Wiosna to dla wielu z nas czas nowego startu. Dotyczy to najróżniejszych spraw w naszym życiu, ale bardzo często, właśnie wtedy kierujemy naszą uwagę w stronę zdrowia. Po zimie często czujemy się zaniedbani, a zrzucenie zbędnych pozimowych kilogramów staje się dla nas kluczową sprawą. Aby dobrze jeść oraz wspierać swój organizm w prawidłowym rozwoju, dobrze jest stosować modne sezonowe diety, które najlepiej odpowiadają rytmowi naszego życia.
Diety sezonowe to nic innego, jak menu oparte na sezonowości, czyli na produktach, które rosną i dojrzewają w danym momencie roku. Choć obecnie większość warzyw i owoców możemy kupić w markecie przez cały rok, coraz mniej konsumentów sięga po nie poza sezonem. Dlaczego? Ponieważ są wtedy niesmaczne! Co więcej, sztucznie wyhodowane (czyli niezgodnie z rytmem pór roku), nie mają nawet w połowie tak dużo walorów smakowych i odżywczych, jak te sezonowe.
Z pewnością nie raz wiele osób, stęsknionych za smakami lata, sięgnęło po mdłe pomidory albo maliny bez smaku, kupione zimą w supermarkecie. Niestety najczęściej taki zakup okazuje się porażką i rozczarowaniem. Zamiast więc oszukiwać się, że pomidor będzie smakował przez dwanaście miesięcy w roku tak samo, znacznie lepszym rozwiązaniem jest spożywanie produktów wtedy, kiedy jest na nie czas.
Sezonowość w diecie to praktyka stara jak świat. Tak jedli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Wynikało to nie tylko z zasobności portfela, ale również z faktu, że ludzie żyli w zgodzie z rytmem przyrody. Zupełnie inne produkty spożywano więc jesienią i zimą, a inne w okresie, gdy natura na nowo budziła się do życia wiosną i latem. Takie podejście ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzięki niemu mamy pewność, że dostarczamy swojemu ciału tego, co najlepsze i dbamy o jego doskonałą formę.
Wielu specjalistów sugeruje, że zamiast modnych i skomplikowanych diet, znacznie zdrowiej jest jeść sezonowo. Wynika to z prostego faktu. Nasz organizm ma inne potrzeby w poszczególnych okresach roku. I tym potrzebom musimy wyjść naprzeciw, jeśli chcemy zdrowo żyć i zachować smukłą sylwetkę.
Rośliny, które wyhodowano w sposób naturalny, dostarczają znacznie więcej witamin i minerałów niż ich podrabiane (najczęściej szklarniowe) siostry. Najważniejsze jest zachowanie naturalnego okresu wegetacji roślin, najlepiej bez nadmiernej ingerencji człowieka. Warto także dodać, że sezonowe produkty są nie tylko zdrowsze, ale również tańsze. Jedząc lokalnie, wspieramy jednocześnie rodzime biznesy, ale także pomijamy cały, drogi i nieekologiczny transport.
Choć smaki sezonu można próbować zamknąć w słoikach, w formie przetworów, dżemów czy mrożonek, to tylko świeże smakują naprawdę wyjątkowo. Tylko w nich znajdziemy również najbogatsze źródło błonnika pokarmowego, tak potrzebnego do prawidłowego rozwoju.
Istnieją modne diety sezonowe, po które możemy sięgnąć, jak choćby dieta doktor Dąbrowskiej, która opiera się przede wszystkim na produktach sezonowych. Można jednak spróbować pokusić się o samodzielne ustalenie menu. Wystarczy udać się na pobliski targ, który bez względu na porę roku zachwyca bogactwem możliwości.
Wiosna i lato to intensywny czas wzrostu. Dzięki temu możemy garściami czerpać z darów natury, pełnych intensywnych smaków i aromatów. W czasie, gdy przyroda budzi się do życia, każdego tygodnia dojrzewają nowe gatunki owoców i warzyw. Pyszne szparagi, dorodne pomidory i młode ziemniaki, a na deser garść truskawek lub porzeczek. Poczynając od kwietnia, każdy miesiąc przynosi świeże pyszności.
W czasie ciepłych miesięcy jemy prościej, a zapotrzebowanie energetyczne jest niższe. Dzięki temu, że owoce i warzywa możemy jeść niemal prosto z krzaka, gotowanie w tym czasie nie należy do skomplikowanych. To świetny czas na pożywną sałatkę makaronową z pomidorami albo młode ziemniaki z jajkiem sadzonym. Co więcej, posiłek zjedzony w promieniach słońca, na świeżym powietrzu smakuje zdecydowanie najlepiej.
Czas jesienno-zimowy to okres intensywnego zapotrzebowania energetycznego. Organizm gromadzi wtedy zapasy potrzebne w czasie chłodnych miesięcy, kiedy nasza odporność spada wraz z temperaturą za oknem. W tym okresie powinniśmy spożywać jak najwięcej rozgrzewających posiłków. Kiszonki, kasze, a także imbir i czosnek to podstawa zimowego menu.
Sezonowa dieta jesienią i zimą to także warzywa korzeniowe oraz orzechy, które dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych. Warto o nich pamiętać, komponując swoje codzienne menu, gdy za oknem plucha i zimno.
Zdrowa i zbilansowana dieta to dieta różnorodna. Specjaliści dietetycy podpowiadają, że na talerzu powinno być kolorowo. Najłatwiej o to jest oczywiście wiosną i latem, jednak i w czasie chłodniejszych miesięcy można jeść zdrowo i smacznie. Ważne jest również to, żeby produkty były świeże i jak najmniej przetworzone. Mamy wtedy największą gwarancję, że dostajemy z nich to, co najlepsze.
W razie wątpliwości, jak zacząć sezonową dietę, najlepiej udać się po poradę do dietetyka, który wskaże najlepsze dla nas rozwiązanie.
Źródła informacji:
Ładowanie...