Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie
 • Postaw na test 10:00 01.04.2016
 • Wizyty Promocyjne

  Metabolizm – sposoby na jego przyśpieszenie

  Dobry wygląd poprawia samopoczucie, dodaje pewności siebie, a co najważniejsze sprawia, że człowiek ma większą wiarę we własne możliwości. Jednakże każdy organizm jest inny. Niektórzy ludzie mogą bez większego wysiłku utrzymać piękną sylwetkę. Inni natomiast muszą wprowadzić do swojego życia więcej wysiłku, determinacji oraz ciężkiej pracy. I to jeszcze nie do końca pozwala im osiągnąć zamierzony rezultat. Dlaczego tak się dzieje? Czy istnieją skuteczne sposoby wpływająca na przyspieszenie metabolizmu? Pewnych ograniczeń organizmu oczywiście nie da się pokonać. Jednakże stosowanie się do podstawowych zasad pozwoli na osiągnięcie pożądanych efektów. Trzeba tylko wytrwale ich przestrzegać. Jak przyśpieszyć metabolizm?
  Metabolizm - sposoby na jego przyśpieszenie

  Co to jest metabolizm?

  Najprościej rzecz ujmując, jest to przemiana materii. Możemy to opisać jako grupę reakcji biochemicznych (anabolicznych oraz katabolicznych), które obecne są w żywym organizmie. Działania te pozwalają na otrzymanie energii z jedzenia, a także syntezę cząstek, które są niezbędnym elementem do podtrzymania życia. U osób dorosłych wskazane przemiany pozostają w równowadze. We wczesnym okresie życia przeważają procesy syntezy, a więc anabolizm, natomiast osoby starsze doświadczają mechanizmów rozkładu, określanych jako katabolizm.
  Anabolizm jest zatem procedurą, w której z prostych związków chemicznych tworzą się złożone, wysokoenergetyczne produkty. System ten wymaga dostarczenia energii. Katabolizm natomiast określany jest jako proces rozkładu złożonych substratów prowadzący do powstania prostych, niskoenergetycznych produktów. W wyniku wskazanej przemiany dochodzi do wytwarzania energii.
  Zasadniczy wypływ na metabolizm mają hormony wytwarzane w organizmie człowieka. Podstawowe komponenty działające na gospodarkę hormonalną to odżywianie oraz aktywność fizyczna. Biorąc pod uwagę powyższe przyjmowanie zdrowych pokarmów oraz wysiłek fizyczny to niezbędne elementy przyczyniające się do regulowania gospodarki hormonalnej, a w konsekwencji także przyspieszenia metabolizmu.

  Jak przyspieszyć metabolizm?

  Po pierwsze aktywność fizyczna

  Każdy z nas zadaje sobie sprawę z tego, że ruch to zdrowie, a co za tym idzie doskonały czynnik wpływający na przyspieszenie metabolizmu. Dobrze przemyślane treningi mające charakter siłowy skutecznie przyczynią się do zwiększenia masy mięśniowej. W konsekwencji prowadzi to do rosnącego zapotrzebowania energetycznego organizmu ludzkiego. Opisując to prościej, powiedzieć można, że im więcej mięśni, tym metabolizm jest lepszy. Co więcej, tkanka mięśniowa odpowiada za wspaniały wygląd. Biorąc pod uwagę powyższe, nasz plan treningowy powinien uwzględniać ćwiczenia z dużym obciążeniem.

  Omega-3 w diecie

  Istotnym elementem wpływającym na przyspieszenie procesów metabolicznych, jest zdrowe odżywianie. Komponując codzienne posiłki ,powinniśmy zwrócić uwagę na obecność kwasu omega-3, który zawarty jest między innymi w rybach. Składnik ten wykazuje pozytywny wpływ na skórę, włosy, a także układ nerwowym. Oczywiście przyczyna się także do lepszej przemiany materii. Częste przyjmowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych ogranicza tworzenie się tkanki tłuszczowej oraz zwiększa katabolizm. Dlatego też nasze potrawy powinny uwzględniać mięso takich ryb jak: tuńczyk, łosoś, halibut, śledź, a także owoce morza. Pamiętajmy także o tym, że ten związek obecny jest także w orzechach włoskich, nierafinowanych olejach roślinnych, czy nasionach chia.
  Metabolizm - sposoby na jego przyśpieszenie

  Nie zapomnij o makroskładnikach

  Niektóre grupy pokarmów doprowadzają do tego, że nasz metabolizm jest lepszy niż w przypadku innych produktów. Dlatego też dieta przyspieszająca metabolizm powinna zawierać określone elementy. Zasadnicze znaczenie ma tutaj białko, które ze wszystkich makroskładników skutkuje największym rezultatem, jeżeli chodzi o wzrost tempa metabolizmu. W związku z tym powinniśmy spożywać mięso drobiowe. Ważne jest jednak to, żeby pozyskiwać ten produkt z dobrego, sprawdzonego, godnego zaufania źródła. Dania zawierające drób należy jeść w towarzystwie dużej ilości warzyw.

  Regularne posiłki

  Procesy metaboliczne są sprawniejsze w sytuacji, w której potrawy spożywamy regularnie. Dlatego też korzystniejszym dzianiem jest zapewnianie swojemu organizmowi kilku mniejszych posiłków. Taka metoda doprowadza do częstego pobudzania metabolizmu. Niezwykle ważną kwestią jest także śniadanie. Gdy nie zaspokoimy porannego głodu, skutecznie doprowadzamy do spowolnienia procesów przemiany materii.

  Nawadnianie organizmu

  Jednym z podstawowych aspektów jest dbanie o nawadnianie organizmu. Woda to życie! Dba o prawidłowe funkcjonowanie każdej komórki ludzkiego ciała. Co więcej, gdy wypijemy ją na czczo, doprowadzimy do przyspieszenia metabolizmu nawet o 30 procent!
  Warto także sięgać po zieloną herbatę. Zawiera ona kofeinę, która motywuje organizm do wytwarzania noradrenaliny, która pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne. Dodatkowe czynniki przemawiające za tym napojem to niezwykłe korzyści zdrowotne.
  Wszystkie wyżej wymienione zasady mają bardzo duże znaczenie. Jednakże pamiętać należy także o wysypianiu się, gdyż jest to niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Powinniśmy spać co najmniej siedem godzin dziennie. Dzięki temu będziemy mogli wspaniale działać w ciągu dnia. Co więcej, odpowiednia ilość snu chroni przed otyłością, cukrzycą, a także pozwala na znaczne zredukowanie stresu.

  Literatura:

  Ładowanie...

  Ładowanie