Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Nadwaga zmorą XXI wieku

Otyłość już dawno została okrzyknięta chorobą cywilizacyjną współczesności. Wciąż jednak zbyt mało wiemy na jej temat i zbyt mało robimy w celu edukacji społeczeństwa. A to właśnie świadomość mechanizmów rządzących naszym organizmem pozwala zapobiegać i chronić się przed niebezpiecznymi skutkami tej groźnej choroby. Co zrobić, aby nadwaga przestała być zmorą XXI wieku?

Otyłość – problem o szerokim zasięgu

Współcześnie wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę, że w przypadku otyłości nie chodzi jedynie o to, że przybyło nam kilka zbędnych kilogramów. Ta podwyższona waga może bowiem przyczyniać się do wielu poważnych dolegliwości, chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci!

Problem jest znacznie szerszy niż nam się z pozoru wydaje. Utrzymująca się przez dłuższy czas nadwaga ma poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Otyłość może prowadzić do chorób serca, niewydolności organów wewnętrznych, a w przypadku zignorowania dolegliwości nawet do zgonu. Co więcej, jeśli nie podejmiemy walki odpowiednio szybko, może się okazać, że będziemy się z tym problemem borykać przez długi czas i trudno będzie się nam go pozbyć.

Przyczyny otyłości mogą być bardzo różne, zarówno związane z kondycją naszego organizmu, jak i również z zaburzeniami psychicznymi czy hormonalnymi.

Nadwaga zmorą XXI wieku – złe nawyki w odżywianiu mogą prowadzić do nadwagi!

Większość naszych problemów z utrzymaniem wagi na prawidłowym poziomie bierze się przede wszystkim z nieprawidłowego sposobu odżywiania się. Szkodliwe nawyki mają bardzo różne źródła. Część z nich wynosimy z domu. Nieregularne pory posiłków, dania przygotowane byle jak albo z wysoko przetworzonych składników czy podjadanie to tylko niektóre z przyczyn problemów z wagą w przyszłości.

Zdarza się często, że w domu rodzinnym nie przykłada się zbyt dużej wagi do jakości oraz odpowiedniej higieny odżywiania się. Z upływem lat szkodliwe przyzwyczajenia mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. W ekstremalnych przypadkach mogą prowadzić właśnie do otyłości, a ta z kolei do różnego rodzaju schorzeń i chorób. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom wiedzę na temat tego, jak ważne są zdrowe i zbilansowane posiłki. Zgodnie z zasadą „czym skorupka za młodu nasiąknie… ” istnieje duża szansa, że przyzwyczajenie dzieci do dobrego jedzenia, zaowocuje większą świadomością w przyszłości. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki przemyślanej edukacji możemy zadbać o zdrowie przyszłych pokoleń.

Niestety, domowe nawyki żywieniowe to nie jedyne powody otyłości wśród społeczeństw na całym świecie.

Jeśli jedzenie źle się kojarzy

Wiele zaburzeń rozwojowych, w tym także nieprawidłowości odżywiania, bierze się z problemów natury psychologicznej. W naszej głowie siedzi bowiem wiele lęków i obaw, które, nieleczone, mogą doprowadzić do poważnych problemów.

Jedzenie jest naszym paliwem. Od jego jakości oraz zbilansowania diety zależy w dużej mierze kondycja naszego organizmu. Niestety, jeśli mamy trudności z akceptacją i cierpimy na brak pewności siebie lub dręczą nas lęki czy depresja, nasz wygląd może stanowić źródło problemów. Nie akceptując siebie, odczuwamy często silny dyskomfort, który może doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Choroby takie jak bulimia, anoreksja czy kompulsywne jedzenie to bardzo poważne schorzenia, których nie wolno lekceważyć. Często zdarza nam się także „zajadać” problemy, łudząc się, że w ten sposób pozbędziemy się ich. Tego typu kłopoty również mogą doprowadzić do otyłości oraz związanych z nią komplikacji.

Nadwaga zmorą XXI wieku – naturalna skłonność do otyłości?

Inną z przyczyn nadwagi są uwarunkowania genetyczne. Często, mimo usilnych starań, trudno jest nam utrzymać prawidłową wagę. Wynikać to może z naturalnych skłonności, szczególnie jeśli ktoś w rodzinie cierpi na problemy z otyłością. Komplikacje mogą mieć swoje źródło również w zaburzeniach hormonalnych. Schorzenia takie jak zespół Cushinga powodują, że, w wyniku nieprawidłowości w produkcji kortyzolu, chory zjada znacznie większe ilości pokarmów niż powinien. W takich przypadkach warto uważnie przyglądać się swojemu organizmowi, aby możliwie szybko diagnozować wszelkie problemy i móc niwelować ich skutki.

nadwaga zmorą XXI

Poważne konsekwencje otyłości

Ignorowanie problemów wynikających z nadwagi może mieć poważne konsekwencje. Do najcięższych należą między innymi cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, a nawet zaburzenia pracy nerek czy innych organów wewnętrznych. Co więcej, nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może wywoływać stany zwyrodnieniowe kości i stawów. Na tym jednak lista skutków się nie kończy. Kłopoty z wagą mogą doprowadzić do zaburzeń snu, stanów lękowych, a nawet depresji.

Nadwaga zmorą XXI wieku – w jaki sposób sobie z nią radzić?

Warto przede wszystkim uświadomić sobie, że otyłość jest bardzo poważnym schorzeniem i może mieć naprawdę ciężkie konsekwencje dla naszego zdrowia i życia. Nie należy bagatelizować żadnych objawów, które choćby wyglądają niepokojąco. W razie wątpliwości najlepiej poradzić się lekarza rodzinnego lub dietetyka, który podpowie nam, jak poradzić sobie z sytuacją.

Nadwaga jest zmorą współczesności, ale na szczęście coraz więcej mówi się o tym problemie. Powstają także instytucje, które pomagają osobom z wahaniami wagi i uświadamiają społeczeństwo w tej kwestii. Jest to tym ważniejsze, że nie wystarczy zdiagnozować otyłość, należy jednocześnie podjąć odpowiednie kroki, aby się jej pozbyć. W tym celu trzeba ustalić przyczynę nieprawidłowości, a następnie opracować terapię. Możliwości jest kilka. W wielu przypadkach wymagane jest wsparcie psychologa lub psychoterapeuty (jeśli problemy mają podłoże w zaburzeniach psychicznych). Często wspomaga się pacjenta leczeniem farmakologicznym, a w mniej groźnych sytuacjach wystarczy odpowiednia dieta i kontakt ze specjalistą w dziedzinie żywienia. W ekstremalnych przypadkach może okazać się jednak konieczna ingerencja chirurgiczna, szczególnie jeśli otyłość jest zaawansowana.

Co jeść, gdy mamy nadwagę?

Kontakt z dietetykiem to zawsze dobry pomysł, nawet jeśli nie mamy problemów z nadwagą. Specjalista najpierw zbierze informacje na temat pacjenta, a następnie zaproponuje najlepsze możliwe rozwiązanie, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

W przypadku zdiagnozowanej otyłości najlepiej zachować ostrożność i umiar. Specjalnie opracowana dieta daje choremu szansę zniwelować, a nawet cofnąć skutki nieprawidłowego odżywiania. Kluczowe jest dostarczenie organizmowi zbilansowanej dawki mikro i makroskładników tak, aby możliwe było zachowanie właściwej wagi. Menu poszczególnych pacjentów będzie się oczywiście różnić od siebie, ważne jest jednak by na talerzu pojawiło się więcej warzyw i owoców oraz produktów niskotłuszczowych. Należy także ograniczyć spożycie tłuszczów oraz wysoko przetworzonego jedzenia. Niewskazane są ponadto tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Warto zadbać także o dietę bogatą w błonnik pokarmowy, który wspomaga odchudzanie. Zanim jednak rozpoczniemy ten proces, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty dietetyka.

 

Źródła informacji:

 

Ładowanie...