kiedy decydują o tym inne czynniki? Jeśli zależy nam na tym, aby zrzucić zbędne kilogramy, musimy uświadomić sobie, że znaczenie mają wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Warto zwrócić także uwagę, że każdy z nich ma swoją specyfikę i że metabolizm a podstawowa przemiana materii to niekoniecznie to samo. Jak więc prawidłowo zdefiniować te pojęcia? Jakie mają one wpływ na odchudzanie?
Jest prawdą od dawna znaną, że nasz organizm to niezwykle precyzyjne połączenie narządów i komórek, które tworzą nierozerwalną całość. Dopiero uświadomienie sobie tego mechanizmu pozwala prawidłowo określać szczegóły funkcjonowania oraz zależności pomiędzy poszczególnymi procesami. Ma to ogromne znaczenie również w przypadku nauki o żywieniu, dzięki której wiemy więcej na temat tego, jak działa układ trawienny i w jaki sposób odpowiednia dieta wspomaga nasz rozwój.
Analizując możliwości pozbycia się nadmiarowych kilogramów, często spotykamy się z pojęciem metabolizmu oraz z kwestią podstawowej przemiany materii. Pozornie te dwa procesy są do siebie podobne, a terminów używa się zamiennie na określenie tego samego. W rzeczywistości jednak jedna sprawa wynika niejako z drugiej.
Metabolizm jest to bowiem całościowy proces przemiany pokarmów w energię, a w jego skład wchodzą wszelkie procesy biochemiczne. Tymczasem PPM, czyli podstawowa przemiana materii, to tylko jeden z elementów metabolizmu.
Mianem podstawowej przemiany materii określa się najniższy poziom przemian energetycznych, dzięki którym ciało otrzymuje budulec do prawidłowego funkcjonowania. Jest to ilość potrzebna do zapewnienia optymalnych warunków do działania, takich jak ciepłota ciała oraz właściwa praca poszczególnych układów. Ustala się ją na podstawie fizjonomii danego człowieka, czyli przede wszystkim jego wagi i wzrostu. Bierze się pod uwagę także wiek, płeć oraz uwarunkowania środowiskowe, na przykład tryb życia albo przebyte choroby. Warto przy tym pamiętać, że na wartość PPM mogą wpływać również czynniki zewnętrzne, które będą ją subtelnie zmieniać. Dla przykładu podstawowa przemiana materii będzie inna u kobiet, które przechodzą właśnie menstruację, a inna u ciężarnych. Co więcej, musimy pamiętać, że wartość ta zmienia się wraz z wiekiem. W okresie intensywnego wzrostu oraz w czasie dojrzewania PPM wzrasta, a po osiągnięciu maksymalnego poziomu, stopniowo zaczyna spadać.
Metabolizm określa całość procesów związanych z zapotrzebowaniem energetycznym oraz jego spożytkowaniem w organizmie na poszczególne czynności życiowe. Podstawowa przemiana materii stanowi jeden z elementów, który należy do metabolizmu. Dodatkowe składowe to także PPM, czyli ponadpodstawowa przemiana materii.
Całkowita przemiana materii, czyli CPM to suma tych procesów, które dają nam ostateczną wartość zapotrzebowania energetycznego w ciągu dnia. Warto przy tej okazji pamiętać, że poszczególne elementy wzajemnie na siebie wpływają i są dość umowne, ponieważ w praktyce dużo czynników ma na nie wpływ. Przykładem może być sytuacja, kiedy znajdujemy się na zewnątrz, gdzie panuje bardzo niska temperatura. Wówczas zapotrzebowanie energetyczne rośnie, ponieważ nasze ciało musi przystosować się do nowych warunków. Kiedy z kolei znajdujemy się w ciepłym pomieszczeniu, liczba ta z pewnością się zmieni. Innym elementem wpływającym na te dane jest między innymi poziom aktywności fizycznych wykonywanych w ciągu dnia. Sportowcy będą mieli bowiem zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż osoby, które sporadycznie wykonują czynności związane z ruchem. Chcąc uzyskać możliwie najbardziej miarodajne wartości, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko czynniki naturalne, ale również uwarunkowania zewnętrzne i środowiskowe. Najlepiej zrobić to z pomocą wykwalifikowanego dietetyka, który będzie umieć sprawnie przeprowadzić nas przez cały proces i pomoże uzyskać nam miarodajny wynik.
Analizując zapotrzebowanie energetyczne, musimy wziąć pod uwagę różne aspekty. Co więcej, musimy także pamiętać, że w skład uzyskanej wartości wchodzą tłuszcze, białka i węglowodany we właściwych proporcjach. Te ilości także należy precyzyjnie określić, aby móc prawidłowo ustalić zbilansowany jadłospis. Musimy przy tym mieć świadomość, że liczby to jedno, ale w rzeczywistości ważniejszy jest skład i jakość dostarczanych pokarmów. Jest to aspekt, który powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności. To, co jemy, jest bowiem ważniejsze niż uzyskane dane. W opracowaniu skutecznej, ale przede wszystkim zdrowej diety, warto postawić na nieprzetworzone produkty sezonowe, które dostarczą nam niezbędnych składników odżywczych. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie bezpieczne funkcjonowanie oraz smukłą sylwetkę. Pomoże nam w tym z pewnością lekarz lub dietetyk, który nie tylko będzie umiał ustalić nasze zapotrzebowanie energetyczne, ale również, w oparciu o te wartości, opracuje dla nas smaczne i zdrowe menu. Dzięki temu każdego dnia będziemy mieć siłę do sprawnego działania i radzenia sobie ze zwykłymi obowiązkami.
Źródła:
https://centrumrespo.pl/odchudzanie/czy-metabolizm-spowalnia-z-wiekiem/#metabolizm-co-to-jest
https://centrumrespo.pl/odchudzanie/jak-obliczyc-zapotrzebowanie-energetyczne/
https://centrumrespo.pl/odchudzanie/czy-metabolizm-spowalnia-z-wiekiem/
Ładowanie...