Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa przeznaczona jest dla osób, które zmagają się z celiakią, a także cierpią na nietolerancję pszenicy. Czasami stosują ją osoby, które nie wymagają takich wyrzeczeń. Dowiedz się zatem więcej, na temat tego sposobu odżywiania.

Co to jest gluten i czym charakteryzuje się dieta bezglutenowa?

Gluten jest frakcją białek, które znajdują się w ziarnach zbóż, a więc w pszenicy, życie, czy jęczmieniu. Glutenem zanieczyszczony jest też owies. Dlatego dieta bezglutenowa polega na tym, że nie stosujemy produktów zawierających gluten. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że może on występować w wielu innych produktach, na przykład wędlinach. Zatem koniecznie trzeba czytać etykiety produktów.

Jakie produkty należy eliminować w przypadku diety bezglutenowej?

Tak, jak to wcześniej powiedziano, w diecie bezglutenowej nie uwzględnia się  produktów, które zawierają pszenicę, jęczmień, żyto, orkisz, jęczmień, pszenżyto. Może to być owies uprawiany w polskich warunkach. W rzeczywistości oznacza to, że nie można na co dzień jeść normalnego pieczywa, słodyczy i wyrobów cukierniczych, mąki pszennej, owsianej, żytniej, jęczmiennej, kaszy kuskus, czy też tradycyjnego makaronu. Nie można też spożywać mąki owsianej, płatków owsianych i bułki tartej. Koniecznie trzeba odstawić wędliny i inne produkty zawierające gluten.

W zastępstwie można jeść mąkę ryżową, gryczaną, z ciecierzycy lub z soczewicy. W diecie bezglutenowej dozwolone są takie produkty jak warzywa i owoce, ziemniaki, soja, ryż, kukurydza, proso. Jest to też gryka, tapioka, amarantus, maniok, jaja, ryby, rośliny strączkowe, mięso, masło i oleje roślinne. Co więcej, warto także włączyć do diety orzechy, nasiona, naturalny nabiał i wiele, wiele więcej.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa, czyli obowiązkowy nawyk czytania etykiet

Bardzo ważnym nawykiem w przypadku diety bezglutenowej jest czytanie etykiet, ponieważ gluten może znaleźć się w różnych produktach. Istotne jest to, że białko tego typu może wystąpić w artykułach, po których się tego nie spodziewaliśmy. W naszym kraju funkcjonuje prawo zobowiązujące producentów do umieszczania na opakowaniach informacji dotyczących pochodzenia skrobi i skrobi modyfikowanej. Właśnie dlatego, że może one zawierać gluten i inne składniki alergenne. W przypadku produktów oznaczonych znakiem przekreślonego kłosa nie trzeba czytać etykiet, ponieważ z pewności one nie zawierają tego białka.

Czy dieta bezglutenowa może przyczyniać się do powstawania niedoborów?

Tak, jak w przypadku każdego sposobu odżywiania spożywanie dużej ilości produktów przetworzonych może prowadzić do niedoborów. Co więcej, gdy dieta bezglutenowa jest źle zbilansowana, również może pojawić się ten problem. Dlatego warto skontaktować się z profesjonalnym dietetykiem. Istotne jest to, że źle dobrana dieta bezglutenowa dostarczy do organizmu bardzo mało błonnika pokarmowego. W efekcie będzie ona prowadziła do zaparć. Co więcej, można także narazić się na braki witaminy D, witamin z grupy B, wapnia, żelaza, czy też magnezu i również selenu i miedzi. Jednakże unikanie produktów wysoko przetworzonych może uchronić przed niedoborami, ale dieta musi być też zbilansowana.

Dla kogo jest odpowiednia dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa jest odpowiednia oczywiście dla osób cierpiących na celiakię. W takich okolicznościach trzeba ją raczej stosować trwale. Z kolei osoby, które mają alergię na prezentowane białko, stosują taki sposób odżywiania się przez jakiś czas. Gdy objawy ustąpią, można wrócić do normalnej diety.

W przypadku diety bezglutenowej, jak i każdej innej diety należy skontaktować się z dietetykiem. Dzięki temu specjalista dobierze sposób odżywiania do preferencji konkretnej osoby. Uwzględni takie aspekty jak preferencje żywnościowe, alergie i występujące dolegliwości. Co więcej, będzie także nadzorował sposób odżywiania, a także czynione postępy. Dzięki temu jest małe ryzyko wystąpienia jakichkolwiek niedoborów żywieniowych.

 

Podsumowanie najważniejszych informacji

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych, które w sposób naturalny obecne są w zbożach takich jak pszenica, jęczmień, żyto, orkisz, czy też jęczmień. Owies teoretycznie nie zawiera glutenu, ale jest nim zanieczyszczony. W jadłospisie osoby, która musi unikać glutenu, oczywiście nie mogą występować te produkty. Dlatego w zastępstwie warto sięgać po takie artykuły jak: ryż, gryka, amarantus, komosa ryżowa, sorgo, kukurydzę czy proso. Co więcej, w jadłospisie mogą, a nawet muszą znaleźć się takie produkty jak naturalny nabiał, warzywa, owoce, orzechy, pestki, słonecznik, chude mięso, dżemy, konfitury. Może to być też kawa naturalna, miód, przyprawy wolne od glutenu i wiele, wiele więcej. Koniecznie trzeba wyrobić sobie też nawyk czytania etykiet. Gluten może znajdować się nawet w takich, produktach, w których tej obecności się nie spodziewamy, na przykład wędliny. Bezpiecznymi artykułami są takie, które na opakowaniu mają symbol przekreślonego kłosa.

Biografia:

https://www.izielnik.pl/blog/na-czym-polega-dieta-bezglutenowa

https://bezgluten.pl/blog/jak-przygotowac-sie-do-bezpiecznego-przejscia-na-diete-bezglutenowa

 

 

Ładowanie...